1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliği tesbit öneri defteri ne işe yarar?önemi nedir?müfettiş neden bakmaz!!

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 22 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  2. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    :)) İSG PROFESYONEL leri olarak elimizdeki tek silah olarak gördüğümüz tespit ve öneri defterlerini denetimde açıp inceleyen bir tane iş müfettişi görmedim pardon bir tane gördüm o da benim uyarmam sonucunda.. fazlaca denetim geçiren bir uzman olarak tespitim şudur ki defteriniz var mı sorusunu yalnızca uygunsuzluk yazıp yazmamak için soruyorlar onda da defter kapağına bakıyorlar ,Oysa ki defter firmanın iş güvenliğine bakış açısını gösteren gelişimini gösteren veya iş güvenliğine direncini gösteren en önemli tutanaklardan oluşuyor.Aynı zamanda uzmanın ve hekimin çalışma titizliğini gösteren en büyük kanıt..fakat denetimlerde müfettişlerin bu durum pekte önem verdiği bir konu değil.
  3. soykanarda İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25509
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kesinlikle haklısınız bizde bunu kendi aramızda tartışıyoruz ancak şöyle bir durum var ki biz bu işi (kabul ediyorum bir şekilde bizi sistem buna itiyor olsa da) denetimler için ya da cezai işlemler için yapmıyoruz. Sonuç olarak birinci hedefimiz insan sağlığı. Olabilecek herhangi bir kötü durumda savcılığın inceleyeceği tek kaynakta bu onaylı defterler olacaktır.
    Demek istediğim sırf bakanlık müfettişleri incelemiyor diye bu onaylı defter olayını aksatmayın arkadaşlar
  4. bekir38 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar, şöyle bir sorum olacaktı;
    karar defterine alınan kararların uygulanmaması durumunda uzman ve işveren bakımından cezalar nelerdir?
    2. de; karar defterine notları yazdık, ama uygulamada eksiklik var, ihbar süreside gelmedi, ve bu konu ile ilgili bir kaza oldu, bu konuda ne gibi uygulama olur? görüşünüz nedir?

hatta örneklemek gerekirse;
    iş ayakkabısı toplantıda konuşuldu, karar defterine yazıldı ama alınmadı. işçi ayağına malzeme düşürdü, uzuv kopması yaşandı diye senaryo yazalım. bu durumda sorumluluklar nasıl dağılır? ceza uygulaması nedir?
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sizin karar defterine bu durumu yazdığınız andan itibaren şirket yetkilileri bu konuda çalışma yaptılar mı?
    Mesela satın almaya konu ile ilgili sirküler gitti mi? Satın alma, teklif topluyor mu? Siz bu iş için ne kadar bir süre verdiniz? Mesela 1 haftada halledilebilecek bir iş için 3 ay mı dediniz? Bunlar etkenlerdir.
  6. soykanarda İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25509
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Karar defterine yazdığını aksaklıkları olabildiğince süre vererek yazıya dökün. İş ayakkabısı ile ilgili konuşuldu deyip geçmeyin. İş veren ile birlikte bir süre belirleyin gerekirse 6 ay olsun ama süre verilsin. 6 ay sonunda gene bu önlem alınmamış ise sebebiyle birlikte karar defterine not alın

mesela;

1. toplantı
    bütün işçilere iş ayakkabısının alınması yönünde karar verildi 1 ay içerisinde bütün iş ayakkabıları alınarak personellere zimmetleneceği konusunda karara bağlanıldı.

2. toplantı
    fiyat teklifleri toplandı firma ile anlaşıldı ancak tedarik yönünde bir sıkıntı yaşandığından dolayı ürün personele dağıtımı 3 hafta süre ile gecikti

bu şekilde yazmanız en sağlıklısı olur.
  7. soykanarda İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25509
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konuda iğneyi işverene çuvaldızı kendimize batırmamız gerekiyor
    hala 10 tane maddenin dışına çıkmayan iş güvenliği uzmanı arkadaşlarımız var ve kesin sonuçlarla öneri sunuyorlar
    mesela makineyi tanımayan arkadaşlar makine koruyucusu yapılacak deyip kestirip atıyorlar peki bu konuda nasıl bir çözüm sunduklarını söylemiyorlar sensör mü koruyucu mu çift el yada çift ayak pedal sistemi mi?
    işverene bence bununla ilgili çözüm güzel bir şekilde sunulursa yapmayacak işveren yok
    şöyle düşünün hala binlerce firma iş güvenliği hizmeti almazken siz bir firma ile çalışıyorsunuz ve buna bir şey yaptıramıyorsunuz bence bu uzmanın suçudur
    Ben müfettiş olsam onaylı defterde uzman neler yazmış ona bakarım. Zaten işyerinin kapısından girdiğiniz an iş güvenliği hizmetleri gözünüze çarpar