1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürleri

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Alper Akpunar tarafından 30 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Gerekli yerlerde kullanılmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerini hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.
    Burdaki çalışma izin prosedürü ne demek pek anlayamadım..
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    çalışma izni verilmeden işbaşı yapılmaması gereken işler, örneğin; yüksekte çalışma, sıcak iş çalışma, kapalı alanda çalışma, kazı işleri, vb

bu tarz çalışmalara başlamadan önce kontrol ve çalışma ön onay aşamasından bahsediyor olsa gerek,
  3. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Prosedür kelimesini işleyiş olarak tanımlarsak, adım adım hangi işlemlerin yapılması gerektiğinden bahsediliyor.

Çalışma izin prosedürü denince;

1- İşi yapacak çalışanların sağlık açısından bu işi yapmaya uygunluk raporları olacak.
    2- Çalışanların aldıkları eğitim olarak bu işi yapmaya yetkin olacaklar.
    3- Kullanılan cihaz ve ekipmanlar İSG standartlarına uygun olacak.
    4- KKD kullanılması gerekiyorsa, temin edilecek ve kullanılması kontrol edilecek.

gibi .....
  4. Bilal ÖZDEMİR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15510
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar
    Tam zamanlı olarak çalıştığımız şirket de dışarıdan kısa süreli işler yaptırdığımız firmalara (ÖRN. boya işi, fayans işleri, inşaat işl. v.b)düzenlediğimiz çalışma izinleri ile ilgili prosedür nasıl olmalı iş güv uzm. bu izinlerdeki sorumluluk alanı nasıldır bilgi paylaşabilirseniz memnun olurum.
    Uygulama gelen firmanın tüm personellerinin sigortaları , isg eğitmleri , mesleki belgeleri , kkd zimmet formu , sağlık raporu ve görevlendirme belgesi istenmesi şeklinde yapılıyor. Buna ek olarak yapılabilecekler nedir.
    Sorumluluğumuzun sınırları nedir acaba örn. işletmenin farklı lokasyonlarındaki bir yerinde ilgili yönetici çalışma izni olmadan dışarıdan bir firmaya iş yaptırdığında iş güvenliği uzmanı olarak bizim sorumluluğumuz varmı veya bu sorumlukuktan izin prosedürünü onaylı deftere yazsak ve üst yazı ile firmanın tüm birimlerine yollasak sorumlulugumuz kalkarmı.
  5. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Dışarıdan çalışmaya gelecek tüm firmalara aşağıdaki eğitimleri vermelisin. Bu eğitimi çalışana değil işverene vermelisin (gelecek firmanın). İşverenin de görevi kendi personellerine eğitim vermek ve bunu belgelemektir. Daha sonra senin alanın ile ilgili eğitim aldığını gösterir belgeyi sorgularsın ve uygun ise çalışmaya başlatabilirsin. Aynı durum işyeri hekimi ile ilgili süreçte vardır. Sağlık raporunun tarihini kontrol etmeli ve tehlikeli veya çok tehlikeli işte çalışacak ise yapacağı iş yazıp, uygunluk olmalıdır.

Özetle;

Eğer senin iş yerin tehlikeli veya çok tehlikeli ise;

16. madde'deki eğitimi çalışacak firmanın işverenine vermelisin (bunu bir metin halinde de hazırlayıp tebliğ edebilirsin), Daha sonra işveren bu eğitimi çalışacak personeline verecek ve sende işe başlamadan önce İSG eğitimleri haricinde, senin gönderdiğin eğitim dokümanını işveren çalışana eğitim verdiğine dair belge düzenleyip onuda ekleyip gönderecek.
    Bu bittikten sonra iş yeri hekimi raporlarının tarihini ve çalışacağı işe uygun olduğunu gösterir ifadeyi ek-2 de aramalısın. Burada en önemli husus Madde 15'de kişinin yapacağı iş tehlikeli işler kapsamında ise diyor, yani firmanın tehlike sınıfı değil kişinin yaptığı iş dikkate alınmıştır.

Pratikte; kendi iş yerine gelen çalışacaklara madde 16'da belirtilen eğitimleri de verebilirsin. Buna biz eski dilde oryantasyon eğitimi diyorduk. Tercih senin:)

Dışarıda görevlendirdiğin personel için;

Öncelikle iş yapacağı yerin tehlike sınıfını sorgulamasın. Tehlikeli veya çok tehlikeli bir iş yerine gidiyorsa yukarıdaki yazan madde gereğince; çalışacak firmadan Madde 16 gereğine konu başlıklarını yazıp doldurulmasını istersin. Daha sonra bu aldığın bilgileri çalışacak kişilere verip, belgelendirmelisin. Bunun haricinde yapacağı iş mevcut işinden farklı ve tehlikeli veya çok tehlikeli işler arasında ise sağlık raporunu tekrar revize edip, yapacağı işe uygun olduğunu sağlamalısın. İlave olarak kişi çalışmaya gittiğinde, ortam güvenliği, çevre güvenliği, vb. bilgileri içeren basit bir çeklist şeklinde risk analizi yaptırabilirsin (görevli personelden birine) Daha sonra tesis ile ilgili alınması gereken önlem var ise (aydınlatma, elektrik, zemin, vb.) bunların giderilmesini oranın işvereninden talep edebilirsin ve kendi işverenini uyarabilirsin. Senin görevin uyarmak, riskleri tespit etmek, önlemleri belirlemektir. İşi durdurma veya iş yapıp yapmama da 1. yetkili sen değilsin. Bu durumu da deftere yazabilirsin. Eğer sorun ederlerse şirketin risk analizine uygun bir dille giydiredebilirsin.

Yasal mevzuat olarak dayanaklar;

6331-sayılı kanun; Çalışanların bilgilendirilmesi MADDE 16 – (1)

İşyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve sürdürülebilmesi amacıyla işveren, çalışanları ve çalışan temsilcilerini işyerinin özelliklerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirir:

a) İşyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik riskleri, koruyucu ve önleyici tedbirler. b) Kendileri ile ilgili yasal hak ve sorumluluklar.

c) İlk yardım, olağan dışı durumlar, afetler ve yangınla mücadele ve tahliye işleri konusunda görevlendirilen kişiler.

(2) İşveren;

a) 12 nci maddede belirtilen ciddi ve yakın tehlikeye maruz kalan veya kalma riski olan bütün çalışanları, tehlikeler ile bunlardan doğan risklere karşı alınmış ve alınacak tedbirler hakkında derhal bilgilendirir.

b) Başka işyerlerinden çalışmak üzere kendi işyerine gelen çalışanların birinci fıkrada belirtilen bilgileri almalarını sağlamak üzere, söz konusu çalışanların işverenlerine gerekli bilgileri verir.

6331-Çalışanların eğitimi MADDE 17 – (1)

(5) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanlar işe başlatılamaz.

Sağlık gözetimi

MADDE 15 – (1) İşveren;

(2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz. (1)

İş yeri hekimi yönetmeliği;

İşyeri hekimlerinin nitelikleri ve görevlendirilmeleri

MADDE 7 – 10) (Ek:RG-18/12/2014-29209) Bir başka işverenden iş görmek için işyerine geçici olarak gönderilen çalışanlar ile alt işveren çalışanlarının yapacakları işe uygun olduğunu gösteren sağlık raporlarının süresinin dolup dolmadığını kontrol etmek.
  6. Bilal ÖZDEMİR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15510
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Benim takıldığım konu kendi personellerimizden ziyade dışarıdan gelen başka firmalara bizden izin almadan bizim şirket birimlerimizce çalışma yaptırılırsa kaza sonucu bizim sorumluluğumuz nasıldır. Örn. firma bir merkez ve farklı lokasyonlarda 10 adet birimden oluşsun dışarıdaki herhangi birimin sorumlusu izin aldırmaksızın orada çalışma yaptırırsa isg biriminin sorumluluğu olmamalı diye düşünüyorum bunun için ilk mesajımda belirttiğim gibi çalışma izni prosedürünü onaylı deftere ve üst yazı olarak ilgili birimlere yolladığımızda isg biriminin izinsiz çalışmalarla ilgili sorumluluğu ortadan kalkar diye düşünüyorum.
  7. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Şöyle düşün, size haber verdiler ve yine kaza oldu. Düşündüğünün mantığı ile o zaman 1. derece sorumlu siz oluyorsunuz. Buda bence doğru değil. Kazaya göre durum değişir. Ayrıca bu tarz işler eser sözleşmesi kapsamında olan işlerdir. Burada en önemli konu işin ehli kişilerce yapılmasıdır. Dolayısıyla kendi güvenliğinden kendi sorumludur. Ancak çevre etkenlerden dolayı, bir kaza meydana gelirse o zaman sizde sorumlu olursunuz . Kısaca; bana haber vermediler , iş izin prosedürünü tebliğ ettim uymadılar ve ben sorumlu değilim yeterli değildir. İşverenin denetim yükümlülüğü olduğu için ve ne yazık ki bizlerinde denetim yükümlülüğü olduğu düşünüldüğü için sonuç farklı olabilir. Kaza durumuna göre; iş güvenliği uzmanı gelip uygunsuzluklar konusunda işvereni bilgilendirmedi. Hatta hayatı bir tehlike olduğu için işveren bildirip, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde bakanlığa bildirmedi diye bilirkişi suçlayabilir sizi. Görev icabı sizin bilginiz ve onayınız olmadan farklı bir birim gelip çalışma yaptıysa bu durumu tespit edip, öneri ve tespit defterine yazabilirsiniz. İş özelinde yaptığınız tespitten dolayı bir kaza gelirse anca o zaman sorumlu olmayabilirsiniz diye düşünüyorum. Genel bir ifade yazmak, yukarıda ve aşağıdaki maddeler gereğince size kurtarmaz. Çalışma ortamı gözetimi, hazırladığınız prosedürlerin sahada ne kadar uygulandığı, vb. diğer konuları tespit edip, işveren yazılı olarak bildirmek gerekmektedir.

Tabi bu düşüncelerin hepsi ne yazık ki bilir kişilerin yazacağı rapora bağlıdır. Ağzınla kuş tutsan bilirkişi (yetkisi olmasa bile) İSG uzmanı sorumludur diyorsa, sonuç değişmiyor. Belki yaptıklarınız kusur oranınızı azaltabilir diye düşünüyorum.

Yasal maddesi ise; İSG uzmanın yönetmeliğinde;
    Çalışma Ortamının Gözetimi başlığı altında,
    4) Gerekli yerlerde kullanılmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerini hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.

İş güvenliği uzmanlarının yetkileri

MADDE 10

b) İşyerinde belirlediği hayati tehlikenin ciddi ve önlenemez olması ve bu hususun acil müdahale gerektirmesi halinde işin durdurulması için işverene başvurmak.

6331;

(2) (Değişik: 4/4/2015-6645/1 md.) İşverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirler ve işverene yazılı olarak bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumludur.
  8. General OSGB İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

çok teşekkürler bu faydalı bilgi için..