1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş sağlığı ve güvenliği torba yasa bilgilendirmesi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    haber.jpg
    Minnacık bir uyarı ;)
    Değerli takipçimiz; birazdan okumaya koyulacağınız yahut okumayıp başlarım len böyle işe diyerek yarıda bırakacağınız koca metin Plan ve Bütçe Komisyonuna ait torba yasada bulunan İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili maddelerin tarafımdan cımbızlanmış halidir.​
    Torba yasa ile ilgili zımbırtının tam metnini http://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem24/yil01/ss478.pdf adresinden indirebilirsiniz.​
    Bu sadece esas komisyon olan plan ve bütçe komisyonunun raporu heee :) aşağıdaki resimden de anlayacağınız üzere daha diğer tali komisyonlar var... Kanun çıkartmak öyle kolay değil :D
    kanun.jpg
    Evet başlıyoruz :D
    Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu Raporları
    KARŞIOY YAZISI
    Kanun Teklifinin 56. maddesi ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun iş güvenliği​
    uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlüğüne ilişkin yürürlük maddeleri uygulamada yaşanan​
    sorunların giderilmesi gerekçesiyle ertelenmektedir. Bu düzenleme, AKP’nin emeğe, emekçiye bakış açısını yansıtmaktadır. Böylelikle iş güvenliği bir süre daha rafa kaldırılacak ancak o süre içinde ülkemiz, emekçilerini artık sıradan bir kadere dönüşen iş kazalarında kaybetmeye devam edecektir. Bunun kabul edilebilir bir yanı bulunmadığı gibi, düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi siyasal iktidarın insan hayatına, emeğin değerine olan bir borçtur.​
    imzalar.jpg
    gerekce.jpg

MUHALEFET ŞERHİ

muhalefet şerhi.jpg
    muhalefet şerhi son.jpg
    MUHALEFET ŞERHİ
    mşerh.jpg
    ALT KOMİSYON METNİ
    BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK
    YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ
    MADDE 45- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38 inci​
    maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.​
    “a) 6 ve 7 nci maddeleri;​
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları​
    ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren dört​
    yıl sonra,​
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden​
    itibaren iki yıl sonra,​
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”​
    PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNUN KABUL ETTİĞİ METİN
    pbk-oneri.jpg
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. adanascuba İSGforum Üyesi

simdi kamudaki iş güvenliği uzmanı sadece az tehlikeli kısımdamı ertelendi yoksa koktnenmi ertelendi
  4. yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş güvenliği uzmanlığına mı yoksa anayasa mahkemesine uzman yardımcılığına mı başvurduk anlamıyorum. iş güvenliğini bıraktık meclisteki sermaye dostları ne yapacak onu takip ediyoruz... madem öyle mühendislik fakültesi değil hukuk fakültesi mezunları uzman olsun... sınav yaparlar sorular yanlış... tebliğ yayınlarlar kanuna aykırı.. haliyle a sınıfı olanlar dava açar.. sonra işin içinden çıkamaz yönetmelikle sınav hakkı vermeye kalkarlar.... zaten makina mühendislerinin yetkisi dahilindeki periyodik kontrolü tamamen alakasız çsgb yetkisinde yapmaya kalkmaları bir rant çalışması olduğunun ispatıdır.(en son çıkarılan iş ekipmanları yönetmeliğine göre bakanlıktan yetki almayan makina mühendisleri 2014 mayıstan sonra periyodik kontrol yapamayacakmış. sanki beyfendiler verdi makina elemenları ve mukavemet derslerini)
  5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kökten erteleme falan yok... İGU ile İYH çalıştırma zorunluluğu üzerine dolap dönüyor ;)
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kamu komple erteleniyor, 2016 temmuz'a kadar stop.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Temmuz 2013 ---
    Copyright (c) bim :) http://www.isgforum.net/threads/torba-yasada-sürpriz-madde-iş-güvenliği-uzmanlarına-üst-sınıf-belge-alma-hakkı.6953/
  7. halilaktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kanun
    01.01.2014 e ertelenmiş
    6 ay sora yurulukte çok tehlikeli ve tehlikeli sınıflar için
  8. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu akşam haberlerde gördüm fakat detayşı inceleyememiş bugun yine bir kuyuda metan gazından 1 kişi vefat etti diğeri ağır yaralı. ölen kardeşimize allahtan rahmet tedavi görenede acil şifalar diliyorum inşallah böyle bir haber bir daha duymayız.... ben şunu merak ediyorum bu yasayı erteleyenler böyle üzücü olayları duyupta vicdanları hiç sızlıyormu....
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    önce işverenin cep sağlığı sonra iş güvenliği
  10. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    içimden gelerek samimi bir şekilde ifade ediyorum ki; ben bu yasanın,bu kültürün ülkemizde sağlıklı bir şekilde benimseneceğine ve uygulanacağına inanmıyorum. inanmak istiyorum ama ben ticaretle uğraşıyorum bırçok kobi tanıyorum bu konu ne zaman açılsa bir kişinin dahi bu konuya mantık çerçevesinde yaklaşıpta benimsediğini görmedim. bütün işverende şu mantık var işsiz nekadar insan varsa bunu işverenlerin sırtına yük yapmak istiyorlar. birtane çıkıpta aslında önemli birşey en azından gözümüz arkada kalmaz önlemleri alır bizde rahat ederiz gerekli birşey. diyene inanın hiç raslamadım hakkımızda hayırlısı ne ise o olsun
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çünkü işin ucunun çalışma saatlerine kadar varacağını biliyorlar..12-14 saat eskisi gibi çalışanları sömüremicekler milletin sırtından doyan doyana diye ozan ızdırap oldu gitti..
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    genel olarak temel bilimsel konularda eksikliğimiz var daha doğrusu pratik fen bilimleri, mühendislik konularına çok uzağız, eğitim sistemimiz normal yaşamda kullanılan pratiği değil tamamen teorik kısma odaklandığından işte böyle zaman zaman gerek iş yaşamında gerekse normal yaşamda duyduğumuz absürd kazalar yaşanıyor. Gaz kaçağının çakmakla kontrol edilmesi, bana birşey olmaz denilmesi vs vs. çoğaltabiliriz, yani bizim için bu iş güvenliği olayı ancak devletin sorumluluğunda zorla yaptırılabilecek bir işti. yani sen ben o kazanan değil toplum kazanacaktı, iş yerinde alacağı eğitimi bilgiyi normal yaşantısında da kullanacaktı insanlar, çoluğu çocuğuna da anlatacaktı. ne diyelim büyüklerimiz daha iyi bilir.
  13. adanascuba İSGforum Üyesi

Kamudaki az tehlikeli bence stop durumunda tehlike ve cok tehlikeli grup aynı tarihinde aktif olacak diye anladım
  14. sonuç olarak:basladığımız yere döndük.
  15. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sınav sertifika arkadaş amaç para ise komple kaldırın işverenleri sınava alın sınav ücretini artırın yaz boz tahtasına döndük yüksek yaptık bu alan da yazık
  16. PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNUN KABUL ETTİĞİ METİN
    Yani biz o kadar emek harcayalım B sınıfı uzman olalım diye 3 yıl çırpınalım. Neymiş alakasız işlerde çalışan birilerinin 750 gün primi varmış gelsin B sınıfı olsun A sınıfı olsun. Ne güzel memleket.
    İş Sağlığı ve güvenliği işini sıfırdan gelip basamak basamak tırmanarak yapanların hakkı ne olacak? Yasa ile B Sınıfı veya A sınıfı olanlara bu kişilerin hakkını gasp etme şansı verilmiyor mu?
  17. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu 55 mi geçecek 42 43 mü bakacaz ama yanlış bi kere yapıldı işverenler bu işi sallamaz artık
  18. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ya mübarek insanlar daha olan biten birşey yok komisyonlar raporlarını açıklıyor ve öneri metinlerini sunuyorlar. Bu daha Genel kurulda görüşülüp oylanacak sonra cumhurbaşkanı onayına sunulacak sonra resmi gazetede yayınlanacak... Hemen bir madde gördünüz mü aha tamam kanun geçmiş deyiveriyorsunuz :D
  19. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Meclis cuma tatil bugün belli olur ama mantıklı olsun aceleye gelecek
  20. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Minnacık bir uyarı ;)
    Değerli takipçimiz; birazdan okumaya koyulacağınız yahut okumayıp başlarım len böyle işe diyerek yarıda bırakacağınız koca metin Plan ve Bütçe Komisyonuna ait torba yasada bulunan İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili maddelerin tarafımdan cımbızlanmış halidir.
    Torba yasa ile ilgili zımbırtının tam metnini http://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem24/yil01/ss478.pdf adresinden indirebilirsiniz.
    Bu sadece esas komisyon olan plan ve bütçe komisyonunun raporu heee :) aşağıdaki resimden de anlayacağınız üzere daha diğer tali komisyonlar var... Kanun çıkartmak öyle kolay değil :D...
    " başlarım len böyle işe " dedimmm.