1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliği kayıt takip ve izleme sistemi (isgkatip) rehberi

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 6 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Bu başlık altında İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt Takip ve İzleme Sistemi'nin (İSGKATİP) açıklamalı rehberi niteliğinde görsel anlatımlar yer alacaktır.

İSG-KATİP internet adresi --> http://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx

1.jpg

1. İSGKATİP Menüsü,

Anasayfa: Hoşgeldiniz isimli bağlatının gerçekleştirdiği işlev ilk açılış penceresinin gösterimidir.

1.1-İSG-Katip Giriş Klavuzu: Bakanlığın hazırladığı kullanım klavuzudur.

0.jpg

1.2-İSG-Katip Giriş: E-Devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden T.C. Kimlik numarası ve şifresi ile bağlantı kurarak sisteme giriş yapılan yerdir.

2.jpg

T.C. Kimlik ve Şifre Yazdıktan Sonra Çıkan Ekranda Giriş Seçilir.

5.jpg

1.2.1-Kullanıcı İş Güvenliği Uzmanı ise çıkacak olan görüntü şu şekilde olacaktır:

6.jpg

Giriş yapan uzman aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaktır.

8.jpg
    1.2.1.1 Menü

1.2.1.1.1 Ana Sayfa
    1.2.1.1.2 Kurum Değiştir
    1.2.1.1.3 Güvenli Çıkış
    1.2.1.1.4 Anket
    1.2.1.1.5 Sertifikalar
    1.2.1.1.6 Sözleşmeler
    1.2.1.1.7 Aylık Çalışma Saati
    1.2.1.1.8 Fatura Bilgileri

1.2.1.2 Kurum Değiştir

1.2.1.3 Güvenli Çıkış

1.2.1.4 Kullanıcı Bilgileri

1.2.1.5 Bilgi Güncelleme

1.2.1.6 Uyarılar

1.2.1.7 Duyurular

1.2.2-Kullanıcı İşveren Vekili ise bu ekranda üzerine kayıtlı işyerlerinin de listesi görüntülenebilecektir. Kullanıcı buradan işlem yapmak istediği şirketi seçerek İSG-KATİP sistemine erişim sağlayabilecektir.

7.jpg

1.3-Sertifika Sorgula: T.C. Kimlik numarası ve Belge Numarası ile İSG Profesyonellerinin belge doğrulama yeridir.

3.jpg

Sorgulama sonucunda çıkacak ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

9.jpg

1.4-Yetki Belgesi Sorgula: Bir firmanın güncel olarak yetkisinin olup olmadığının sorgulanabildiği yerdir.

4.jpg

1.5-Sınav Durumu Sorgula: SGK Pirim gün sayısı baz alınarak bir üst sınıfın sınavına girebilmek için kişinin yeterli olup olunmadığının sorgulama ekranıdır.

10.jpg

2. Hoşgeldiniz Bölümü: Sistem erişimi hakkında bilgilerin bulunduğu bölümdür.

3. Sistem Gereksinimleri: Sistemi kullanabilmek için gerekli olan asgari düzeydeki donanımsal ve yazılımsal bilgilerin bulunduğu bölümdür.

4. Duyurular: İSGGM duyuruları hakkında bilgilendirme bölümüdür.

5. Yetki Belgeli Firmalar: Bakanlıkça yetkili OSGB, TSM ve Eğitim Kurumlarının Listelendiği alandır. Harita üzerinden il seçilerek o ildeki yetkili tüm firmalara ulaşılabilir. Harita üzerinde açık renkli görünen iller o il içinde herhangi yetkili bir kurumun bulunmadığı anlamına gelmektedir.

*** Konu Anlatımı Devam Edecek ***
  2. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Talha Bey,

Şu an farklı bir görev dolayısıyla çalıştığım şirketime ısgu olarak destek vereceğim. Şirketim beni sistem üzerinden bulup sözleşme gönderdi ama sözleşmede şirket hizmet veren kurum olarak gözüküyor. Ben bunu onayladım. Şimdi baktığımda mantıklı gelmiyor. Hizmet alan kurum olarak seçilmesi gerekmiyor mu? Ayrıca sözleşmeyi iptal edip tekrar yenilersem bir sıkıntı yaşar mıyım? Bilgi verirseniz sevinirim.
  3. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Talha Bey,

Ekli dosyada görev tanımlama ilgili kendi ekranımda görünen şeklini gönderdim. Başka bir görev dolayısıyla tam süreli olarak çalıştığım bu iş yerine ısgu olarak hizmet vermek istediğimde yapılan içe görevlendirme tercihi sonrasında şirketim işaretlediğim kısımda hizmet veren kurum olarak gözükmekte. 170' i arayıp sorduğumuzda "eğer her şeyi doğru işaretlediyseniz yapılan işlem doğrudur." :Dcevabını alıyoruz. Bu durumda ekli dosyada görüldüğü gibi şirketin hizmet veren kurum olarak gözükmesi doğru mu? ilkinde doğru olduğunu düşünmediğim için kabul ettikten sonra sözleşmeyi iptal etmiştim. Bu yüzden ayrıldı olarak gözüküyor şimdi yine aynı hatayı yapmak istemiyorum. Muhasebe sistemde farklı bir seçenek yer almadığını ve işaretlenen bu yerler dışındaki tüm bilgilerin kapalı olduğunu söylüyor. Belki içe görevlendirme değil de dışa görevlendirme olabilir mi diye düşündüm ama o seçenek aktif değilmiş. Eğer başka tercih yapma şansımız yoksa o zaman bu şekli doğru kabul edip yeniden onaylayacağım. Konu hakkında yardımınızı rica ediyorum.

Ekli Dosyalar:

• Bel1.docx
      Dosya Boyutu:
      285,8 KB
      Görüntüleme:
      29
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Mustafa Bey öncelikle geç cevapladığım için kusura bakmayın. Şu aralar çok yoğun bir tempo ile ay sonuna bir projeyi yetiştirmeye çalışıyoruz. Şimdi inceledim bir problem yok. Bendeki sözleşmelerde öyle görünmekte. Bir sıkıntı yaşamadık denetlemelerde. Zaten başka türlü de yapılmıyor :) Dışa görevlendirmeyi OSGB ler yapıyor diye biliyorum. Bireysel çalışanlar İçe Görevlendirme yapıyor.
  5. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Talha Bey,

ilginiz için çok teşekkür ederim.