1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliği yıllık eğitim planı

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Fatih Ülker tarafından 18 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar
    İş sağlığı ve güvenliği yıllık eğitim planı örneğini ek de bulabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

2. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba Sağlık Konularına iş güvenliği uzmanı yazmışınız işyeri hekimi yazmanız gerekmez miydi? Daha detaylı yıllık eğitim planı örneği olan arkadaşlar paylaşırlarsa bu konu altında sevinirim.
  3. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Ekli dosyada mevzatta bulunan Ek-1 konuları için eğitim planını bulabilirsiniz.

Eğitim planı Tehlikeli sınıf ve 12 saat olarak düzenlenmiştir. Konu sürelerini az tehlikeli sınıflar için toplamda 8 saat çok tehlikeli sınıflar için toplamda 16 saat olarak ayarlayıp eğitimi tamamlayabilirsiniz.

Ek-1 de bulunan toplam 19 konunun 12 derse bölünme sebebi işyerine göre mecbur kalındığında her ay bir ders vererek eğitimi yıla yaymaktır. Özellikle çok tehlikeli sınıfta 16 saat eğitim heryıl verilmek durumundadır.

Eğitim aslında çalışan işe başlamadan önce tamamlanmalıdır. Ancak eğitimlerin çalışanların tamamına verileceği ve bu durumda üretimin duracağı düşünüldüğünde üretimi aksatmadan eğitimler ancak zamana yayılarak verilebilir.

İşe yeni giren sınırlı sayıda çalışana 2 günde bu eğitimleri verebilirsiniz sonrasında da iş başı verirsiniz ancak eğitimlerin sınıfına göre 1 yılda, 2 yılda ve 3 yılda bir yenilenmesi istendiğindan çalışanların tamamına 2 günde eğitimlerin verilmesi imkansız olacaktır.

Örneğin 300 çalışanı olan bir işyerinde 30 kişilik sınıflarda ancak 10 ayrı sınıf oluşturarak ilk dersi verdiğinizi düşünün. Haziran ayında İSG-1 dersini 10 sınıfa 1' er saat ders anlatarak 10 saat ders verirseniz 12 ayda toplamda 120 saat ders anlatarak 300 çalışan için eğitimleri tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca mevzuatta bulunan ve eğitim verilmesi gereken konuları da bu plana eklemelisiniz ( Mesleki eğitimler, ilkyardım eğitimleri v.b )

Ekli Dosyalar:

4. bayramdagli İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1234
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar inşaatta giren çıkan belli değil hergün çalışan değişiyor onlara ne yapalım))))))
  5. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    60dakika yazmak sıkıntı değil mi ? 4 er saatlik parçayla en azından bir ikisini yazsak daha iyi olmaz mı? birde eğitim planına hijyen eğitimi, ilkyardım eğitimi, mesleki eğitim gibi diğer kuruluşlardan alınacak eğitimleri yazsak mı ?
  6. Eğitimlerin hepsini iş güvenliği uzmanı verebiliyor mu? Bana sanki bazı özel konuları vermemesi gerekiyor gibi geldi.
    Örneğin elektrik ile ilgili riskleri elektrik mühendisi vermeli, sağlık konularını sağlıkçı veya doktor vb.
  7. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    elektrikle ilgili öyle detaylı bir bilgi vermeniz gerekmiyor genel olarak bir eğitim yeterli zaten elektrikçilerin mesleki eğitim belgeleri olması gerekiyor.
  8. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yukarda bulunan planda zaten iş güvenliği uzmanının vereceği eğitimler ile işyeri hekiminin vereceği eğitimler gösterilmiştir. Ek-1 de bulunan konular yönetmeliğe göre uzmanlar tarafından verilebiliyor.

Ayrıca yönetmeliğe göre ...

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 – (1)
    Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.
  9. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Mevzuata göre ...

İşverenin yükümlülükleri

(4) İşveren, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerindençalışmak üzere gelen çalışanları işe başlatamaz.

İnşaat sektöründe çalışanlardan bahsettiğimize göre değişen elemanlar yine inşaat sektöründen. Öyleyse bütün çalışanlar önce eğitim alacak daha sonrada bu belgelerini saklayarak gittikleri yerde çalışabilmek için gösterecek.

Sizin bu durumda eğitimli personel bulmanız veya gelene git bir OSGB den eğitim al gel demeniz gerekecek. Aksi taktirde her geleni siz eğitir ve sektöre dahil edersiniz...:)
  10. Hocam kaçırdığınız bir nokta var.
    ne demiş Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

demekki herkes her eğitimi veremiyor. Uzmanlık alanına dikkat etmek gerekiyormuş.
  11. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ben yönetmelik maddesini yorumlarken '' konulara göre uzmanlık alanları'' cümlesini işyeri hekiminin sağlık, iş güvenliği uzmanının teknik eğitimleri verebileceği şeklinde yorumluyorum.

Çünkü işyerlerinde her meslekten uzman var ve her işyerinde konunun ilgilisi uzmanı bulamazsınız.
  12. konulara bakalım o zaman
    teknik konulardan hangisiuzmanlık alnınız. Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma konusunda uzmanmısınız. yada Tahliye ve kurtarma konusunda mı uzmansınız?

Bu işte Bir terslik var ama çözemiyorum.

3. Teknik konular

a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,

b) Elle kaldırma ve taşıma,

c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,

ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,

d) Ekranlı araçlarla çalışma,

e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,

f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,

g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,

ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,

h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,

ı) Tahliye ve kurtarma
  13. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 – (1)
    Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

Yukardaki madde iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından diyor. Bu kadarı yeterlidir...

Maddenin açılımı yapılarak iş güvenliği uzmanlarından da Ek-1 deki konularda uzman olanlar denmemiştir...
  14. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzmanlık derken, çalışanlara kimyasal denklem anlatmayacaksınız. Bu konulara ilişkin iş güvenliği bilgilerini aktaracaksınız. Eğitim konularının tamamının yönetmeliği var; yönetmeliklerdeki bilgiler ışığında eğitim vermek en doğrusudur.
  15. Güzel söylüyosunuzda mevzuat genede yoruma açık. Sizin konulara göre vermiş olduğunuz iş güvenliğine ilişkin bilgilerin arasında bulunmayan bir bilgi eksikliğinden dolayı ölümlü kaza olursa işin uzmanı olup olmadığınız işte ozaman tartışılır.
  16. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    mevzuat ve yönetmelikte geçen konularla ilgili uzman ve hekim eğitimini yapmışsa,bunu imza altına almışsa, ama buna rağmen diyelimki meteor düşmesinden kaynaklanan bir iş kazası (konularda bu yok olduğu için yazdım) sonucu ölüm olmuşsa, baz alınacak konu eğitim başlıkları diil yaptığınız risk analizi ve acil durum planlarıdır.
    bizim işimiz genel anlamda her konuyla ilgili tespiti yapıp öneride bulunmaktır. eğer öneride bulunmadığınız bir yerden ölümlü kaza olursa öngörmediğiniz için sıkıntı yaşarsınız. aksi halde iş güvenliğini yapmanın bir anlamı olmazdı. her sıkıntılı durumda bizler sorumlu olurduk.
    eğer tespit ve önerilerinizden eminseniz tam olduğunu düşünüyorsanız ve bunu noter onaylı deftere yazdıysanız, o eksikleri gidermekten işveren veya vekilleri sorumludur. iş güvenliği hizmetinin özü budur. bizim işimizi bilgilendirmek. zaten firmanın sigortalı uzmanı değilseniz kanun size müdehale hakkını vermiyor. iş güvenliği defterinin bile adı TESPİT VE ÖNERİ defteridir.
    özetle her ölümlü kazanın sonunda ölme sebebiyle ilgili sebep olan konunun uzmanından (elektrik,fizik,astronomi,kimyager... vb.) eğitim almadı diye iş güvenliği uzmanına sıkıntı çıkartılmaz.
    Güvenli çalışmalar diliyorum..