1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliği tespit ve öneri defteri uygunsuzluğuna kötü bir örnek uygulama

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Ahmet Hamdi ASLANKOÇ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80129
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zaten sitresli ve zor bir iş yapıyoruz. piyasada tutunmaya çalışıyoruz, açık konuşuyorum böyle salaklar yüzünden diğer uzmanlarında bulundukları posizyon ve itibarı al aşağı ediliyor. Geçen OSGB sahibi A sınıfı iş güvenliği uzmanı bir yazı yazmış facede; işletmelerde evet uygunsuz çalışmaları tespit ediyoruz çalışmayın diyoruz fakat; eeee bu iş güvenli nasıl yapılır konusunda birşey diyemiyorum şeklinde yazı yazmış ayrıca demiş ki bu kişi ( A sınıfı İGU ) Bu işin saha uygulaması yönünde kurslar varmı nasıl tecrübe edebilirim diye yazmış. Ya elbette bilmemek ayıp değil, fakat bilmiyorsan A sınıfı ig uzmanıysan ; 1. osgb açmak senin neyine!! 2. madem osgb açtın çok tehlikeli işletmeye bakmak senin neyine!! 3. madem osgb açtın çok tehlikeli yerlere bakıyorsun madem basacaksın parayı yanına yardımcı C sınıfı uzman alacaksın öğreneceksin. piyasada tecrübeli bir çok C sınıfı uzman mevcut.

Mesaj net !! Bilmiyorsan yapma piyasayı zedeleme, kaliteyi düşürme, bileni çalıştır, ehline bırak !!!!
    Bunun gibi adamlar yüzünden ne mesleğe saygım kalıyor, ne de çalışma arzum.. :sinir:
    Adam işi bilmiyor çok tehlikeli 300 küsür çalışnı olan firmayı 3000- 4000 gibi bir fiyata anlaşma yapıyor sonra kalifiyeli arkadaşlar da 3000- 4000 gibi fiyatlara bir sürü işlem gerçekleştiriyor. ( Risk değerlendirmesi, Acil durum planlarını oluşturulması, patlamadan korunma dökümanın hazırlanması, vs.vs. bunlarlada kalmıyor KYS ile ilgili ohsas 18001'in yürütülmesindede görev yapılıyor. Arkadaş zaten bir işletmede bulunan ohsas 18001 yönetim temsilcisinin aldığı para 4000+ bir rakam alıyor. Ve bu adam firma adı altında çalıştığı için iş kaygısı yok ve vakıf olduğu tek işletmede bu işlemleri götürüyor. Ama İSG uzmanı birden fazla firmayada hizmet verdiği için bu işlerin hangisine yetişecek, diyelim ki yetişti aylık 1500 lirayla bi yere kadar...:sinir:
  2. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    umarım faydası olur yada fikir verir..
    iyi çalışmalar

Ekli Dosyalar:

3. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sonuna yazdığınız ibareyi anlamadım (ziyaretler sürecektir).
    Bir nedeni var mı, ben yazmıyorum da.
  4. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    1-) Firmaya normal ziyaret gününden ve saatinden farklı olarak gizlice gelindi. Normal ziyaretlerde saha gözetiminde baret takan çalışanların baret takmadığı görüldü. Çalışanların salı gününe baret takma günü dedikleri öğrenildi.
    2-) Bir önceki ziyarette fabrikada çalışan suriyelilerin maaşlarına istedikleri oranda zam alamadıkları için başka bir iş bularak işten ayrıldıkları öğrenildi.
    3-) İki kişinin 100 kg lık metalleri forklift yerine elle kaldırmaya çalıştıkları görüldü, çalışanlar uyarıldı. müşteri metallerde çapak ve boyalarda çizik istemediği için elle kaldırmaları gerektiği çalışanlar tarafından söylendi. İşverenin yanına çıkıldı 5 bardak çay içildikten sonra anca konuya girilebilindi, İşverene çalışanların ağır kaldırmamaları gerektiği söylendi, işveren tarafından bizde ağır yükler forklift yada vinçle kaldırılır denildi. İşverene gözüme mi inanayım sana mı inanayım denilemedi !!!
    4-)Ha birde faturanız vardı unutmadan onu da vereyim denildi. İşverenin ne yaptınız ki fatura kesiyorsunuz dediği uzaklardan duyuldu...
    2-)Ziyaretler devam edecek, gizli mi bir daha ASLA!!!
  5. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın @serkan_kala ;
    Çok güldüm ya :D
  6. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    Teknik nezaretçilikten kalma alışkanlık. sayfa sonuna denetimler sürecektir yazıp sayfayı kapatırım genelde. istafa edene yada sözleşme bitene kadar işyerinde faal görevin dürdüğüne işarettir. işten ayrıldığında da son cümleye .... tarihte teknik nezaretçilik görevimi bitirdiğimi/istafa ettiğimi yazarım.
    tespit öneri defterinde de iş akdi bittiğinde son satıra bu tarz bir cümle yazıyorum. bunun haricinde özel bir sebebi yok
  7. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    IMG_2071.JPG