1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş sağlığı ve güvenliği torba yasa bilgilendirmesi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İsim olarak hatırlamıyorum, fakat bir millet vekili yasanın geçmesi için 15 Temmuz'a kadar çalışabileceklerini belirtmişti.
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kamu
    dediğiniz gibi olması benimde işime gelir doğrusu fakat ben genel olarak anladım.
  3. halilaktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    HMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
  4. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir işi de ellerine yüzlerine bulaştırmadan hazırlayıp önümüze koysalar sasırırdım zaten...
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    C sınıflarının A sınıfı olma yetkisi ile ilgili tebliğ, uzun süredir merakla ve korkuyla beklenen bir şeyin daha ip uçlarını verdi.

Bakan "uzmanlarda branşlaşma olacak" demişti. ve bu tebliğde branşlara göre bir ayırma var.
    her nace koduna bakabilecek uzmanlar belirlenmiş. tabii şimdilik sadece A sınıfı iş yerleri için.

şöyle bir göz atacak olursak, makine mühendisleri neredeyse her yere bakabiliyor, endüstri, elektronik vb geniş kapsamlı mühendislik dalları çoğunluğuna bakıyor. çevre mühendisliği, kimya vb bölümler biraz daha az ama yine de geniş bir kitleye bakabiliyor.

fizik mezunları, orman endüstrileri müh. su ürünleri müh. vb bölümlerse çok kısıtlı yerlere bakabiliyorlar.
    Özellikle iş bulma güçlükleri nedeniyle, bakanın da "İş güvenliği alanında istaihdam yaratacağız" söyleminden sonra bu bölümlerdeki arkadaşlar iş güvenliğini bir kurtuluş olarak görmüşlerdi. Bu sınıflandırma genişletilir de sınavdan sonra belge almış bile olsa çalışma alanları bu şekilde sınırlandırılırsa bu arkadaşlar için A sınıfı uzman belgesi almanın pek bir önemi kalmayacak gibi.

Muhtemelen C sınıfı ofis vb işletmeler için branş verilmeyecek herkes bakabilecek, bu arkadaşların kariyer rotası da bu alanda kalacaktır.

Genele yayılır mı? burada mı kalır bilmiyorum. Ama ben bunun doğru bir karar olduğuna inanıyorum. Bir endüstri mühendisinin inşaatta iş güvenliği yapmasının ya da bir kimyagerin madenlerde iş güvenliği yapmasının doğru olmadığına inanıyorum. az tehlikeli iş yerlerinde bu çok büyük bir risk değil, ama tehlikeli ve çok tehlikeli yerler için benim görüşüm olması gerektiği yönünde.

ben yönetmelik ezberleyip gemi sökümünde hiç bir pratik deneyimim olmadan A sınıfı uzman olabilirim. sonra kalkıp daha çok para veriyor diye bir tershanede çalışmaya başlarsam o insanların canına kast ederim. Tabii ki zamanla öğrenirim oradaki işin detaylarını da ama o zamana kadar...
  6. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi yasa değişmedi 1 temmuz da zorunluluk olan işletmeler bekleme de herhangi bir denetim gelir ise veya bir iş kazası geçirir ise ne olacak?
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kanundaki ertelemenin iptal edilmesi ile ilgili bir bilgi aldım, aynen devam edeceği yönünde.
  8. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nerden aldın dostum
  9. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu sorunun cevabını bende merak ediyorum.işverenler suan iptal olacak diye agırdan alıyo ama herhangi bir denetlemede müfettişler hangi yönde karar verecekler??yada müfettişler de geri adım atıp ne olacak diye mi bekliyor??
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sanmam, bi kere çark ettiler, tekrar edeceklerine ihtimal vermiyorum. fakat; ertelemenin 1 yıl değil de 6 ay olması muhtemel.
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bir abimizden diyeyim :)
  12. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu güzel bir haber olur iş bulamayan arkadaşlar rahat bir nefes alırlar
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    umarım doğrudur.
  14. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Erkan Bey üst sınıfa yükselme ile ilgili bir düzenleme var dediniz de ben pek anlayamadım?
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    3-5 yıllık tecrübesi ve mesleki tecrübesi olanlara yasa madde değişikliğinde de yazıyor o yıl içerisinde 2 defaya mahsuz C sınıfı olanları galiba B sınıfı sınavına sokup piyasayı rahatlatacaklar.50 kişi altı tehlikeli ve çok tehlikeli yerlere 6 aylık bir uzatma daha yapıp ardında mart 2014 de piyasaya Bu B sınıflarını sürecekler mantıklı geldi..mart 2014 de baya B sınıfı sınavına girecek olan var bunu artırmak istiyeceklerdir..
  16. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Valla iyi olur :)
  17. Yavuz Kopal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba S.Günel,
    ben bir jeoloji mühendisiyim. 2000 iş günü tecrübem var. A sınıfı olarak çalışabileceğim işletmelerin NACE kodlarını nasıl öğrenebilirim, bu NACE kodları sabitmidir, yoksa çalıştığım eski firmaların çalışma alanlarına göre mi belirleniyor. çünkü benim çalıştığım firmaların bir kısmı sondaj firmasıydı, bir kısmı ise inşaat firması. şimdiden teşekkürler
  18. cem deniz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar 2014 ' e zaten bişi kalması 5 ay var benim merak ettiğim konu 50 'nin altı tehlikeli , çok tehlikeli iş yerlerinin sayısı ile az tehlikeli iş yerlerinin sayısı merak etmemin sebebi biz bir osgb açmayı düşünyorduk ama bu torba yasa soru işaretleri uyandırdı
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    valla paran varısa ve kendine güveniyosan hiç bekleme aç derim.
  20. cem deniz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yani öyle çok bir paramız yok işin aslı biraz kredi falan çekip açmayı düşünüyorduk ama 2014 başında para kazanmaya başlarmıyız ne kadar firma yasal yükümlülük altına giriyor pek net bilgi bulamadım.