1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliğinde geri adım osgb'leri kan ağlatır

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş sağlığı ve güvenliğinde geri adım OSGB'leri kan ağlatır

  [​IMG]
  Ali Tezel

  21 Haziran 2013 Cuma, 10:14:06Güncelleme: 13:25:13

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 50 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde yürürlüğe girmişti, diğerlerinde del Temmuz 2013 ve 1 Temmuz 2014'te yürürlüğe girecekti ama erteleniyor. Bu arada SGK rakamları da açıkladı, tam bir hayal kırıklığı.

  30 Haziran 2012'de yayınlanarak yürürlüğe giren 6331 sayılı iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, devrim niteliğinde adımların atılmasına sebep oldu. Tehlike sınıflarına göre (az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli) üç kademeli olarak bir tek çalışanı dahi olan işyerleri, iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu getirilerek bu kanunun kapsamına alınmış oldu.

  1. kademe, kanunun yayımı tarihinden 6 ay sonra, yani 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girdi. Buna göre 50'den fazla çalışanı olup da tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında yer alan işyerlerine iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu getirilmiş olundu.

  2. kademe, kanunun yayım tarihinden 1 yıl sonra, yani 1 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe girerek 50'den az çalışanı (tehlikeli ve çok tehlikeli) olan işyerlerine, iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu getirilmiş olacaktı.

  3. kademe, kanunun yayımı tarihinden 2 yıl sonra, yani 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe girerek 50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile tüm kamu kurumları kanun kapsamına alınmış olacaktı.

  MİMAR, MÜHENDİS İŞİ BIRAKIP BELGE ALDI
  Devletin "ihtiyacımız çok" sözüyle birçok mühendis, mimar ve teknik eğitim, fen-edebiyat fakültesi mezunu, çalıştıkları işi bırakıp yüksek meblağlı ücretler harcamak suretiyle yeterlilik belgesi alabilmek için iş sağlığı ve güvenliği sektörüne girmek amacıyla eğitim ve sertifika aldılar. Bir kısmı evini ve ailesini taşıdı, bir kısmı Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) açtı, bir kısmı yeterlilik belgesi için halen kurslara devam etmekte. Ancak tam kanunun büyük bir kesimi ilgilendiren kısmı bu ay sonunda yürürlüğe girecekken AKP milletvekilleri, özel sektör ve kamunun henüz iş sağlığı ve güvenliği yaptırımlarına hazır olmadığı gerekçesiyle 14.06.2013 tarihinde sürpriz bir kararla kanunun yürürlük tarihlerini ele alan maddesinde değişiklik yapma teklifini torba yasa içinde Meclis'e sundu. Buna göre; 2. kademenin yayımı tarihinden 2 yıl sonra, 3. kademenin ise yayımı tarihinden 4 yıl sonra yürürlüğe girmesi teklifi metinde yer aldı.

  Bu teklif, iş sağlığı ve güvenliği sektöründe adeta şok etkisi oluşturdu. Bu aysonunda işe başlamak üzere firmalarla anlaşan birçok iş sağlığı ve güvenliği profesyoneli, teklifin yasalaşmasıyla birlikte büyük bir mağduriyetle bir sene daha belirsizlik içerisinde hayatlarını idame ettirmeye çalışacaklar. Ayrıca kamuda çalışan hekimlerin işyeri hekimi olabilmesi içinde Tam Gün Yasası değiştiriliyor.

  SGK'NIN RAKAMLARI DA KOMİK ÇIKTI
  Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alıp da işyerinde 9 kişinden az çalışanı olan esnaf (berber-kasap vs.) için iş sağlığı ve güvenliği ile işyeri hekimi ücretleri SGK tarafından ödenecekti ve SGK rakamları açıkladı. OSGB'lerle çalışmak zorunda olan işyerlerinin devlet desteği, çalışan başına tehlikeli sınıf için 14.5 TL, çok tehlikeli sınıf için ise 16.5 TL olacakmış.
  Bu rakamlarlaOSGB'ler kendi giderlerini karşılayamaz. OSGB kuranlar hayal kırıklığına uğradılar. Beklentime göre; OSGB'lerde iflaslar ve kapanmalar başlayacak. Kamudaki hekimler kapanan kapıların açılmasıyla piyasaya saldıracaklar, iş güvenliği uzmanı yetiştirmek için açılan eğitim kurumlarına olan talep azalacak ve durulacak, eğitim kurumlarında kapanmalar başlayacak. Bu arada sayıları gereğinden çok olan C sınıfı iş güvenliği uzmanları birbirleriyle kıyasıya rekabet edip fiyatlarını
  yerlere serecekler.

  Sadece 2011 yılında 69 bin 227 iş kazasından 1700 kişi hayatını kaybetti
  2012 yılında Türkiye'de ilk defa İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkarılabildi ve 2013 başından itibaren tüm Türkiye'de uygulanacaktı....

  Sadece 2011'de 69 bin 227 iş kazası meydana gelmiş ve bu kazalarda 1700 kişi hayatını kaybetmiştir. 2011 hariç son 10 yılda, 10 bin 723 işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. Yılda ortalama 1072 işçi hayatını kaybetmektedir. Yine istatistiklere göre iş kazalarının yüzde 56.3'ü 1 ile 49 kişi arası sigortalı işçi çalıştıran işletmelerde yaşanmaktadır. Yani orta ve küçük işletmelerde iş güvenliği yok veya az. Tam da 1 Temmuz 2013 günü bu işyerleri kapsama girecekti ki; ertelenmeye çalışıyor.

  Ülkemizde işyerlerinin % 99.8'i 1-249 işçi istihdam eden KOBİ'lerden oluşmakta olup, çalışanların % 83.8'i bu işyerlerinde istihdam ediliyor. Yine Sosyal Güvenlik Kurumu istatistiklerine göre 2010 yılında meydana gelen iş kazalarının % 79.2'si KOBİ'lerde meydana gelmiştir.

  KAYNAK-21.06.2013

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   216,9 KB
   Görüntüleme:
   18.967
 2. Halit Forever İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  2016'ya kadar ertelendiğini de söyleseydiniz...
 3. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 4. fatih velioğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  BU TORBA YASA NE ZAMAN NETLEŞECEK ARKADAŞLAR
 5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Sorumlu Müdürlük, Teknik nezaretçilik durumuna düşürdürler ve böyle olacagı belliydi. 10 yıl öncesinde durum cok farklı idi. Daha ne beklıyorduk ki
 6. C sınıfı uzmanların A sınıfına bakabilmeleri için aranan mesleki tecrübe arttırılmış. 5 yıl mesleki tecrübe ile B sınıfına ve 8 yıl tecrübe ile A sınıfına bakıla bilinecekmiş. Yeni taslağı gören, duyan, bilen var mı?

  Not: Panik yapmayın. Doğruluğundan emin değilim.
 7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Buna kısaca bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu deriz.
  Eğer bir an önce samimiyetle iş kazası olmasın, ölümlü, maddi hasarlı kazalarla karşılaşmayım derseniz yasayı en kısa sürede yürürlüğe koyar, sorumlu insanların, eğitimli insanların katkısını beklersiniz sisteme.
  Oysa sırf " işveren İSG yaptırımları için hazır değil" demek bana göre bir sorumsuzluk örneğidir. İşverenin harcama yapacağı kaç kuruş orada ölümlü bir iş kazasının bedelini, manevi sorumluluğunu kapatır?
  Öyle ise bir işçinin canının kaç para olduğunu da hesaplamışlar demektir. Sahiden. Bakanlığımız nezdinde bir canın değeri ne kadar acaba?
  Saygılarımla.