1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliği müfradatında değişiklik

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Mehmedkoc tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Mehmedkoc İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba arkadaşlar, dün çalışma bakanlığının sitesinden sınav müfredatını indirdim. Eski müfredatla yenisini karşılaştırdığımda AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER konusunun kaldırıldığını yerine TARIM ORMANCILIK VE HAYVANCILIK FALİYETLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ konusunun eklendiğini fark ettim şimdi esas sorun 18 Ağustosta yapılacak sınavda hangisi geçerli olacak.

Eskisi;

Sıra No / Konu
    44 / Ağır ve Tehlikeli İşler
    Konunun genel amacı
    Katılımcıların, ağır ve tehlikeli işlerin nasıl belirleneceği ve bu işlerde çalışanlara mahsus düzenlemeleri öğrenmelerini sağlamaktır.
    Öğrenme hedefleri
    Bu dersin sonunda katılımcılar;
    • Ağır ve tehlikeli işleri tanımlar.
    • Ağır ve tehlikeli işlerde kimlerin çalışabileceğini belirtir.
    • Ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlara yönelik gerekli sağlık muayenelerini belirler.
    • Gerekli mesleki eğitim programlarını açıklar.
    Konunun alt başlıkları
    • Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği
    • Mesleki eğitim
    • Sağlık muayeneleri
    Yüz yüze / toplam ders saati
    A Sınıfı​
    B Sınıfı​
    C Sınıfı​
    -/1​
    -/1​
    -/1​

Yenisi:

Sıra No / Konu
    48 / Tarım, Ormancılık ve Hayvancılık Faaliyetlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği
    Konunun genel amacı
    Katılımcıların, tarım çalışanlarının ve tarım işyerlerinin sorunları; sağlık, barınma, sosyal çevreyle ilişkiler, iş ve sosyal güvenlik vb. gibi çok boyutlu konular hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmaktır.
    Öğrenme hedefleri
    Bu dersin sonunda katılımcılar;
    · Tarım, Ormancılık ve hayvancılık çalışanlarının çalışma ve sosyal hayat koşullarını bütünsel ve çok boyutlu bir bakış açısıyla belirleyerek, oluşturulan faaliyet planı çerçevesinde iyileştirme öngörüsüne sahip olurlar.
    Konunun alt başlıkları
    Tarım, Ormancılık ve Hayvancılık Faaliyetlerinde;
    · Meslek hastalığı riskleri
    İş kazası riskleri
    Zirai ilaçların, taşınması, depolanması ve kullanımı ile kişisel koruyucuların kullanımı, muhafazası konularında iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin çalışanlara verilmesi,
    · Büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvancılığı, arıcılık, ipek böcekçiliği vb. den yakın çalışmanın getirdiği riskler,
    · Açık ortamda çalışmaktan kaynaklanan tehlikeler,
    · Çalışma, barınma ve beslenme ortamlarındaki haşeratla mücadele,
    · İçme ve kullanma sularının kontrolü, gıda güvenliği
    · Tuvalet ve banyo gibi ortak kullanım alanlarının sağlık koşullarına uygunluğu,
    · Atıkların Kontrolü,
    · İlgili mevzuat
    Yüz yüze / toplam
    ders saati
    A Sınıfı​
    B Sınıfı​
    C Sınıfı​
    -/1​
    -/1​
    -/1​
    Eğitici
    U-11*
    *Ziraat, çevre, kimya, ağaç işleri endüstri, orman ve orman endüstrisi mühendisi, kimya lisans mezunu veya veteriner hekim

Yeni müfredat linki;
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/isggm/dosyalar/igutemelegitim30-5-2013