1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş sağlığı ve güvenliği yasası can yakmamalı

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 9 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    www.facebook.com/ISG.Aktuel

BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, 1 Ocak tarihinde yürürlüğe giren yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun, işvereni mağdur etmemesi için gerekli eğitim ve bilgilendirmelerin yapılması gerektiğini söyledi.
    haber.jpg
    BAKİAD'ın haftalık olarak gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantısına davetli olarak katılan Bartın Çalışma ve İŞKUR Müdürü Ramazan Erdim, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güv
    enliği Kanunu'nun işverene büyük sorumluluklar getirdiğini belirtti.

Erdim, iş sağlığı açısından maalasef çok fazla iş kazalarının meydana geldiğini ifade etti. İnsan hayatı ve sağlığının hiç bir şeye değişilmeyeceğini belirten Erdim, "Olası iş kazalarının önlemlerle önüne geçilmesi gerekir. 6331 Sayılı Kanun'a göre, iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanından hizmet alma yükümlülüğü ile işletmelerin tehlike sınıflarına bağlı olarak ise çok tehlikeli iş yerlerinde A sınıfı sertifikalı, tehlikeli sınıfında yer alan iş yerlerinde B sınıfı sertifikalı, az tehlikeli iş yerlerinde ise C sınıfı sertifikalı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu olmaktadır. Ancak yasanın uygulamaya yeni girmiş olması nedeniyle B sınıfı sertifikalı iş sağlığı ve güvenliği uzmanının 4 yıl süreyle çok tehlikeli iş yerlerinde, C sınıfı sertifikalı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının da 3 yıl süreyle tehlikeli iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak görev yapabileceklerdir." şeklinde bilgiler verdi.

Erdim, ayrıca, bununla ilgili olarak, 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinin 1 Temmuz 2014'ten, 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde 1 Temmuz 2013'den, 50'den fazla işçi çalıştıran çok tehlikeli iş yelerine ise 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırma zorunluluğu olduğuna dikkat çekti.

Yasayla, tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde çalışacak olanların, yapacakları işe uygun olması gerektiğini belirten Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Ramazan Erdim, "İşçiler, sağlık raporu olmadan işe başlatılamayacak. Çalışanlar, sağlık taramasına tabi tutulacak, çalışanların sağlık muayeneleri işe girişlerinde, iş değişikliğinde, iş kazası ve meslek hastalığı ile sağlık nedeniyle verilen aralardan sonra tekrarlanacaktır." dedi.

"UYGULAMADAN ÖNCE ALTYAPIYA ÖNEM VERİLMELİ"

BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt ise 6331 Sayılı Kanun'un çok önemli olduğuna dikkat çekti. Dikyurt, şöyle dedi: "İşveren, sanayici ve iş adamlarımıza her geçen gün yeni sorumluluk ve yükler gelmektedir. Bu yüklerin altından sağlıklı bir şekilde kalkılabilmesi için üyelerimizi, iş adamlarımızı ve işverenlerimizi bilgilendirmek zorundayız. Yeni düzenlenen 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hakkında üye iş adamlarımızı bilgilendirmek istiyoruz. Ocak 2013 itibariyle yaptırımları başlayan bu kanun hakkında iş adamlarımız tam manasıyla bilgi sahibi değiller. İş yerlerimizde gerekli tedbirlerin alınabilmesi, risk değerlendirmelerinin yapılarak, muhtemel tehlikelerin önüne geçilmesi için iş yerlerimizin ve çalışan işçilerimizin kanuna ilişkin yaptırımlara eş zamanlı uyum sağlayabilmeleri gerekmektedir. Gerek bilgi eksikliği gerek uygulamadaki yanlışlıklardan dolayı hiçbir işveren, sanayici ve iş adamımıza para cezası verilmesini asla istemeyiz. Yeni iş kanunu nedeniyle kimsenin ceza alarak canının yanmasını istemiyoruz. Yeni iş sağlığı ve güvenliği yasasına kademeli geçişte gerekli altyapının, yetişmiş ve eğitimli personelin, nitelik ve nicelik olarak da iş güvenliği uzmanlarının yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Yani yasanın uygulanması aşamasında altyapıdan dolayı herhangi bir sancının yaşanması işverenimizi de zor durumda bırakmamalı. Bu konuyla ilgili Çalışma ve İş Kur Bartın İl Müdürlüğümüzle birlikte ortak bir çalışma yapmak istiyoruz."