1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş sağlığı ve güvenliği torba yasa bilgilendirmesi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iltifatınız için teşekkür ederim, ancak malesef sorumluluk alamayacak yoğunlukta bir tempodayım, müsait olduğum zamanlarda ekip dışından da destek veririm.
  2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ceza yiyen soruyorsanız çok, ya da en azında ceza yememek için hemen düzeltme yapanlar var. 60000 TL ceza tehdidiyle 1 haftalık müddette uygunsuzlukları kapatabilmek için iş güvenliğine 40000 civarı para harcadığını gördüğümüz komşu işyerleri var.
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben nereden girildiğini göremedim. yönetmelik çıktı isg katipten başvuru yapılır diyor. ama başvuru yapacak yer yok.
  4. Caner T. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  5. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    sanırım yasa geçmiş haberlerde duydum..
  6. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Taner bey 10 yıl geçmişiniz var ama İş Güvenliği üzerinden olmaması sorunlara yol açabilir.
  7. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    t.seker ben gecen hafta C sınıfı olarak A sınıfı çok tehlikeli sınıfta ısg katipte sözleşmemi yaptım !!
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Temmuz 2013 ---
    Tebliğ yayınlandıktan sonra İSG katipte çok tehlikeli sınıfta olan iş yeri için C sınıfıda görünmeye başladı.
    Ama bir hafta aynı şekilde benim TC numaram sistemde görünmüyordu.
    Anladığım kadarıyla yavaş yavaş 750 iş günü sigorta bildirimleri işleniyor. Yakında herkes sistemde görünecek!
    Kolay gelsin.
  8. Yavuz Kopal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

merhaba S.Günel

öncelikle bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Çalışma alanımda olan iş kollarını inceledim, yalnız çözemediğim bir konu var. örneğin yukarıdaki listede bulunan "GRANİT OCAKÇILIĞI" konusunda 3 yıl ve 750 gün şartını sağlamış isem, sadece bu konuda mı A sınıf olarak görev yapabiliyorum , yoksa listenin diğer branşlarında örneğin "HAM PETROLÜN ÇIKARILMASI" konusunda da çalışabiliyor muyum? sonuçta her iki çalışma kolu da yukarıda belirttiğiniz listede mevcut. teşekkürler, iyi çalışmalar
  9. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    malesef konu yanlış, arkadaş bu konuda bir şeyleri yorumla düşünmüş ve yanlış görmüş, sanki bakanlık herkesin prim gününe bakmış da otomatik dağıtmış gibi. ama tebliğ öyle demiyor
    "(3) Ek-1’de belirtilen meslek unvanlarını haiz olan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanının, unvanı ile eşleştirilmiş olan kodlarda, mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük prim ödenmiş olması durumunda ve İSG-KATİP üzerinden başvurulması halinde, başvurusu Genel Müdürlükçe değerlendirilerek, onaylanır."
    Diyor, yani "uzman isg katipten başvurur, bakanlık inceler uygunsa A'ya bakma yetkisi verir"
    bence bu iş başvuru yeriyle açılacak. teker teker kişi bazlı olmayacak, ortada farklı bir şey var.

muhtemelen, başvuru alanını açacaklar ondan sonra olacak bunlar. henüz öyle bir alan yok.
  10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    iş güvenliğinde 10 yılı geçse zaten o şimdi bir A sınıfı idi hocam :)
  11. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet şimdi iş geçmişi üzerine sertifika ilerleme durumunun karışıklığı ortalığı karıştırmakta adam geliyor a sınıfı uzmanım diyor bildiği birşey yok sonra al başına bela dalga konusu oluyor
  12. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Biz kamuda çalışanların 750 prim günü dökümü gözükmüyor. Primimiz yatrsa da emekli sandığının böyle döküm verme gibi bir uygulaması yok diye biliyorum. Bize verilen bordrolar da artık internetten veriliyor. İnşallah sorun çıkmaz ilerde. Şu an onaylamıyorlar görevlendirmelerimnizi de, sınıf yükseltme ile ilgili yasa maddesi geçerse onda da prim gününe bakacağız derlerse, bize yine hüsran gözükebilir :(
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Onur bey hizmet gunune bakilabilir, aslinda kamu personeline ciddi kazik attilar 3 yil gibi, telafi etmeleri lazim.
  14. TSEKER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Daha onceki firmam iş kolu kodumu girmemiş,bu sebebten Atamam olmuyor.Sgk dan düzeltilebileniceğini söylüyorlar.Böyle bir durumla karşılaşan var mı?
    Tesekurler
  15. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benimde iş kolum bürodan girilmiş yani az tehlikeli işyerinde çalışmış görünüyorum. Dolayısıyla İSG katip onaylamıyor. Halbuki mermer fabrikasında çalıştım.Bunun düzeltilmesi için SGK ile görüştüm ya işveren hata yaptığını kabul edip düzeltilmesi için sgk a dilekçe verecek yada iş mahkemesinde dava açacaksın
  16. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bence 750 gün meselesine çok fazla üzülmeye gerek yok zaten yakında bakanlık c lerin b olabilmesi için torba yasa dan sınav hakkı vermeyi öngörüyor bakanın açıklamasında 6 ay içinde 50000 tane b yada a uzman yetiştireceğiz diyor nasıl yetiştirecek sınav hakkı verecek birkaç ay içinde b olabilmek için zaten a ya bakabiliyorsunuz.o yüzden hiç uğraşmayın derim mahkemelerle falan...
  17. TSEKER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sgk ben kendi kanunuma bakarim diyor,bakanlik6331 benim için geçerli diyor,işveren kendi kafasina gore prim yatiriyor,burokratlar sermayeyi kolluyor.Faturasi bize çikiyor.işi gucu biraktik nace kodumiz uyuyormu diye uğraşıyoruz.Bu memlekette neye elini atsan sende kaliyor
  18. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim kendi alanımda çalışmışlığım yok kursa giderken c sınıfı uzmanlar 3 yıl boyunca b sınıfının yerıne bakabılecek dıye söylenıyordu. şimdi bu yokmu? yanı c sınıfı uzman olarak 2016 yımı bekleyeceğiz biri beni aydınlatırsa memnun olurum
  19. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hayır c ler b nin yerine bakabiliyor yine aynı şekilde. o konuda bir değişiklik yok serkan bey
  20. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ederim aslına bakarsanız benım fazla bı beklentım yok ama yinede bilmekte fayda var