1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş sağlığı ve güvenliği uzmanları dertli: güvencemiz yok:sigortamız asgari ücretten yatıyor!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 21 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş sağlığı ve güvenliği uzmanları dertli: Güvencemiz yok
    CİHAN - ANKARA
    19 Aralık 2013 15:47
    Görevleri, çalışan işçileri iş yerlerinde her türlü işle ilgili tehlikeden korumak ve risk faktörlerini ortadan kaldırmak olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanları da güvencelerinin olmamasından dert yandı. Uzmanlar, “İşçilerin can güvenliğinden sorumluyuz ama bizim bir güvencemiz yok.” dedi.

İşyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma uygulaması 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren resmen başlıyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında Türkiye’de çalışan A, B ve çoğu C sınıfında çalışan 16 binden fazla iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulunuyor. Ancak bu uzmanlar iş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu olmalarına rağmen, kendilerinin bu haklardan yoksuk olduğunu ifade etti. İsimlerinin açıktan yazılmasını istemeyen bazı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları sıkıntılarını Cihan Haber Ajansı (Cihan)'a anlattı. Söz konusu uzmanlardan T.T., kendilerinin de devlet kontrolünde çalışmaları gerektiğini savundu. Stres altında düşük imkanlarla çalışmaktan yakınan T.T., “Sigortamız asgari ücretten yatıyor. Geri kalan ücret elden veriliyor.” dedi.

İşyerlerinde kazaya neden olabilecek riskleri ve eksiklikleri işverene yazılı olarak sunduklarını ancak olumsuzluk içeren raporların ‘işten atılabilirim’ korkusuyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmediğini ileri süren T.T., “İşçinin başına bir kaza gelirse bakanlık bu sefer bunun hesabını bize soruyor." ifadesini kullandı. Kendisinin bin 700 lira maaş aldığını, ancak pek çok iş sağlığı ve güvenliği uzmanının bin 250 ile bin 500 lira aralığında maaş aldığını belirten T.T., şöyle devam etti: "Sigortamız asgari ücretten yatıyor. Geri kalan ücret elden veriliyor. Emekli olunca asgari ücret üzerinden emekli olacağım. Çalışma saatlerimiz çok düşürüldü. Binlerce işçiden sorumlu oldum, bu yüzden. İşçinin başına bir şey gelirse bundan ben sorumluyum. Stres altında çalışıyoruz ama hiçbir güvenliğimiz yok. Maaşlarımız çok düşük. Evliyim aile geçindiriyorum. Jeoloji Mühendisiyim. Bu sertifikayı almak için kursa 1.800 Türk Lirası, devlete ise sınav parası olarak 450 lira verdim.’’ “SEN İŞE HİÇ GELME DİPLOMANI BAŞKASI KULLANSIN DEDİLER”

Asıl mesleği kimyagerlik olan N.A. da benzer sıkıntılardan dert yandı. İşe 2.000 TL ile başladığını ancak İş Güvenliği Yasası ertelenince maaşının 1.000 liraya düşürüldüğünü ifade ederek, ayrıca şunları söyledi: "Bir süre öyle idare ettim. Konuşmaya gidince bu sefer maaşım asgari ücrete düştü. İşverenim bana sürüyle iş güvenliği sertifikası alan uzman var. Asgari ücrete çalışacak çok adam var. Onları işe alırım deyince bende istifamı verdim. İşverenim bu sefer bana ‘yeni birisini bulana kadar işten ayrılma’ dedi. Ben kabul etmeyince tamam sen işe gelme senin diplomanla başkasını gönderilim dedi. Ben yine kabul etmedim. Böyle bir risk alamazdım. İstifamı verdim ama sigortamı hala düşürmediler. İşçiyi ne kadar düşük ücrete çalıştırırım derdindeler." “İŞ SAĞLIĞI EĞİTİMLERİNİ İŞVERENLER YAPTIRMIYOR”İşçilere 16 saat iş güvenliği eğitimi vermeleri gerektiğine işaret eden N.A. ancak işverenlerin çoğunun ‘zaman kaybı olmasın’ diye bunu hiç yaptırmadığını, ya da 1 saat yapmalarına izin verdiğini belirterek, “Eğitim masraflarını işveren karşılaması gerekiyor ancak bunu bile işçiden alıyorlar.” dedi.“KORKUDAN RAPORUMUZU İLGİLİ BBAKANLIĞA SUNAMIYORUZ”İş sağlığı ve güvenliği uzmanı N.A., işyerlerindeki eksikler ve yapılması gerekenlerle ilgili rapor sunmalarına rağmen işyeri sahiplerinin, "Boş ver bunları." dediğini, rapor yazmaya devam etmeleri halinde ise kendilerini çalıştıkları firmaya "Elemanınız sıkıntı çıkartıyor." diyerek şikayet ettiklerini aktardı.

Ekmek parası korkusundan ilgili Bakanlığa yaşadıkları bu olumsuzlukları söyleyemediklerini anlatan N.A., şöyle konuştu: “Çünkü, firmalar istedikleri uzmanla çalışma hakkına sahip. Bizi işten çıkarabilirler. Bakanlığa şikâyet etmesek işçinin başına bir şey gelse Bakanlık bunun cezasını bize kesiyor. Çok zor durumdayız. Devlet güvencesi altında olmak istiyoruz. İşin bir ciddiyeti olmalı. Bu yasa sanki işçiyi değil de işvereni koruyor. Bir denetleme yok. Olay sadece bizim düşük maaşımız değil. İş ahlakı yok burada. ‘Ecza dolabınız yok’ diyorum ‘boş ver’ diyorlar. İşçiler yemeklerini temiz ortamda yemiyor ‘mutfak pis diyorum, ‘boş ver onlar her yerde yer’ diyorlar. İnsanın onuru kırılıyor. Devlet artık bize sahip çıksın. Aile geçindiriyoruz. İşçilerin can güvenliğinden sorumluyuz. Ama bizim bir güvencemiz yok. Tabi ki her firma böyle değil ama bir çoğu böyle. Benim gittiğim her yer böyle idi.” CİHAN

KAYNAK

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      133,7 KB
      Görüntüleme:
      14.298
  2. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bunlar çok önemli arkadaşlar, birlik olmalıyız.. İSG mevzuatını ezberledik sayılır hanginiz bu mevzuatın işçiyi koruduğunu düşünüyor? Ben düşünmüyorum.. İşverenin kurul başkanı olduğu ve oylar eşit çıkarsa başkanın oyu neyse o karar verilir denilmiş.. Böyle saçmalık olur mu? AB'ye gireceğiz diye göstermelik mevzuat yapılmış.. İşçiyi, uzmanı, hekimi hiç bir zaman takmaz işverenler.. Genelliyorum evet Türkiye'de ki çoğu işveren böyle, çok çok çok azı iyi niyetli ve dürüst..
  3. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Kişi başı 6 dk, 8 dk, 12 dk işletmede bulunularak yapılabilen bir işse, gelsin Faruk Çelik yapsın bu işi. Yarın bir gün bir sıkıntı çıktığında ne olacak. Yani şimdi adam diyor ki, sen işsizdin sana iş kapısı açtım. Ses çıkarma işveren eşliğinde soytarılık yap. Söyleyin şimdi ben çalıştığım yeri nasıl şikayet edeceğim, yav kusura bakmayın da yaptığımız uzmanlık değil, soytarılık
  4. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yukarıda yazan arkadaşların ellerine sağlık düşüncelerime tercüman oldunuz. aslına bakarsanız kimse bunu kabullenmiyor ama bu yazılanların hemen hemen hepsi %99 ihtimalle hepimizin başına gelebilecek olaylar. türkiyede çok az işveren vardır ki iş güvenliğini dayatma değil de zaruriyet olarak görsün. büyük kurumsal firmaların bazıları istisna olabilir. akıl var mantık var işveren ücretini ödediği bir çalışanına boyun eğer mi? helede bu kadar başvuru ile yeterince uzman sayısı olabileceği bir gerçekle. işverenin söyleyeceği şey şudur; işine gelirse ortalıkta benim istediğim şartlarda çalışacak bir sürü uzman var. yani arz ve talep dengesinin bozulacağını düşünüyorum ben şahsen. bu konuları konuştuğumuz ortamlarda hep pembe hayaller kuruldu ben bunları söyleyince karamsarlıkla suçlandım ama günümüz türkiyesinde benim inandığım gerçekler bunlar. inşallah benim inandığım doğrular hep yanlış çıkarda yanılırım bu konuştuklarımız yaşanmaz, ben haksız çıkarım...... hepinize saygılar.
  5. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İsa Bey haklısınız da, gidip adamlara ahlak dersi verecek halimiz de yok yani. İş kazalarından maddi anlamda canı yanan çok işveren var, iş güvenliğini önemseyen çok işveren var, gidip onlarla çalışmak lazım. Her mesleğin kendi açısından zorluğu var, bizimkinin de zorluğu bu. Yolumuza devam edeceğiz, yapacak birşey yok.
  6. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Enes Bey ülkemizin gelirinin %80 ini %20 lik kaymak tabaka alıyor, %80'e de %20 yi paylaşmak düşüyor. Böyle adletsiz gelir paylaşımının olduğu ülkede işverenlerin ahlaklı olması için gayret edilmeli bence.. İSG bu anlamda çok işe yarayacak bir mevzuat ancak AB normlarına göre değil göstermelik hazırlanmış ben yaşadığım iş tecrübelerinden okuduklarımdan bunu çıkarttım ve paylaştım.. Ancak İSG mevzuatının bu şekilde çıkması bile bir başlangıç tabi ki yolumuza devam edeceğiz.. Türkiye de ki insanlar bu şekilde daha da bilinçlenecek ve ilerde daha iyiye gideceğine inanıyorum fakat ben görür müyüm onu bilemiyorum :)
  7. açelya yeldan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    daha çok işverenlerin yanında olacaklar tabiki öyle olmaya da devam edicekler para kimdeyse onlar tutulur.. heryerde para konuşuyor maalesef..
    birlik olmamız lazım evet ama çoğu arkadaşım ' ne kadar aldığıma değil alabildiğime bakarım 3 5 bişey alır işimi yapar geçerim ' diyor yaptığımız ya da yapacağımız işin ne kadar zor olduğunun ne kadar riskli olduğunun çoğu kişi farkında değil, önce bizim herşeyin farkında olmamız gerekiyor ,önce birbirimizi silkelememiz gerekiyor ki daha iyi şartlara sahip olabilelim..
    her yerde olduğu gibi sen ben işverenlere baş kaldırırız ama başkaları ben yaparım abi der, röportaj veren uzmanın anlattığı işveren gibi ''sen yapmazsan yapacak uzman bulunur''..
  8. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hoş geldiniz burası Türkiye. Ben yılardır duyarım o tür lafları. Bunun tek sorumlusu devlet. Siz devlet güvencesine işe girseniz de yola getiremezsiniz onları çünkü bu seferde zorbalığa başvurular, rüşvet vermek isterler felan. Ben yaşadığından biliyorum. Bana bir osgb sigortasız bir süre çalışma teklifinde bulundu. Direk ret ettim. Bu seferde maaştan düşürelim sigortan yatsın dediler bu seferde asgari ücretten bahsediyorlar. Böyle komik teklifleri hiç düşünmeden ret edin. Siz ret ettikçe ekonomik koşullarımız düzelecektir. Doktorlara da aynı teklifi yapsınlar niye yapamıyorlar. Çünkü o meslek gurubu insanlar bu tür şartları asla kabul etmiyorlar. Bugün bir bekar mühendisin maaşı enaz 2800tl olmalıdır. Artık işveren ve devlet mühendis asgari ücreti tanımını benimsemelidir. Bu konuda TMMOB çok güzel çalışıyordu ama sesini kıstılar.
  9. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İsa Bey para kimdeyse onun sözü geçiyor. Bir insanın vicdanı kurumuşsa, siz onun için ne yapabilirsiniz ki? Umutlu olmanız iyi güzel ama ben memleketin halini iyiye giderken görmüyorum. Ne zaman bir politikacı memleketin halini iyileştirmeye çabalasa ya suikaste uğrar, ya darbe yaparlar, ya zehirlerler, ya da bindiği uçağı düşürürler.. Bu hep böyle oldu. Buyrun siz büyük paralar kazanın, sizin sözünüz geçsin, bu dediklerinizi buyrun hayata geçirin. Kuru kuruya dilemekle olmuyor ki.
  10. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    devlet politikası bu 2013 ocak ayında herkesin kalbi gümbür gümbür atıyordu en başta benim çünkü inanıyodum. 1 yıl içerisinde okadar şey değiştiki resmi olarak değişmedi ama görünen bu şekilde devlet bir şekilde kaynak sağlamak için ballandıra ballandıra anlattık en başta ben olmak üzere kurslara hücum ettik milat olarak gördüm heveslendim ilk önce süreyi uzattılar falan bakalım daha neler göreceğiz. devlet yine amacına ulaştı bence olan bizim gibi heveslenip hevesi kursağına kalan uzmanlara oldu
  11. nadr buglem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B sınavında 14 yanlış var ama sınavdan sonra sevinemedim ben evliyim yukardakilere katılmamak içten değil çoğu zaman pes etmeyi düşündüm direniyorum 100 işçisi olan bir inşaat firması 400tl veririm diyor cevap veremiyorum. AYRICA KATILIRMISINIZ BİLMEM AMA DORTORLAR NE İŞE YARAR BEN 1000TL ALIRIM EEE SEN 400TLYİ KABUL ET A ve B sınıfı uzman çok olucak mış KARDEŞİM ALTI ÜSTÜ MUAYENE EDİYORLAR NE İŞLERİ VAR FABRİKALARDA HASTA İŞÇİLER İŞLETME TARAFINDAN HASTANEYE GÖNDERİLİYOR ZATEN 1SENEDE 2SINAV VE SONUÇ BOŞ DAHA GERİDEN GELENLERİ DÜŞÜNEMİYORUM ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN