1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tespit ve öneri defteri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve yildizlar tarafından 27 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bildiğim kadarıyla defter olması için uzman ve hekim olmalı,
    onlar varsa defter de var :D
  2. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    işveren kendi bünyesinde uzman çalıştırıyorsa onaylı defter vardır. aksi halde onaylı defter osgb nin uzmanı iile osgb arasında tutulamalıdır diye düşünüyorum..
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    her halükarda uygunsuzluğu tespit edecek bir uzman var sa onun da yazılacağı bir defter olmalıdır. her ne kadar uygunsuzluklar işveren ile aradaki maddi ve duygusal bağdan dolayı yazılamasada olmalıdır
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hayır,her biri için defter alınmalı..
  5. C.Etem Ünlü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Peki önceki uzman deftere herhangi birşey yazmamış ,ilk biz yazacaksak herhangi birşey yapmamız gerekir mi?
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    önceki uzman yazmamışsa o işverenin sorunudur..defterin yazılması,saklanması vs. işverenin sorumluluğundadır yönetmelik diyor..sen yazmaya başlarken şu tarihte yasal ataması olan firmamdaki çalışmalarıma başlamı falan filan ver ayarı..
  7. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba benim çalıştığım firmalarım hepsi az tehlikeli işyerleri ben deftere yazacak bişey bulamıyorum. Deftere ne tarz şeyler yazılmalıdır? yazmasam sakıncası nedir? toplantıları karar tutanağı şeklinde hazırlıyorum deftere geçmeme gerek var mı?
  8. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    deftere yazacak birşey bulamıyorum derken, tehlike olmadığı için mi? yoksa var da, giderildiği için mi? firmanın az tehlikeli sınıfta olması aksiyon için tavsiyede bulunmayı engellemez diye düşünüyorum. defteri boş bırakmayalım :)) doldurulmuş bir defter yaprağı örneği sunuyorum. Benim staj yaptığım yerde ISG uzmanının doldurduğu bir defter yaprağı.. Umarım faydalı olur..

Ekli Dosyalar:

9. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tehlike yok diye bir şey yok ama gördüğüm ya da tespit ettiğim tehlikeleri mail atıyorum aksiyon alınıyor, artı 2ayda bir kurul yapıyorum orada da maddeleri paylaşıyorum ve cevap alıyorum. Gönderdiğiniz örnek için teşekkür ederim ancak yapılan işleri (firmayı övmek gibi algıladım ama niyetini ben de öyle hissetmiş olabilirim tabi) de deftere yazmak mantıklı değil diye düşünüyorum. Sonuçta aferin yaptınız 5000tl ödül demiyorlar. Ben sadece işin yürütümü ile alakalı büyük riskler olduğunu düşünmüyorum demek istedim yani ölümcül veya uzuv kaynaklı olabilecek bir tehlike görmüyorum demek istemiştim.
  10. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Siz bilirsiniz tabiki. Ancak yapılan işleri deftere yazmak konusunda sizinle hemfikir değilim. Yapılanı ve yapılacağı tarihi ile deftere yazmak vbana daha mantıklı geliyor. tabi herkesin çalışma şekli farklı olabilir. mail ortamındaki yazışmalarınız elbette önemli birer kayıt ama ben mail ortamındaki bilgilendirmeleri de deftere geçmeyi tercih ederim.
    (Sonuçta aferin yaptınız 5000tl ödül demiyorlar.) :)
    Sizde yapılanlar için 5000 tl ödül vermiyorsunuz ama :) bari 1-2 biten işi yazıp ödüllendirmek lazım..:)
  11. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    aslında Haklısınız, ancak İSG olgusunu gündemde ve canlı tutmak adına az da olsa bişeyler yazılabilir.. temizlik yapılırken ıslak zeminde kayma, düşme, işyerine gelen misafirlerin maruz kalabileceği tehlikeler, işyeri aracıyla görev yapan personelin, emniyet kemeri kullanması, trafik kurallarına uyması, araçların arıza kontrolü vs vs. aslında dikkati çekmeyen, önemsiz görünen ama iş kazasına sebep olabilecek daha bir çok konu irdelenebilir...
  12. NAZLI YEŞİLYURT AKSU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar İş sağlığı ve güvenliği defterini doldurmanın bir formatı var mıdır? Varsa bana bu konuda bilgi vermeniz mümkün müdür?
  13. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ... tarihinde yapılan inceleme sonucu iş güvenliği bakımından aşağıdaki noksanlıklar tespit edilmiştir...
    1-
    2-
    3-
    .
    .
    .
    İmzalamayı da unutmayın...
  14. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    İmza münasiptir. :)
  15. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yönetmeliklerde açıkça bir format belirtilmemiş. Sadece öneri ve tespit defterinde mutlaka onay isteniyor (işveren/vekili, isg uzmanı, işyeri hekiminin kaşesi ve imzasından sonra). Onun haricinde özel bir format yok. Yapılması gerekenleri bir an önce deftere yazıp doldurursanız isg uzmanı olarak sizin lehinize olacaktır. Öteki türlü bir iş kazası veya meslek hastalığı yaşandığında işveren gelip size hesap sorabilir, sen beni niye uyarmadın diyebilir. O yüzden formatından ziyade neyi hangi tarihte yazdığınız çok önemli. Bir de imzalar aksatılmamalı. Öneri tespit defterinde aslı işverende kalacak, bir kopyası isg uzmanında, bir kopyasını da işyeri hekimi canı isterse alır. Kendi bileceği iş. Kopyalar da mutlaka imzalı olmalı. Ondan sonra derler ki sen deftere yazdın ama benim haberim yoktu vs. vs. suç sizin üzerinize kalır.
  16. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    format çok da önemli değil bence
    yazsan işveren niye oraya yazdın bana söyleseydin diyecek surat asacak bu firmayla çalışmasak mı ne yapsak diye dedikodular başlayacak....:(
    yazmasan seni kim kurtaracak.....:(
    ben daha o deftere bir kelime yazmadım, hayırlısıyla bi yazadım iyi olacaktı da
  17. C.Etem Ünlü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bende ilk yazmaya başlamadan önce nasıl, ne şekilde yazsam diye çok düşündüm ama yazmaya bir başladım tek seferde 2 sayfayı doldurum. :D

En üstten başlayarak
    1-
    2-
    3-

şeklinde sıra numarası verip tespitimi ve önerimi yazıyorum.Sayfanın en başında tarih kısmı olduğu için tekrardan xx.xx.xxxx tarihte yapılan inceleme sonucu; gibi şeyler yazmıyorum

mesela;

1-Merdivenlerin genelinde kaydırmaz bantların eksik olduğu tespit edilmiştir.Merdivenlerin mevcut kaydırmaz bantlarının ise özelliğini yitirmiş olduğu görülmektedir. En kısa sürede eksik bantlarn yapıştırılıp,özelliğini yitirmiş olanların yenilenmesi gerekmektedir.

2-Personelin genelinin verilen KKD'ları kullanmadığı görülmektedir.KKD kullanmayan personel uyarılmıştır.
    Çalışan tüm Personele KKD kullanımı ve önemini anlatan bir eğitim verilmelidir.

benzeri cümleler yazıyorum.
  18. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok büyük bir risk var ise bu riski,iş yeri hekiminin onayını alıpta yazılması en doğru olanı,geri kalan riskleri kurul toplantı tutanakları ve risk değerlendirilmesinde görülür zaten.yani boş boş yere kuçük riskleri deftere yazmanıza gerek yok.
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sadece uygunsuzluğu yazmak değil yada Sadece tavsiye yazmakta değil.Uygunsuzluğu giderici önleyici ve düzeltici faaliyeti detaylı yazın.

örnek:Demirci ekibi eldiven kullanmadığı gözlemlenmiştir.Bu hususta EN 388 delinmez ve batmalara ve yırtılmaya dayanımlı eldiven alınması ve kullaNIMI Sağlanmalıdır.
  20. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

affınıza sığınarak yanlış yapmışsınız, 4-5 sefer söylmeme rağmen bir şey yapılmazsa deftere yazıp imzamı atıp bırakıyorum, işveren isterse imzalamasın defterin imzalarından, kaybolmasından ya da zarar görmesinden zaten işveren sorumlu... kısaca kimseye bir şey imzalatmak zorunda değilsiniz...