1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tespit ve öneri defteri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve yildizlar tarafından 27 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. yildizlar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar,
    Bir inşaat şantiyesinde İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum. C sınıfı uzmanım. Şirket merkezimizde bulunan Yönetim Temsilcimiz şantiye sahasına yaptığı denetimde İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tespit ve Öneri Defteri bulunmadığı için eksiklik yazdı. İnşaatlar çok tehlikeli sınıfta olduklarından A sınıfı bir uzmanın danışmanlık vermesi gerektiğini dolayısıyla Tespit Öneri defterinin A sınıfı bir uzman tarafından doldurulması gerektiğini anlattım ancak durum değişmedi. Bu konuda herhangi bir yönetmelik, tüzük veya karar var mı? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dedikleri doğrdur ama resmi atamalı A sınıfı uzman tarafından yazılması gerekmektedir.bu defter yönetmeliklerde belirtildiği üzere ve kanunda da belirtildiği üzere noter onaylı 3 otokopili olacaktır.
  3. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben de C sınıfıyım ama tedbir ve öneri defteri biz de aldık, valilikte il müdürlüğüne onaylattık ve kullanıyrz
  4. yildizlar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Defteri onaylattım, defter zaten hazır satılan ve otokopili bir defter ancak C Sınıfı bir uzmanın Çok Tehlikeli bir iş yerinde bu defteri doldurması konusunda şüphelerim vardı. Teşekkürler Erkan Bey.
  5. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSG Kurul defteri ile noter tasdikli defter aynı şey mi? ya da ikisinide bulundurmamız ve doldurmamız gerekiyor mu? yoksa sadece İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tespit ve Öneri defteri (noter tasdikli efter) bulunması yeterli mi? yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.
  6. Tolga33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merve Hanım,
    Hayır aynı şey değil. İSG kurul defteri Noter onaylı olmak zorunda değil fakat iş sağlığı güvenliği tespit ve önerilerinizin yazıldığı defter noter onaylı olmak durumunda. İSG kurul toplantılarını tutanak şeklinde de kayıt altına alabilirsiniz.
  7. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tolga bey teşekkürler. her ikisi de olmak zorunda yani?
  8. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    her ikiside olmak zorunda merve hanım.... ama Tolga beyin dediği gibi bende defter almadım kurul için tutanak halinde yazıp katılanların imzasını alıp saklıyorum.....
  9. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ediyorum :)
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    katılıyorum..verilen bilgiler için teşekkürler..:)
  11. Songül Kuvancı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu iki defteri nerden temin edebiliriz acaba?
  12. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kurul defterini normal bir defter olabilir ama onaylı defter ( isg uzmanı ve iş yeri hekiminin birlikte imzaladığı) maatbadan bir asıl 2 kopya şeklinde bastırda bilirsiniz bende var ekler koyarım

bir sorun daha olacak bu onaylı defter;iş yeri sağlık ve güvenlik ropor defteri diye geçiyor diyebiliyorum
  13. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    http://forum.isggm.gov.tr/?part=forum&gorev=oku&id=275&cat=10
    noter onayı kurul defteri için her ne kadar yasal zorunluluk değilse de ben firmalardan yaptırmasını istiyorum.İleride yaşanabilecek problemlerde elinizde dayanak olacaktır.Onaysız deftere her türlü müdahale yapılabiliyor maalesef..
  14. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende mevcur olan defter

Ekli Dosyalar:

15. yaşarsalur İSGforum Üyesi

arkadaşlar isg defterine yazılması gereken konular ve örnek bir defter görsel olarak varsa paylaşımlarınızı beklerim teşeekkürler.
  16. barkanozmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    İnternet üzerinde satışlar var fakat dikkat edilmesi gereken bazı konular var. En önemli konu uzun saklama koşullarına uygun deri cilt kapak. Zira karton kapaklı defteri elinize ilk aldığınız anda dağılabiliyor. En az 15 yıl saklayacaksınız bu defteri. Ben www.netkirtasiye.com adresindeki defteri tavsiye ederim. E-ticaret sayfası olduğu için hemen sipariş verebiliyorsun aynı gün ücretsiz kargo ile gönderiyorlar. Son mevzuata uygun ve deri cilt kapaklı. Kargo KDV dahil 35 TL...
  17. barkanozmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
  18. yaşarsalur İSGforum Üyesi

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tespit ve Öneri Defteri

* Boyut A4
    * Kalın Deri Cilt Kapaklı ( En az 15 yıl saklayacağınızı unutmayınız ! )
    * Otokopili (50x3) 150 Sayfa
    * İşverenlerin yükümlülükleri ile iş güvenliği uzmanının ve işyeri hekiminin görevlerini içeren yasal mevzuat bilgilerini içermektedir

“İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tespit ve Öneri Defteri”

Bu defter;
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca çıkarılan ve 29 Aralık 2012 tarih ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği Madde 4 – (1) "e" hükümleri doğrultusunda hazırlanmıştır.

e) Onaylı defter: İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan tespit ve tavsiyeler ile gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde düzenlenmiş her işyeri için tek olan defteri,

İşyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının; onaylı deftere iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yazacağı tedbir ve önerilerin yerine getirilmesinden ve defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren veya işveren vekili sorumludur.

İşverenin sağlık ve güvenlik kayıtları ve onaylı deftere ilişkin yükümlülükleri
    MADDE 7 – (1) İşveren ilgili mevzuatta belirlenen süreler saklı kalmak kaydıyla;
    a) İşyerinde yürütülen iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine ilişkin her türlü kaydı,
    b) İşten ayrılma tarihinden itibaren en az 15 yıl süreyle çalışanların kişisel sağlık dosyalarını,
    saklar.
    (2) Çalışanın işyerinden ayrılarak başka bir işyerinde çalışmaya başlaması halinde, yeni işveren çalışanın kişisel sağlık dosyasını yazılı olarak talep eder, önceki işveren dosyanın bir örneğini onaylayarak bir ay içerisinde gönderir.
    (3) Onaylı defter işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, Genel Müdürlük veya noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanır.
    (4) Onaylı defter yapılan tespitlere göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile işveren tarafından birlikte veya ayrı ayrı imzalanır. Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.
    (5) Onaylı defterin asıl sureti işveren, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.
  19. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Fiyatı uygunmuş... ben 35+KDV ye almıştım :(
  20. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar şimdi işveren bu defteri bizden isterse naparız ? 3 ' er nüshasından birer birer koparıp işverene vermemizin bir sakıncası var mı ? Bir de defteri tükenmez kalem ve pilot kalemle dolduruyoruz değil mi?