1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Iş sağlığı ve güvenliği kanunu'nda değişiklik tasarının 14 maddesi daha kabul edildi

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 9 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    haber.jpg

İş sağlığı ve güvenliği kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Ayrıntılar geliyor.

Teklif ekte ;) Afiyet olsun...

Ekli Dosyalar:

2. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Somut, direk çalışma hayatını iyileştirecek madde sayısı sıfır. Yada ben detaylı okuyamadım belki de ondan
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hiç yoktan iyidir diyebiliyoruz... Yetmez ama evet :)
  4. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlk madde de iş güvenliği uzmanı sadece işverene karşı sorumludur cümlesinin geçmesi bence iyi olmuş.
  5. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    İşin içinden çıkamayacakları için geriye dönük ceza uygulanmayacak. Bence iyi olmuş. (Madde 9 geçici madde)
  6. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    Bence uzman sınıflarını da kaldırsınlar. Zırt pırt uzatacaklarına. Sınıfa da ne gerek varsa. Ayrıca iş yeri sınıfına göre kişi başına zamanları hani artıracaklardı. esas en önemlisi buydıu ama yok. sadece cezaları kişi sayısına göre arttırmışlar. İnsanın bu duruma HOH HOH HOH HOH ... diyesi geliyor.
  7. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri ilgili yönetmelikte yer alıyor ve yine bu yönetmelikte yapılacak değişikliklerle uzatılacak. Diğer taraftan C sınıfı uzmanlar 1.1.2017'ye kadar B sınıfına, B sınıfı uzmanlar 1.1.2018'e kadar A sınıfına bakabilecekler. (Bu sefer aramızda tartışmayalım diye tarihi yazmışlar, ayrıca madde gerekçesinde iki yıl uzatılması amaçlanmıştır diyor.:))
  8. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hocam IGU sürelerinin düzenlenmesi yönetmelikle alakalı bir konu. IGU Görev Yetki ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik düzenlemesiyle yapılacak. Bu değişiklikler 6331, 4857, 5510... muhtelif kanunlarla ilgilidir.

Hemen akabinde yönetmelik değişikliklerini ve sektörel uzmanlık için yeni bir mevzuat bekliyoruz...
  9. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Ben en çok, bildirimde bulunmadığı tespit edilen uzmanların belgelerinin 3 ay askıya alınmasını beğendim. Ayrıca kanunda sektörel düzenleme ile ilgili bir meslek zikredilmemesi de olumlu. Taslakta inşaat ve maden mühendisi denerek (meslekte arzın yetersizliği nedeniyle, kanun işleyişini tehdit eder şekilde) kapsam tehlikeli şekilde daraltılıyordu. Bunuda olumlu buldum.
    Ben bu şekliyle genel manada olumlu buluyorum. Eksik kalan yerler illaki olacaktır. Ülkemize bir ilerletme sağlayacaktır diye düşünüyorum. Sistemin bozuk olduğu noktalara, nokta atışı yapılmış. İnşaallah bu haliyle yada zararsız değişiklerle çıkar.
  10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Sonrada A ve B olacak kişilerin belgelerini garantiye alacakalardı. Hatta kanun maddesine ekleyeceklerdi o maddeyi göremedim???? Neyse dediğime gelecek, sonradan A ve B belgesi alan arkadaşlar yani prim günden şuan için üzülerek söylüyorum danıştay kararıyla iptal olacaktır. Kanun hukuğun önüne geçemez. Danıştanyın bu cevabından sonra ekleyememişler kanun tasarısına...
    Bu yüzden B leri 2018 C leri 2017 yaptılar, uzattılar;)
  11. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Dayanagi varmış ama değişmeyecektir.
  12. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    MADDE 8 - 6331 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesine .... .... aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    "(3) İkinci fıkraya göre iş güvenliği uzmanlığı belge yükseltme sınavlarında başarılı olup belge almaya hak kazananların hakları saklıdır."
    (Gerekçesi: Öte yandan, 6331 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yapılan sınavlar sonucu hak kayıplarının önüne geçilmesi için ayrıca düzenlemeye gidilmiştir.)
  13. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Bakalım bekleyip göreceğiz.
  14. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yetmez ama evetçilerin sonu ortada :):)
  15. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Onlar kimler? Sonları ne olmuş?
  16. Hiç bildirim yapan var mı? İzlediği yol ve bildirimden sonra gerçekleşen olayları anlatabilir mi?
  17. Bildirimden dolayı sözleşmeye son verilemezmiş. Şimdi bu bizi korur mu? Bildirimden bir kaç ay sonra başka bir bahane ile sözleşmeye son verilirse ne olacak?
  18. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Onaylı deftere yazıp daha sonra size ait olan sayfayı yırtıp dilekçe ile iligli bakanlığa iadeli taahhütlü olarak gönderiyorsunuz. Sonrası Allah emanet:)
  19. Sonrasında denetimemi geliniyor. Ben hiç böyle bir bildirim yapma ihtiyacı duymadım. Çünkü 3 yılda 3 kere denetlendik. Benim bildirim yapmam gerekenler zaten tutanaklarında mevcut diye bildirime gerek duymadım. İleride bildirmem gereken olursa bildireceğim.
  20. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Şimdi diyelim bildirmedin denetime geldi, baktı uygunsuzluklar var hatta hayatı durumlar var, ilk şantiyeyi kapatıcak daha sonra bildirimde bulunmadığın için 3 ay belgeni askıya alabilecek. Kanunda yeri var.
    Bu süre içerisinde diyelim 1 haftada yapılması dedin, o süre içerisinde gelirlerse sıkıntı yok ama 1 haftayı geçti 1 ay geçti o zaman bildirim yapmadığın için belgen askıya alınacak