1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına ihtiyaç artıyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 8 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarına ihtiyaç artıyor
  07 Ağustos 2015 Cuma, 12:38:12
  İş Sağlığı ve Güvenliği alanında hem kamuda hem özel sektörde uzman açığı olduğu belirtildi.
  [​IMG]

  İş kazalarında yaşanan ölümler ve yaralanmalar iş sağlığı ve güvenliği konusunda yetişmiş personelin önemini bir kez daha gündeme getiriyor. Uzmanlar, hem kamuda hem de özel sektörde yetişmiş iş sağlığı ve güvenliği (ISG) uzmanı konusunda personel açığının çok fazla olduğunu belirterek bu alanda verilecek eğitimlerin önemine dikkat çekiyor.

  Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esin Tümer, kamudaki yetişmiş ISG (iş sağlığı ve güvenliği) personel açığının çok fazla olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

  "İŞ KAZALARI VE İÇİ ÖLÜMLERİNDE İLK SIRADAYIZ"

  "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de her gün 172 iş kazası meydana geliyor. Bu kazalar her gün ortalama 4 işçinin hayatına mal olurken, 6 işçi ise sürekli iş göremez hale geliyor. Çalışma hayatındaki bu olumsuz tablo, Türkiye'nin Avrupa'da iş kazaları ve işçi ölümlerinde 1. sıradaki yerini korumasına da beraberinde getiriyor.

  Kaza sonucu meydana gelen uzuv kaybına bağlı malulen emeklilik, yaralanma, iş göremez olma veya ölümlü vaka verilerine bir zamanlar SGK verileri üzerinden ulaşılabilirken 2013 yılından itibaren Avrupa Birliği Standartları çerçevesinde elektronik ortam üzerinden bu sonuçlara ulaşılabilmektedir. Detaylı istatistiklerin de elde edilmesiyle konu daha hassas takibe alınmıştır. Bu anlamda, "kavram" olarak yeni, "kanun" olarak yeni, "hizmet uygulama" olarak yeni bir alandan söz ediyoruz.

  Kanun 2012 yılında çıkmış olmasına rağmen özel sektör kademeli olarak geçiş yapmakta kamuda ise tüm organları ile hizmet Temmuz 2016'ya ötelenmiştir. Dört yılda kamuda hala tam anlamıyla devreye giremedi. İş Güvenliği alanında "memur veya işçi" fark etmez çalışan başlığında tüm gereklerin yapılması için daha uzun bir yolumuz var. Bu da konunun önemini açıkça ifade ediyor.

  "KAMUDA ISG PERSONEL AÇIĞI ÇOK FAZLA"

  SGK'ya kayıtlı 1 milyonun üzerinde iş yeri, bir o kadar da kayıtsız işyeri olduğunu düşünüyoruz. Yapılan işe bakılmaksızın bir çalışanı olan tüm iş yerleri yani kendi nam ve hesabına çalışıp eleman çalıştırmayan hariç, bir tane bile çalışanı olan işyeri bu hizmeti almak zorunda. Ankara'da 26-28 Temmuz tarihleri arasında Türkiye Belediyeler Birliği organizasyonunda gerçekleşen, Büyükşehir Belediyelerindeki İSG Hizmeti Çalıştayında bir kez daha görülmüştür ki kamudaki yetişmiş ISG personel açığı çok fazla. Oturum başkanlığını yaptığım Çalıştayın 2016 için hazırladığı ve Çalışma Bakanlığı ile paylaşılan raporun ilk maddesini kamuda iş güvenliği uzmanları için "norm kadro" ihtiyacı oluşturuyor. Kısaca özel sektöre yetmeyen uzman sayısı kamunun devreye girmesi ile daha da büyüyen bir istihdamı gerekli kılacaktır.

  "ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ"

  Çalışma Bakanlığı ve YÖK işbirliği çerçevesinde Lisans Eğitimi içinde İSG dersleri zorunluluğu getirildi. Böylece tüm mühendislik bölümleri için, İş Güvenliği dersleri verilmesi zorunlu oldu. Öte yandan, mevzuatın sahada uygulanması açısından enstitümüze bağlı tezlerin önemi büyük.

  Sanayi-üniversite işbirliği içinde bugünlerde çok sayıda akademik çalışmaya imza atılıyor. Kanun, ilgili tüm alanlarında yönetmelikler ile ilerliyor. Örneğin şu anda sadece doğalgaz işlerinde iş güvenliği başlığında bir yönetmeliğimiz yok. Bu konu tez olarak ele alındı ve bir akademik çalışma oluşturuldu. Kısaca akademik kariyer ve çalışmalar hem üniversiteler için hem de saha için çok kıymetli şuanda.

  "AKADEMİSYEN İHTİYACI VAR"

  Ana Bilim Dalı olarak 2012'den sonra yapılanan, interdsipliner bir alandan bahsediyoruz. Maden, Makine, İnşaat, Kimya, Elektrik disiplinleri içinde Hukuksal Mevzuat ve Güvenlik Mühendisliği entegrasyonunda gelişen çalışmalarda, özellikle bu alanda akademik kariyer hem üniversiteler hem de saha için çok kıymetli.

  "MÜFETTİŞ KADROLARINDA AÇIK VAR"

  Halen tehlike sınıfına göre ayrıştırılan iş yerleri ki bu bazen yapılan iş ile çelişkili sonuçlar doğuruyor, bu tehlike sınıflarına göre hizmet veren A, B, C sınıfı uzmanlarla hizmet yürütüyor. Şu an alanda yeterli sayıda istenilen düzeyde İş Güvenliği Uzmanı olmadığı için, uzmanlar sorumluluk alanlarının bir üst seviyesindeki iş yerlerine hizmet veriyor. Ayrıca iş güvenliği hizmetlerini denetlemeye yetkili müfettiş kadrolarındaki açık da net.
  İş Sağlığı ve Güvenliği alanında ön lisans mezunları İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri olarak mezun oluyor. Fakülteye bağlı 4 yıllık mezunlarımızı ise "Güvenlik Mühendisi" (Safety Engineer) formasyonunda yetiştiriyoruz. Çalışma Bakanlığı'nın açtığı sınavlar ile en üst seviyede profesyonel olma şansı elde ediliyor."

  haberturk
 2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Uzman açığı var diye diye geriye dönük yapılan sınavlardaki soruları bir-iki iptal ediyorlar. 2 yıl sonra arkadaşlar uzmanlık hakkı kazanıyor. ;) komik bir sistem bu. oradan Dernek başkanıyım diyen biri 5 yıldır derneklerdeki herkesin hakkını savunuyoruz diye bakanlık yanlısı bir adam çıkıyor.Sorduğun sorulara cevap alamadığın sadece uzman sayısını arttırıp işveren daha da ucuz mal etmesi amacı güdüyor. Maalesef yeni uzman arkadaşlarımızda bu arkadaşa inanıyor. Yılbaşından sonra uzman çalışma süreleri değişiyor fakat maaşlar ne durumda olacak. 1 uzman yerine 3 uzman olacak yerler var. İşverenler uzmanın maaşında bir değişiklik yapmadan 2 maaş fazla vereke mi sizce ? Yoksa eskiden 1 uzmanın aldığı ücreti şimdi 3'e mi bölecek ? Tartışmak lazım o_O
 3. Özgür Güreş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  40439
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Benim şahsi görüşüm şu;
  Hayati tehlikeler için alınması gereken önlemler elzemdir. Asla erteleme veya öteleme yapılmamalıdır. Bunların dışında yaşadığımız ülkenin ve insanımızın İSG kültürünü akşamdan sabaha özümsemesini beklemek güç olacaktır. Düzelme bir ölçüde vardır, yok sayamayız. Kısacası kötümser olmamalıyız. Sağduyu ve insan ilişkilerine daha fazla önem vermeliyiz.
 4. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Söz konusu haberde "İş Güvenliği Uzmanı" ifadesi geçmiyor. Haber başlığında ve içerikte defalarca "İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı" sayısının yetersizliği vurgulanıyor. Bu alanda insan yetiştirecek bir akademisyenin iki farklı ünvanı birbirinden ayırt edemeyecek halde olmasını kabullenmek istemiyorum.

  "İş Güvenliği Uzmanı" tanımı 6331 sayılı Kanun'da yapılmıştır. Görev, yetki ve sorumlulukları bir Yönetmelik ile açıklanmıştır. "İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı" ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde bu alanda görev alan kişilere verilen özel bir ünvandır. Benzer şekilde Bakanlığın "İş Sağlığı ve Güvenliği Uzman Yardımcısı" kadrosu da bulunur.
 5. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47485
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  kamuda iş güvenliği uzmanı kadrosu ihdasıyla ilgili DPB nın bir açılması vardı ama sonuçlarını bilmiyorum. ek göstergesinin maaşının ne olması gerektiği tartışılıyor du? duyum alanlar buraya yazabilirler mi?
 6. öznur furkan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  az tehlikeli ve kamuda 01.07.2016 ertelenmişti şimdi bir ertelemeden daha bahsediliuormuş