1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş sağlığı ve güvenliği yasası üzerinden deney mi yapılıyor?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Onur Özbay tarafından 22 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sağlıklı ve güvenli çalışma alanları oluşturma mantığı ile harekete geçilerek yeni bir Kanun çıkarıldı. 6331 sayılı İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU.

Buraya kadar her şey doğru hatta geç bile kaldı…

Kanunun uygulanmasında iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerine ihtiyaç duyuldu. Çeşitli meslek dallarından (mühendisler, fen edebiyat bölümleri vb) binlerce kişi iş güvenliği uzmanı olarak bu olumlu düşünceye bir tuğla koyma mantığı işe yola başladı.

Buraya kadar da her şey gayet normal…

Ancak kanunun ilk çıktığı zaman da belirttiğim gibi uygulama planlama ile uyuşmadı. İşveren parasını verdiği iş güvenliği uzmanını veya işyeri hekimini kendi menfaatine uygun kullanmaya başladı. Tam bağımsızlık prensibiyle çalışması gereken uzman ya da hekim tam işveren bağımlısı oldu çıktı. İş güvenliği uzmanı yönetimin aleyhine bir tepki ortaya koyduğu zaman:

Bana bak senin paranı ben veriyorum hııııııımmm yoksa işten mi çıkmak istiyorsun tehdidiyle karşılaştı.

Yüksek riskli çalışma alanlarını göz ardı etmesini istemeye başladı.

Eğitimler için benim çalışanlarımın zamanını alma formaliteden belge düzenle demeye başladı.

Onaylı deftere benim aleyhimde bir şey yazmayacaksın demeye başladı.

Benim haberim olmadan fabrikamda dolaşma, yanına birini vereyim onunla dolaş demeye başladı.

Başladı da başladı…

Gelecek kaygısı olan, kendine, bilgisine tam güvenemeyen uzmanlarımız ise bu blöfleri yedi ve işverenin dümen suyuna girdi. İşveren artık onlara her istediğini yaptırıyor.

Peki ne yapılmalı?

Kanunun özünde olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri tam bağımsızlık ilkesi ile çalışmalı. Gördüğünü söylemekten, yapılmayanı yazmaktan çekinmemeli. Bu şekilde çalışma prensibini oturtabilmek içinde maddi açıdan işveren bağımlılığının ortadan kaldırılması gerekir.

Uzman ve hekim parasını işverenden almamalı.

İşveren bakanlığa geçerli bir mazeret sunmadan uzman ve hekimini değiştirememeli.

Çok önemli, hayati bir risk var ise iş güvenliği uzmanı çalışmayı durdurabilmelidir.

Maalesef geldiğimiz noktada görüyoruz ki mühendislik ve mimarlık gibi seçkin mesleklerin itibarı hızla düşüyor. İşçi ölümleri hızla artıyor. Kayıp işgünü sayıları hızla artıyor. Meslek hastalığına yakalandığının farkında bile olmayan çalışan sayısı giderek artıyor. Ülkemizin itibarı hızla düşüyor.

Zaman kaybetmeden, bir daha SOMA’lar yaşanmasın diye gerekli müdahale hemen yapılmalıdır. Deneme yanılma yoluyla yapılan deneylerin faturasını halkımız ağır ödüyor.