1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tespit ve öneri defteri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve yildizlar tarafından 27 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bekliyoruz..
  2. Tolgaoflu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar yazılanlardan sanki şöyle bir anlam çıkıyor 50 kişinin üzerinde kurul kurulursa onaylı defter olmalıdır gibi aslında tüm işletmeler için olmalı diymi? Birde bünyesinde bir kaç tane sgk no su olan işletmeler içinde aynı firma olmasına rağmen her birine ayrı ayrı onaylı defter almak gerekirmi?
  3. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99674
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Lokman Hekim OSGB
    Her işyeri numarası için ayrı bir defter alınması gerekiyor. Kurulla ve çalışan sayısı ile bağlantılı değil. Tüm işletmeler ve tüm sgk nolarına bir onaylı defter.
  4. gülnaz ateş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    BU ONAYLI DEFTERİ KİMLER TUTMAK ZORUNDA. ONDAN AZ ÇALIŞANI OLNA TEHLİKELİ SINIFLAR TUTMAK ZORNDA MIDIR MESELA?
  5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

SGK lı 1 ve üzeri çalışanlarda işveren onaylı defteri temin, kontrolünden ve mufaazasından sorumludur. Hekim ve uzmanın bildirimlerini deftere işlemesiyle işverene tebliğ etmiş sayılır.
  6. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba arkadaşlar,

Şantiyede A sınfı uzmanım 2 haftalığına memleketine gitti. Bu iki haftalık süreçte C sınıfı uzman olarak, benim yazıp, benim imzalamam ne derece doğru olur ?
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  8. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatma hanım,
    İmza sirküsü bulunan yönetim kurulu başkan yardımcısı da isg kuruluna işveren sıfatıyla katılabilir mi? Malesef bu konuya tam vakıf olamadım. yardımcı olursanız çok sevinirim.
  9. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    6331 de işveren vekili işveren gibidir diyor.bu maddeye dayanarak evet diyebiliriz.
  10. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynı
  11. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tespit öneri ile onaylı defter aynı mı diye sorduğunuzu görmüşüm özür dilerim göz yanılsaması yada iş güvenliği uzmanının ikisinin de aynı olabileceğini düşünebileceğini tahmin etmedim. :)
  12. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126568
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DAP

yazdıktan sonra onay derken neyi kastettiniz acaba? onay İşkur ya da Noter tarafından defter zaten boş iken yapılmıyor mu?
    ikincisi işveren imzalamamışsa ben kendime ait nüshayı orda mı bırakmalıyım şahsen ben yazdığım nüshayı hemen olmasada daha sonra imzalanmamış olsa dahi alıyorum.
    sonuçta deftere yazılmış hersey isverene tebliğ edilmiş sayılıyor, ayrıca defterin okunmasından saklanmasından imzalanmasından da isveren sorumlu diye biliyorum.
  13. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Dogru biliyorsunuz Eda Hanım
  14. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kastettiğim şey, defterin ilk sayfasında işverenin/vekilinin, iş güvenliği uzmanının ve işyeri hekiminin kişi ve iletişim bilgileri ile imza-kaşesi olması gerekiyor. Ki, memurlar defteri kimlerin üzerine çıkarttıklarını bilsinler diye. Bizim burada ilk sayfada imzaları yoksa onaylamıyorlar. Siz sanırım, öneri ve tavsiyelerimizi yazdıktan sonra işverene imzalatma olarak algıladınız.
  15. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    ( ilk sayfasında işverenin/vekilinin, iş güvenliği uzmanının ve işyeri hekiminin kişi ve iletişim bilgileri ile imza-kaşesi olmadığı zaman ) işkur onaylamıyor ama noter onaylıyor :)

NOT : Parantez içinde açıklayım dedim arkadaşlar işkur hiçbir şekilde onaylamıyor gibi algılamış, açıklama gereği hissettim. İŞKUR ücretsiz, noter ücretli onaylıyor bu arada ;)
  16. aynen katılıyorum.
  17. gönül doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4204
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben tespit ve öneri defterini 35 tl ye kırtasiyeden aldım yani kırtasiyelerde satılıyor
  18. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126568
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DAP

İşkur onaylıyor defterleri, benim tüm firmalarım işkur a onaylattı.
  19. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Benim cevabım arkadaşın yazısına yönelikti, iyi okusaydınız kime cevap verdiğimi anlardınız. İŞKUR ilk sayfada işveren, işyeri hekimi işgüvenliği uzmanı bilgileri ve imzaları olmadan onaylamıyor, ama noter buna bakmıyor onaylıyor. Yani her ikiside onaylıyor. Umarım bu daha açıklayıcı olmuştur.
  20. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126568
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DAP
    Sakin.