1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Iş sağlığı ve güvenliği kanunu'nda değişiklik tasarının 14 maddesi daha kabul edildi

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 9 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma süreleri ile ilgili bir şey görebilen var mı?
 2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Hiç olmazsa yapılan yorumları bir okusaydınız :)

 3. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ne biliyorsun okumadığımı, baktım görememişim. Şu psikolojiden vazgeçin. hiç birşeye bakmadan direk bilgi istediğimi düşünüyorsan cevap yazmayabilirsin. Ayrıca cevabın için teşekkürler.
 4. ergulkaynak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  96616
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  ''Soma ilçesinde'' ibaresinden sonra gelmek üzere ........ ''Karaman ilinin Ermenek İlçesinde'' ibaresinden sonra gelmek üzere '' falanca ilimizin filanca ilçesinde''
  bu zihniyetle daha çok il ve ilçe görürüz gibi.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Aralık 2014 ---
  genel gerekçelerde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin bağımsız çalışmasından söz etmişler.
  sağolsunlar gönlümüze su serptiler.

  Ekli Dosyalar:

 5. Egemen Mühürcüoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146708
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Hem yapılmayan işlerden işveren sorumludur diye bir ibare var hemde 3 ay bildirimde bulunmayan uzmanın yetki belgesi 3 ay askıya alınacaktır diyor. "Ne şiş yansın, ne Kebap" olmuş burda...
  O zaman daha önce forumda da konuşulduğu gibi "tespit ve öneri defterini" İSG-KATİP'e entegre etsinler yazılan herşeyi bakanlık görsün. bu olay da ortadan kalksın. Ben bildirim nasıl yapayım, sonuçta paramı ordan alıyorum. Kim bildirimde bulundu ki bu zamana kadar çok nadirdir.
 6. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Ülkemde kendini aydın olarak gören yazar, sanatçıların kimilerine göre geriye dönüş ama onlara göre reform sayılan uygulamalar için kullandıkları tabirdi 'Yetmez ama evet'. Bu sözü söyleyenlere 'yetmez ama evetçiler' denildi.
  Sonrasında hepsi tek tek pişman oldular :)
 7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Kast ettiğiniz şeye göre konuşacak olursak, pişman olanlar kimler bilemiyorum ancak o zamanlar o reformları desteklemeyip şuan o reformların meyvelerinden sebeplenenleri de görüyoruz. Aynı zamanda "Yetmez ama evet" diyenlerin bir kısmı da Türkiye şartlarında yapılabilecek reformların sınırlı olduğunu, yapılanlarla yapılacakların önünün açılacağını bilenlerden oluşuyordu. Reformculara göre statükocu zulum sistemi bir adım daha rahatlarken, satatüko sisteminin savunucularına göre ise geriye dönüş diye tabir ettikleri ve sahip oldukları rantların kaybedilişi yaşanıyordu. Ben de bu yüzden yetmez ama evet diyorum. Ya hep ya hiç muhabbeti bana göre değil. Yavaş yavaş olacak bağzı şeyler...
 8. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İş Güvenliği Uzmanı işverene karşı sorumludur diyor sonrada bakanlığa bildirim yapma zorunluluğu getiriyor. Bu tam bir saçmalık! İşverene bildirim yaparım, o önlemleri almaz ise bedelini kaza olursa veya denetleme de öder. Bana niye ihbar et diyorsun? Hadi ihbar ettim diyelim o zaman benim hakkımı nasıl korumayı düşünüyorsun? OSGB diye firmalar aracılığı ile bu uzmanlık işi yürüyor demi! OSGB ler de yıllık sözleşme yapıyorlar, sen ihbar et firmayı yıl sonunda seninle devam eder mi firma? Şunu anlatmak istiyorum; uygulanması pratikte mümkün olmayan ve hiç bir anlam ifade etmeyen bir madde eklenerek kanuna hükümet üzerindeki denetleme görevini "sinsice" iş güvenliği uzmanlarının sırtına yıkmıştır. Ayrıca bu gidilen yol yol değildir. Bu kafa ile daha çok maden çöker, inşaatlarda kaza bitmez! Eğer siz bu işi tamamen iş güvenliği uzmanları üzerinden yürütecekseniz, çıkarın fon olayını görelim yüreğinizi...

  Bakan muhterem senin bakanlık döneminde 10 bin kişi iş kazalarından hayatını kaybetti!!! Sen bakanlığı kaybetme emi!

  Bu kadar acımasız şekilde can veren işçilerin ardından, bu kanun teklifini meclise getirmek vicdansızlıktan başka bir şey değildir!
 9. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yok...hani 40 dk, 20 dk ,10 dk....yok !! İşverenden bu kadar korkulmaz ...şikayet etmezsen belgeyi askıya alacakmış... şikayet ettim 2 aydır gelip denetlemiş mi ??inşaat bitti gitti ne gelen var ne giden...ÇSGB yi ,ÇSGB ye mi şikayet edeyim nereye gideyim...Kendileri uygulamıyorlar yönetmelikleri, kanunları....somayı bir yılda 2 defa denetleyen uygunluk veren kim ?? İş Güvenliği Uzmanları mı?? bu uzmanlar şikayet etseydi sanki işi duracaktı..???? Uzun lafın kısası;Yine hiç bir anlamı olmayan bomboş bir kanun düzenlemesi yapmışlar...
 10. Yapılan değişiklikler kamuoyunu kendi taraflarına çekmek amaçlı. İnsanlar her gün çıkan iş kazası haberlerinden rahatsız oluyor. Milletimiz devlet çalışıyor çalışanların hakkını savunuyor şeklinde düşünsün diye var olan mevzuatı yeniymiş gibi göstermediler mi?
 11. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Baktığım bir inşaatı müfettişler durdurdu, işveren süre istedi ve uygunsuzlukları gidererek kontrol talebinde bulundu. Çalışma ve İş Kur Bölge Md.lüğü, dilekçenin kaybolduğunu tekrar başvuru yapılması gerektiğini belirtti. Bu süreç tam 40 gün aldı, inşaat kapalı kaldı. Velev ki tüm uzmanlar bildirimlerini yaptı, bildirimlere konu işyerlerini zamanında denetleyip gereğini yapacak aktif bir mekanizma var mı?
 12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  upload_2014-12-11_11-35-13.png

  bu maddeyi büyük hevesle bekliyordun ama sadece çok tehlikeli sınıf için çıkmış.
  büyük hayal kırıklığına uğradım
 13. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  aslında bu madde güzelde peki işverenin suçu olmayan ölümlü kazalarda ne olacak. Örneğin kalp krizi geçirdi ve öldü çalışan ve işe bağlı olmadığı tespit edildi. yada buna benzer senaryolarda da işveren madur olacak.
 14. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50648
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
  Bende. Sanki tehlikeli sınıflarda olmuyor....
 15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  değişiklik yapılması düşünülen maddelerle birlikte 6331 sayılı kanunun tam metni.

  Ekli Dosyalar:

 16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tasarısı TBMM'ye sunuldu
  Aksaklıkları Bakanlığa bildirmeyen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının belgesi 3 ay askıya alınacak.


  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

  Tasarıya göre, işverene teknik rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde mevzuat ve teknik gelişmeleri gözönünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirleyecek ve işverene yazılı olarak bildirecek.

  Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumlu olacak.

  Bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri yakın ve hayati tehlike arz etmesine rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması halinde, bu durum işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, Bakanlığın yetkili birimine bildirilecek. Bildirim yapmadığı tespit edilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının belgesi 3 ay, tekrarında ise 6 ay süreyle askıya alınacak.

  Bu bildirimden dolayı işvereni tarafından işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının iş sözleşmesine son verilemeyecek ve hiçbir şekilde hak kaybına uğratılamayacak. Aksi takdirde işveren hakkında bir yıllık ücret tutarından az olmamak üzere tazminata hükmedilecek. İşyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının iş kanunları ve diğer kanunlara göre sahip olduğu hakları saklı olacak.

  "Durdurulma kararı, kolluk kuvvetleri marifetiyle uygulanacak"

  İşveren; yükümlülüklerini yerine getirmeyen işçilere yazılı olarak hatırlatma yapacak; tekrarı halinde ise bu durum haklı nedenle sözleşmeyi fesih hakkı doğuracak.

  Tasarıyla, kontrol ve denetimler için görevlendirilen personele ödenecek harcırah miktarı yeniden düzenleniyor.

  Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve kamudan ihale ile alınan işlerde; teknolojik gelişme, iş gücü kapasitesinin arttırılması, üretim metotlarında yenilik gibi bir kısım unsurlar sağlanmadan, üretim veya imalat planlarına, iş programlarına aykırı hareket edilerek üretim zorlaması nedeniyle hayati tehlike oluşturacak şekilde çalışma biçimleri, işin durdurulma sebebi sayılacak.

  İşyerinde durdurulan işlerde izinsiz çalışma yaptıran işveren veya işveren vekillerine 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

  İşyerlerinde işin durdurulması kararı, kolluk kuvvetleri marifetiyle uygulanacak.

  Ölümlü iş kazası meydana gelen maden işyerlerinde, işverenin kusurunun mahkeme kararı ile tespiti halinde, işveren 2 yıl süreyle kamu ihalelerinden yasaklanacak.

  Takip sistemi 2016'da başlayacak

  İş kazası ve meslek hastalığına ilişkin yaptırımlar, doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanacak.

  Caydırıcılık açısından işyerlerine uygulanacak idari para cezalarının miktarları, işyerlerinin yer aldığı tehlike sınıfı ve çalışan sayısı gözönünde bulundurularak belirleniyor.

  Çalışanlarına standartlara uygun olmayan veya CE belgesi taşımayan kişisel koruyucu donanım kullandıran işverenlere; acil durdurmayı gerektirecek eksikliklerin bulunması halinde işverenlere, yeraltı maden işletmelerinde çalışanların bulundukları yeri ve giriş çıkışlarını gösteren takip sistemini kurmayan işverenlere idari para cezası getiriliyor. Takip sistemi kurulmasının yürürlük tarihi 1 Ocak 2016 olarak belirleniyor.

  Uygulanacak idari para cezaları, Bakanlık tarafından çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde kullanılacak.

  Çok tehlikeli işler sınıfında yer alan başta maden ve yapı olmak üzere işyerlerinde acil durdurmayı gerektiren hususlar yönetmelikle belirlenecek.

  Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüklerine ilişkin süreler, ikişer yıl uzatılıyor.

  İş güvenliği uzmanlığı belge yükseltme sınavlarında başarılı olup belge almaya hak kazananların hakları saklı olacak.

  Yürürlük tarihinden itibaren 3 ay içinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğünü yerine getiren işverenlere geriye dönük idari para cezası uygulanmayacak; verilen süre içerisinde gereğini yapmayan işverenlere idari para cezası uygulanacak.

  Üçüncü çocuk için yüzde 10

  Asgari geçim indirimi, yüzde 5 olan üçüncü çocuk için yüzde 10'a çıkarılacak, sonrakiler için yüzde 5 olarak uygulanacak. Böylece, evli, eşi çalışmayan ve üç çocuklu bir çalışan, asgari ücret üzerinden gelir vergisi oranında asgari geçim indiriminden yararlanabilecek.

  Mezunları iş güvenliği uzmanı olabilen fakültelerde iş sağlığı ve güvenliği dersleri zorunlu olarak okutulacak.

  Kamulaştırma nedeniyle idarece ödenmiş olan ancak kesinleşen yargı kararları gereği geri ödenmesi gereken kamulaştırma bedelinin tahsilinde faizden vazgeçilecek.

  Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, standardı yayımlanan ve tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğin yayım tarihinden itibaren sekiz ay sonra mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak. Bu kişileri çalıştıranlara her bir çalışan için 1000 lira idari para cezası verilecek.

  TBMM Başkanlığı'na sunulan İşSağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na göre, Mesleki Yeterlilik Kurumu'ndaki Mali ve İdari İşler Dairesi Başkanlığı, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'na uyumlu hale getirilerek, Strateji Geliştirme Dairesi ile İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Dairesi başkanlıkları olarak yeniden yapılandırılacak.

  Yürürlükte olan meslek standartları en geç beş yılda bir yeniden değerlendirilecek. Ulusal meslek standartlarının ve ulusal yeterliliklerin güncellenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenecek. Mesleki ve teknik eğitim ve öğretime ilişkin orta ve yükseköğretim programları, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversiteler tarafından bir yıl içinde ulusal meslek standartlarıyla uyumlu hale getirilecek. Eğitim ve öğretimin bu programlara göre verilmesi sağlanacak.

  Tasarıyla Ulusal Yeterlilik Çerçevesi, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesine dönüştürülüyor ve işleyişi yeniden belirleniyor. Buna göre, kalite güvencesi sağlanmış tüm yeterlilikler Türkiye Yeterlilikler Çerçevesine dahil edilecek. Yeterliliklerin kalite güvencesinin sağlanmasına ilişkin ölçütler Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenecek. Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin oluşumu ve yürütülmesi için Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve ilgili tarafların temsilcilerinden oluşan kurul, komisyon ve çalışma grupları gibi danışma, karar ve uygulama birimleri oluşturulabilecek. Bu birimlerin oluşturulmasına, işletilmesine, kalite güvence ölçütlerine, kalite güvencesini belirleyecek kurum ve kuruluşların belirlenmesine ve Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan yönetmelikle belirlenecek.

  Mesleki Yeterlilik Kurumu'nda yönetici pozisyonunda çalışmaya, fen ve edebiyat fakültelerinden mezun olma şartı da eklendi. Personel sayısının mevcut pozisyon sayılarının yarısını aşmamak kaydıyla arttırılmasına ve unvanlarda değişiklik yapılmasına Yönetim Kurulu'nun kararı ve ilgili bakanın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca karar verilecek.

  Ulusal mesleki yeterlilikler alanında eğitim ve öğretim kurumlarının akreditasyonundan elde edilen gelirler, Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun gelir kalemlerinden biri olacak.

  İş kazalarının azaltılması hedefleniyor

  Tasarıyla, nitelikli işgücü istihdamıyla iş sağlığı ve güvenliği ortamının geliştirilmesi, iş kazalarının azaltılması ve verimliliğin artırılmasını hedefleyen düzenlemelere gidiliyor. Buna göre, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, standardı yayımlanan ve tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğin yayım tarihinden itibaren 8 ay sonra tasarıdaki esaslara göre mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak. Mesleki Eğitim Kanunu'na göre ustalık belgesi alanlarla Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmayacak.

  Bu alandaki denetimleri iş müfettişleri gerçekleştirecek. Bu hükümlere aykırı davranan işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan için 1000 lira idari para cezası verilecek. Bu cezalar tebliğinden itibaren bir ay içerisinde ödenecek.

  Bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının görev alanlarını ilgilendiren mevzuatta gerekli düzenlemeler, tasarının yürürlüğe girmesinden itibaren 8 ay içinde yapılacak.

  Tasarıyla oluşturulacak Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi nedeniyle Mesleki Yeterlilik Kurumu'nda 107 kadro ihdas edilecek.

  Kanunların ve Nizamnamelerin Sureti Neşir ve İlanı ve Meriyet Tarihi Hakkında Kanun'a eklenen maddeyle Resmi Gazete'nin yayımı ve ilanlarında değişikliğe gidiliyor.

  Resmi Gazete basılı olarak ve internet ortamında yayımlanacak. İnternet ortamında yayımlanan Resmi Gazete ile basılı nüsha arasında farklılık olması halinde basılı nüsha esas alınacak. Resmi Gazete'de yayımlanacak ilanlar, sadece internet ortamında duyurulacak.

  Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü, Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilen yönetmelik, tebliğ ve diğer düzenleyici işlemlere ilişkin taslakları Anayasa'ya, kanunlara, genel hukuk kurallarına, kalkınma plan ve programları ile Hükümet Programına uygunluğu açısından incelemekle görevli olacak.

  Kamu idarelerinin personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarında Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan uygun görüş alma yükümlülüğü 11 Temmuz 2015 tarihinden itibaren geçerli olacak.

  Ermenek'te meydana gelen maden kazasında, sigortalı olanlar ile kazada hayatını kaybedenlerin hak sahiplerine, 6 ay süreyle brüt asgari ücret tutarında İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödeme yapılacak.

  TBMM Başkanlığı'jna sunulan İş Sağlığı ve Güvenliği Tasarısı'na göre, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nün görevleri arasında, İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Bölge Laboratuvar Müdürlüklerinin çalışmalarını düzenlemek, yönetmek ve denetlemek de yer alacak.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Müdürlüğü" adı "İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı" olarak değiştirilecek.

  İmar Kanunu'na, eklenecek "şantiye şefi", konusuna ve niteliğine göre yapım işlerini yapı müteahhidi adına yöneterek uygulayan veya uygulatan, tekniker, teknik öğretmen, mühendis veya mimar diplomasına sahip teknik personel olarak tanımlanacak.

  Aynı kanunda yer alan, "Yapıya ilişkin bilgiler, ilgili idarece, etüt ve proje müelliflerinin, fenni mesullerin, yapı müteahhitlerinin ve şantiye şefi mimar veya mühendisin üyesi bulunduğu meslek odasına, üyelik kayıtlarına işlenmek üzere bildirilir" ibaresi yürürlükten kaldırılacak.

  Hangi şantiye şeflerinin iş güvenliği uzmanlığı görevini yürüteceğinin tespit edilmesine yönelik usul ve esasların belirlenmesinde Bakanlık yetkili olacak.

  (AA)
 17. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  İş güvenliği uzmanları 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve 29/12/2012 tarihinde yürürlüğe giren iş güvenliği uzmanlarının görev yetki sorumluluk ve eğitimleri hakkındaki yönetmelik kapsamında bulunan tüm yükümlülükleri yerine getirmekten sorumludur.

  İlgili kanun ve yönetmelikler gereği iş güvenliği uzmanlarının yapacağı çalışmalar ;

  • iş güvenliği ile ilgili eğitimleri vermek
  • İşyerinde gözetim ve denetim sistemi kurmak ve yönetmek
  • İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu çalışmalarına katılmak
  • Yıllık Çalışma Planı hazırlamak
  • Eğitim Planı hazırlamak
  • İşverene, iş güvenliği konusunda rehberlik ve danışmanlık yapmak
  • Alt işverenlerin denetimini yaparak yönetime rapor sunmak
  • Risk Değerlendirmesi yapmak
  • Acil Durum Planı hazırlamak
  • Sağlık ve Güvenlik Planı hazırlamak
  • İç Yönetmelik hazırlamak
  • İş İzni Prosedürü hazırlamak
  • Çalışma talimatları hazırlamak
  • İş kazası sonrasında Kaza Kök Sebep Analiz Formunu düzenlemek
  • Patlamadan Korunma Dokümanı hazırlamak
  • Parlayıcı, patlayıcı, yanıcı ve tehlikeli maddelerle çalışma şartlarını belirlemek
  • Parlayıcı, patlayıcı, yanıcı ve tehlikeli maddelerin depolanma şartlarını belirlemek
  • Kimyasal madde risk değerlendirmesi yapmak
  • Kimyasal maddelerle çalışma şartlarını belirlemek
  • Kimyasal maddelerin depolanma şartlarını belirlemek
  • Kişisel koruyucu donanım risk değerlendirmesi yapmak
  • Kişisel koruyucu donanım seçimi konusunda işverene tavsiyede bulunmak
  • Elektrik güvenliği ile ilgili gerekli çalışmaları yapmak
  • Topraklama tesisatının periyodik kontrollerini takip etmek
  • Paratonerin periyodik kontrollerini takip etmek
  • İş makinelerinin periyodik kontrollerini takip etmek
  • Kaldırma makinelerinin periyodik kontrollerini takip etmek
  • Basınçlı kaplar ve kazanların periyodik kontrollerini takip etmek
  Yasanın unuttuğu bizim unutmayacağımız şeklinde sıralanabilir.
 18. Tevfik AKSOY İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  111511
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Kamu
  Bunlarin hepsini tek basina yapabilecek varsa beri gelsin..
 19. Bunların hepsi saçmalık.
 20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda değişiklik
  Tasarının 14 maddesi daha kabul edildi. Komisyon, yarın 51. maddeden tasarıyı görüşmeye devam edecek.
  04 Şubat 2015 Çarşamba 05:18

  [​IMG]

  TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, işverenlere bazı yükümlülükler getiren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının 14 maddesini daha kabul etti.
  Komisyon, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar başkanlığında gerçekleştirdiği toplantıda, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı görüştü.

  Bugünkü görüşmelerde tasarının 14 maddesi daha kabul edilerek, 51. maddeye gelindi. Komisyon, tasarıyı görüşmeye yarın da devam edecek.
  (AA)