1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliği kanunu yürürlülük tarihleri

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tüm çalışanları kapsayan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürülülük tarihleri… devamı

Page_1.Jpeg Page_2.Jpeg

Ekli Dosyalar:

2. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    burda bir sorum olacak?
    şimdi bir inşaat şantiyesinde 10 kişi var. asıl işveren konumunda. sahada diğer taşeron konumunda da çalışan sayısı 30-40 arası değişiyor işin gidişatına göre. ve taşeronlarında kendi isg uzmanları var.

o zaman bu verilen listenin en alt kısmındaki gibi 6-7-8 numaralı kanun maddeleri çalışan 50 den az olduğu için haziran 2013 de devreye girecek ve isg uzmanı bulundurmadan iş yapabilecek anlamına geliyor. yanılıyormuyum?

ama diğer yandan 6-7-8 maddeleri dışında kalan tüm maddelerde 1 ocak itibarı ile yürürlükte oluyor gene bu duruma göre.

şimdi diğer maddelerden sorumlular ama isg uzmanı bulundurmak zorunda değiller. eeee diğer maddelerdeki gerekleri nasıl sağlayacaklar? çok enterasan bir durum:)
  3. yalçın kaan türkmenoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şu anda 50den az çalışanı olan az tehlikeli iş yerleri için düzenli olarak iş güvenliği uzmanı bulundurmaya gerek yok mu yani? sadece isg uzmanı risk analizi, acil durum planı ve eğitimi verdikten sonra her ay düzenli olarak o işyerinin çalışanı olmayacak mı yani anlamadım ben açıklarsanız sevinirim @Erkan Dündar
  4. HASAN YAVAS İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34195
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

yok sadece tehlikeli ve çok tehlikeli yerler için zorunlu.az tehlikeliler için 2016 temmuzdan sonra zorunlu olacak...o işyerinin çalışanı olmanız için tam zamanlı çalışmanız gerekli..
  5. yalçın kaan türkmenoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şimdi ben varsayıyorum az tehlikeli bir işyerinin risk analizi acil durum raporu için beni sigortalı göstermesine gerek yok mu? sadece eğitim için sigortalı göstermesi lazım yani?
  6. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erkan bey ben dosyayı tarihlerindirerek yeniden gönderdim.

Ekli Dosyalar:

7. REFİKABEYAZADAM İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar
    Birşey merak ettim. Bir işveren düşünün az tehlikeli bir kaç firması olsun.
    Toplam çalışan sayısı 50 üstü olsun. Periyodik hizmet almalımıdır?
    Yoksa 2016 temmuzu mu bekliyecek.
  8. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kanun işvereni değil de işyerlerini baz almaktadır. Bir işverene ait az tehlikeli 50 den az çalışanı olan işyeri 6. ve 7. maddeye tabii tarihi 01.07.216 dır. Az tehlikeli 50 den fazla çalışanı olan işyeri 6. ve 7. maddeye tabii tarihi 30.12.2012 dir.
  9. REFİKABEYAZADAM İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki aynı nace kodu ile farklı adreslerde şubeler mevcuttsa aynı tarihler mi geçerli
  10. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    evet
  11. REFİKABEYAZADAM İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ederim Ali Rıza Bey
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi ile ilgili kısımda yanlışlık var, birincisi kamu kurumları kesinlikle destek kapsamında değil, bu nedenle yürürlük tarihi 1 temmuz 2016 olmayıp böyle bir tarihte yoktur. ikincisi az tehlikeli yerlerde destek kapsamında değildir ancak bakanlar kurulu kararıyla 10'dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerine destek verilebilir, dolayısıyla az tehlikeli işyerleri için de 1 temmuz 2016 gibi bir tarih söz konusu değil. üçüncüsü 10'dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine 1 ocak 2014 tarihi itibarıyla destek verilecek, 50'den az çalışanı olan işyerlerine değil.