1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Iş sağlığı ve güvenliğinde yeni yılda değişiklik var...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 25 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş sağlığı ve güvenliğinde yeni yılda değişiklik var...

  [​IMG]
  Çalışma Yaşamı | Cem Kılıç
  cem.kilic@milliyet.com.trTüm Yazıları »

  İş sağlığı ve güvenliği alanında yılbaşında çok önemli değişiklik yaşanacak. İşverenlerin işyerlerinde hizmet almak zorunda oldukları işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının görev süreleri ciddi oranda artacak. Böylece, işverenlerin bütçesine asgari ücretin yanında yeni bir maliyet daha girecek.

  İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı uyarınca halen “çok tehlikeli” ve “tehlikeli” sınıfta yer alan tüm işyerleri, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminden hizmet almak zorunda. Bu nedenle, tek çalışanı bulunan berber de iş güvenliği uzmanından hizmet almakla yükümlü.

  “Az tehlikeli” işyerleri içinse iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu, çalışan sayısına göre değişiyor. 50 ve daha fazla çalışanı bulunan az tehlikeli işyerleri, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminden hizmet almak zorundayken, 50’den az çalışanı olanlarda bu zorunluluk 1 Temmuz2016’da başlayacak. Kamu kurumları için de başlangıç tarihi aynı. Bu tarihten sonra tüm kamu kurumlarında da iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi zorunlu olacak.

  Hizmetin alımı

  İşverenler, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminden iki türlü hizmet alabiliyorlar. İşyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi niteliğine sahip çalışan vardsa, bu kişilerin işyerinde görevlendirilmesi mümkün. Ayrıca işyerine dışarıdan bu hizmetleri yürütmek amacıyla kısmi süreli çalışanlar alınabilir. İkinci yöntemse, hizmetin, “Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi” adı verilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş şirketlerden, aylık belirli bir meblağla alınması.

  Ocak ayı itibariyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının görev süresi uzayınca, OSGB’lerin işyerlerinden talep ettikleri rakamların da artması bekleniyor. Özellikle çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde hem iş güvenliği uzmanı hem de işyeri hekimi görevlendirme süresi, iki katından fazla artabilecek. Böylece tam süreli çalıştırılmak zorunda olan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sayısında da artış olacak. Büyük işletmelerde tam zamanlı uzman ve hekim sayısının artırılması gerekecek.

  Süre-kalite ilişkisi

  İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin görev sürelerinin uzatılmasıyla, uzman ve hekimlerin her bir çalışan için ayırdığı zamanın artması hedefleniyor. Ancak sürelerin artmasının yanında, özellikle iş güvenliği uzmanlarının işyerine sundukları hizmetin kalitesinin de artması şart.

  İşyerine hizmet verilen sürelerin artması, temel bazı faaliyetler yapıldıktan sonra işlerin rutin hale gelmesi sonucunu doğurursa fayda sağlamayacaktır. İş güvenliği uzmanlarının, sorumluluklarını unutmadan işyerinde faaliyetlerini eksiksiz yapmaları, gerçek anlamda iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini sunmaları önemli. Aksi halde, OSGB’ler, sürelerin uzamasından ilk etapta karlı çıkabilecek, ancak uzun vadede iş güvenliği uzmanlarıyla birlikte bu işin kaybedenleri olacaklar.

  ISG - KATIP sisteminin verilerine göre Türkiye’de toplam 28 bin 743 işyeri hekimi ve 91 bin 251 iş güvenliği uzmanı var. Bu uzmanların 14 bin 776’sı “A”, 8 bin 525’i “B”, 67 bin 950’si “C” sınıfı belgeye sahip. Yani, tüm işyerlerinde görev yapabilecek uzman sayısı 15 bini bulmuyor. A sınıfı uzman sayısının son verilere göre artmasının nedeni de, Danıştay’ın daha sonra iptal ettiği ve belirli bir sigortalılık süresi olan kişilere tanınmış belge yükseltme sınavı hakkıydı. Bu sınav hakkı sayesinde C sınıfı uzman belgesini yeni almış bir kişi, daha önce 10 yıl bir meslekte çalışmış olmak kaydıyla A sınıfı uzmanlık sınavına girdi.

  Dolayısıyla A sınıfı uzman sayısının yüksekliği, bu uzmanların tamamının deneyimli olduğu anlamına gelmiyor.

  İstanbul, İzmir ve Ankara’da toplam 41 bin 17 iş güvenliği uzmanı var. Uzmanların neredeyse yarısı bu 3 ilde. Ancak Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da uzman yetersizliği var.

  Tüm bu nedenlerle, iş güvenliği uzmanlarının konuya “para kazanacakları” bir dönem olarak değil, sorumluluğu çok yüksek bir iş yaptıkları bilinciyle yaklaşmaları gerekiyor. Aksi halde, geri dönülmez hataların ve acıların yaşanması söz konusu olacaktır.

  [​IMG]

  KAYNAK
 2. seyffullah İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  20733
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yazı paylaşımı için teşekkürler, cem bey dışarıdan işveren gözü ile yaklaşmş birazda, inşallah sürelerin artması bizim faydamıza olacaktır, elbette bizlerde kendimizi bu işe adayan ve ülkesinin bekasını önemseyen bireyler olarak daha sağlam zeminde araştırmacı geliştirmeci bir yöntem ile bu işe odaklanmalıyız, para para diyoruz ama sonuçta bu iş profesyonelce yapılan danışmanlık hizmetidir, bir anda kanunlarla başlandı bu işe lakin eğer küresel dünyanın parçası olmak istiyor isek zaten yapmak zorundayız, en önemlisi denetimler tabi bunlar yavaş yavaş artmalı ve kaliteli bir biçimde yapılmalı ki bizim de kalitemiz artsın.
 3. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  tamamen isveren gozuyle bakmis. Neymis uzmanin hizmetinin kalitesi artmaliymis. Parayi isveren verdikce cokk beklersin. Nedense en onemli olan bu konuya hic dehinmemis.
 4. şevket ediz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48557
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Haydi hayırlısı bakalım... Umarım herşey daha iyi olur... o_O