1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliğinde altı kaval üstü şeşhane

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş Sağlığı ve Güvenliğinde Altı Kaval Üstü Şeşhane
    indir.jpg
    Şükrü Kızılot

Milyonlarca işvereni ve 15 milyon civarında işçi ve memuru ilgilendiren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile ilgili yakında bir yönetmelik çıkacak.

Bu yönetmelikle öyle bir düzenleme yapılıyor ki okuyunca dayanamayıp; "altı kaval üstü şeşhane" diyeceksiniz!

En iyisi, sizi merakta bırakmadan konuyu kısaca açıklayalım.

ÖNCE EĞİTİM

Bu köşede daha önce defalarca okuduğunuz gibi, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile getirilen yükümlülüklerden biri de işçi ve memur çalıştıran işyerlerinin; iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli (işyeri hemşiresi) istihdam etmeleri veya bunları istihdam eden kurumlardan, hizmet almaları ile ilgili..

İş sağlığı ve Güvenliği Yasası ile; iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline;

"Arkadaş, bu görevi yapabilmek için öncelikle kapsamlı bir eğitim alacaksınız. Ardından da sınava girip, başarılı olacaksınız" deniliyor.

Başarılı olanlara da birer "sertifika" veriliyor.

Sertifikası olmayanların çalıştırılması yasak.

Bu konudaki eğitim süresi ise;

- İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri için toplam 220 saat.

- Diğer sağlık personeli için toplam 90 saat olarak belirleniyor.

Bu eğitim alındıktan sonra, sınava girmeye hak kazanılıyor.

O DA NE?

İlgili Bakanlık, iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimleri ile ilgili eğitim programlarını yayımladı.

Diğer sağlık personeli (işyeri hemşiresi) ile ilgili eğitim programını ise yayınlamadı!

Oysa yönetmeliğe göre, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren, işyerlerinde görev yapacak diğer sağlık personelinin, "sertifikalı olma zorunluluğu" var.6331 sayılı yasanın 30/5. maddesi de "Önce eğitim sonra sınav" diyor.

Dönüp bakıyoruz, o da ne?

Başbakanlığa gönderilen bir "yönetmelik taslağı" var. O taslakta diğer sağlık personeli için yasanın zorunlu kıldığı "Eğitim alma mecburiyeti" kaldırılıyor.

Daha açık bir anlatımla, yönetmelik ile yasa değiştirilmek isteniyor!

UZMAN VE HEKİM EĞİTİMLİ HEMŞİRE DEĞİL

Yönetmelik taslağını dikkatle incelediğimizde, aynı maddede bir biri ile çelişen iki bent var;

Madde 29/1: Diğer sağlık personelinin eğitim programı süresi 90 saatten az olamaz.

Madde 29/3: Diğer sağlık personeli için bu maddede belirtilen eğitimlere katılım zorunluluğu aranmaz.

Hazırlanan yönetmelik, aynen yayınlanırsa, "altı kaval üstü şeşhane" sözünü hatırlatan bir tablo ortaya çıkacak.

İş Güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi 220 saat eğitim almış olacak.

Diğer sağlık personeli ise, bırakın 90 saati 90 dakika bile eğitim almamış olacak!

Ardından, eğitim almamış yardımcı sağlık personeli maden sahaları ve inşaatlar gibi çok tehlikeli işyerlerine ya da tehlikeli olan diğer işyerlerine gönderilecek!

Soma faciası hala içimizde büyük bir acı. Başkalarının güvenliğini ve sağlığını koruyacak olanların, önce kendisine eğitim verilmeli. İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimine 220 saat eğitim verilirken, diğer sağlık personeline hiç verilmeyeceğine dair yönetmelik çıkartılması, "cinayet gibi" bir şey olur!

Hürriyet

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      50 KB
      Görüntüleme:
      7.050
  2. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    O diğer sağlık personelinin çıkartılma amacı osgb sahiplerinin baskısı sonucu bireysel sözleşmelerin önünü kesme ve hatta 50 den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri ve kamu kurumlarında ig uzmanı i hekimi görevlendirmesi ertelendiği halde ertelemeye sağlık personelini yazmayı unuttular, hala da öyle duruyor.
    Kısmi süreli çalışan hekim zaten sağlık personelini ne yapsın? Üstüne tam zamanlı da engellediler, şimdi anlatılanın tam aksine yasaya bir kelime eklediler, çıkınca göreceksiniz: "gerektiğinde" o olay yalan oldu diyebiliriz, sağlık personeli fiyasko
    Yani osgb ler de istemiyor bu personelleri, iyi de gerektiğine kim karar verecek?

Ne alo 170 den ne de bimerden cevap geldi, çsgb ye Bilgi edinme kanunu diye başlayıp dilekçe yazdım, çsgb ya bireysel serbest meslek erbabı olarak çalışabilirsin diye cevap verecek ya da aksini söyleyecek. Ya da cevap vermezse yasal süreyi bekleyip idare mahkemesine başvuracağım,

Yaptıkları yönetmelik açıkca anayasaya aykırı
    Aynı işler yapıldığı halde Eşitlik ve sözleşme hürriyetine aykırı olarak sözde sgk ya ya da osgb ye iteliyorlar uzmanı,
    Benim serbest meslek erbabı olarak vergi kanununda açıkca uzmanlık diye belirtilen şekilde mesleğimin tüm gerekliliklerini tam bağımsızlık ilkesiyle yapıp çalışmamı nasıl engellerler anlamış değilim.

Ve en büyük handikap mesleki uzmanlaşma, neden 750 prim günü olayını kaldırdılar? Müfettişler istemedi, şimdi kendi kuyularına düştüler her yer a-b. Bu prim günsayısı neye göre hesaplanıyor? 3 gün eksiği olan uzmanın hakkı neden yeniyor? Açıkca bir zümreye ayrıcalık var.
  3. HALİL DOĞAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    O kadar sorun varken dsp nin egitimi cok da önemli değil. Zaten dsp osgb ye ek gelir kazandirmak disinda bisey yapmiyor. Cogu osgb dsp leri firmalara bile gondermiyor. Egitim alan hekimlerin de yasaya mevzuata ne kadar hakim oldugu ortada!!! Ortadaki sorunsa uzman herseyle kelle koltukta uğraşıyor. Tabiii isini düzgün yapan yapmaya çalışan uzmanlari kastediyorum. En ufak sorunda ilk uzman hesaba cekiliyor yargilaniyor.