1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş sağlığı ve güvenliği torba yasa bilgilendirmesi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

Kurs murs yok, sadece sınav mı olacak?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bekleyip görecez..yasa madde değişikliği geçerse ordan cumhur imzalarsa ve ordan resmi gazetede yayınlanıp bizim Mevzuat Grubu lideri gasteye düşmesiyle bizim siteye düşmesi bir olur ki işte o zaman yorum yapabiliriz ve neyin ne olacağı hakkında fikir yürütebiliriz.bakalım bekliyoruz.:)
  3. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    B sınıfı olmak için bekleyenlere sonsuz saygı ama 10 yılın üzerinde sanayide geçirmiş biri olarak 3 yıl beklemek saçma oluyordu. İyi olmuş . Bari yasanın bu tarafına sevinelim.
  4. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    bütün C sınıfı uzmanlara B olmak için sınav hakkı versinler
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    tebliği incelemeniz gerekiyor, NACE kodu size ait değil, firmanın kodu. çalışmak istediğiniz firma için çalışma bakanlığı tarafından belirleniyor.
    nerede çalışabileceğinizi görmek için tebliğe bakmanız gerekiyor,
    ama özet geçeyim;
    öncelikle bunu yapabilmek için ISG katip programına bunun için başvurmanız gerekiyor. henüz başvuru alanı açılmadı sanırı çünkü ben göremedim öyle bir yer.
    çalışabileceğiniz alanlar:
    Ham petrolün çıkarılması
    Doğalgaz çıkarılması (madenciliği)
    Mermer ocakçılığı (traverten dahil
    Granit ocakçılığı
    Yapı taşları ocakçılığı
    Süsleme ve yapı taşlarının kırılması ve kabaca kesilmesi
    Dolomit ve kayağan taşı (arduvaz / kayraktaşı) ocakçılığı
    Kireçtaşı (kalker) ocakçılığı (kireçtaşının kırılması ve parçalanması dahil)
    Tebeşir, alçıtaşı ve anhidrit ocakçılığı (çıkarma, parçalama, pişirme işlemi dahil),
    Çakıl ve kum ocakçılığı (taşların kırılması ile kil ve kaolin madenciliği hariç)
    Çakıl taşlarının kırılması ve parçalanması
    Kil, refrakter kil ve kaolin madenciliği ile bentonit, andaluzit, siyanit, silimanit, mulit, şamot veya dinas toprakları çıkarımı
    Madencilik ve taş ocakçılığını destekleyici test amaçlı sondaj faaliyetleri (petrol ve doğalgaz için yapılanlar hariç)
    daha fazlası da var ama şöyle bir göz atınca madenle ilgili bunları bulabildim

tebliğ linki: http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=9.5.18482&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
  6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tabii ki deneyimin yeri büyük, ama deneyimin de isg ile alakalı olması gerekiyor. planlama dep. çalışmış insan da 10 yıl deneyimli sayılabiliyor, ve bu gibi durumlar tek tek incelenip ayrılamaz o yüzden toplu bir karar alınmalı . eğer deneyimlilere sınıf atlatalım diyorlarsa, bence bu telike doğuracak. biz c sınıfı iş yerleri için bile üretim deneyimi olmayanları yetersiz görüyoruz, en az 2 ay staj olmalı diyoruz, şimdi üretimde hiç çalışmamış kişileri b sınıfı uzman yapacaklar.
    ben bu hakkı kullansam da bu hakkın verilmesinin doğru bir karar olacağına inanmıyorum. 3 sene uzmanlık deneyimi talep etmek gayet doğru bir karardı
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bütün c sınıflarına değil de bazı şartlar getirerek, örneğin çok tehlikeli yerlerde çalışanlardan 3 yıl primi olanlara 3 yıl, tehlikeli 5 yıl, az tehlikeli 7 yıl gibi.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Temmuz 2013 ---
    Erkan bey kanunda zaten ayrıntılar çıkmayacak "fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir" 1 yıl içerisinde bu konuda bir düzenleme yapma yetkisi alıyorlar sadece. kanun çıksa da netleşmeyecek.
  8. TSEKER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu sınavı ağustos 18 te yapma durumunuyla ilgili görüşleriniz nelerdir?
    Sistemden C sınıf olup A ya atanan var mı? (direk atama)
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kanun çıktıktan sonra o kadar erken bakanlığın bir düzenleme yapıp uygulamaya geçmesini beklemiyorum ama böyle bir düzenleme hazırda olabilir, bilemiyorum.
  10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

mesleklere göre yayınlamış olan teblıg dava konusu oldugu ve danıstayın yürütmeyi durdurma ihtimaline karsı yeterlı sayıda uzman olmadıgını dusunerek boyle bır yola gıdılmıs oldugunu dusunuyorum. Ne derece dogru bilmiyorum ama 1 yıl içinde bir defaya mahsus olamak uzere 2 defa sınav hakkı tanınarak 10 yıl iş deneyimi olan B, 15 yıl iş deneyimi olanların kazanmaları halinde A sınıfı belgelerin verileceğidir. Bakanlıgın stratejik mevzuat programlama çalışmalarına hayran olmamak elde değil.
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Ali bey, 10-15 yıl deneyime sahip olanlar zaten B-A sınıfındadır diye düşünüyorum, bu süre olarak çok fazla.
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aya atanma değil ama A'ya bakabilir diye tebliğ çıktı ama sistemde henüz açılmadı başvurular. ben ara ara bakıyorum
  13. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Bim Bey, Yeterli sayıda uzman yok ayrıca 2006 dan buyana yönetmelik iptalleri durdurmaları nedenıyle hak kayıplarına ugrayan arkadasları C den baslattmıslardı. 2006 ya kadar 3 yıl calsıtıngı belgeyenler B 8 yıl calısanlar ıse belgelemelrı halınde A olabılıyorlardı. Şu andaki A ve B ler ( son sıvanlar harıc) Sadece bir yazı ıle B ve A olan uzmanlardır.
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Ali bey doğrudur, geçmiş uygulamaları bilmiyorum.
  15. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    İSGGM de mi çalışıyorsunuz?
  16. TSEKER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C sınıf iş güvenliği uzmanı olup,çok tehlikeli sınıfta bir işyerine ataması yapılan varsa ,paylaşırsa sevinirim.
    C sınıf uzman sekmesi programdan çıkıyor,fakat tc kimlik no girildiğinde sistemden isg uzmanı bulunamıyor.Bunun sebebi ne olabilir.
  17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hayır sadece tüm tebliğ ve yönetmelikleri günü gününü takip ederim
  18. Ulan bu ülkede ne kanun yapmayı bilen beyin var nede bu kanunu uygulayacak işveren var..Kim ceza yedi bugüne kadar Kaç firma yedi..Ulan iş kazalarının yüzde 60 hemde ölümlü olanlar bu 50 altı olanlarda olmuyor mu?
  19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    forumdan bir arkadaş paylaşmıştı sanırım bu sistemin açıldığına dair, yani 3 yıl tecrübe-750 gün prim ile kendi alanlarında çok tehlikeli görevlendirilebiliyorlar şeklinde.
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mevzuat Ekibine Rakip çıktı umarım ekibimizde yer alır en yakın zamanda...:)