1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tespit ve öneri defteri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve yildizlar tarafından 27 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    haklısınız
    yaptığım yanlışın farkındayım ama ne zaman düzelteceğim onu düşünüyorum
    şu parayı icat eden lidyalılarmıydı neydi hep kulaklarını çınlatırım :(
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şu da var, denetime gelindiğinde defter boşsa o da sıkıntı yaratıyor, ne yani bu işletmede her şey yolunda mı diyor müfettiş... :)
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    öyle yada böyle iki tarafı da memnun etmek zor
    hani bir laf vardır
    her doğru heryerde söylenmez
    ona misal her uygunsuzluk deftere yazılmıyor yada yazılamıyor
    buradaki en büyük sıkıntı iş güvenliği uzmanlarının çalışma şartları
    yaptığınız işi bir iş olarak para kazanmak için yapıyorsanız ...ki dünyanın hiçbir yerinde yoktur ki yapılan iş ücrete tabi olmasın
    ve yapılan bu işin karşılığını size işveren ödeyecekse...
    e bir de işverenden iş almak için dil döktüğünüz bir geçmişiniz var...
    eeeeeee sonunda nemi oluyor...?
  4. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    bu onaylı defter iş güvenligi uzmaninin tam zamanlı olarak görev yaptigi yerdemi bulundurulmali yoksa Osgbden yardim alan yerlerde de bulunduruluyormu...
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    iş sağlığı ve güvenliği hizmetini satın alan bünyesinde kuran uygulayan tüm işletmelerde bulunması gereken bir defterdir

29.12.2012 tarihli, 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği ile uygulanmaya başlanmıştır.
    Onaylı Defter, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan tespit ve tavsiyeler ile gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde düzenlenmiş her işyeri için tek olan defteri ifade etmektedir.
    Yönetmelikte belirlenen onaylı defter yükümlülükleri aşağıda belirlenmiştir.
    1. Onaylı defter, işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, Genel Müdürlük veya noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanır.
    2. Onaylı defter yapılan tespitlere göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile işveren tarafından birlikte veya ayrı ayrı imzalanır. Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.
    3. Onaylı defterin asıl sureti işveren, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.
    4. Onaylı defter işyeri tehlike sınıfına ve çalışan sayısına bakılmaksızın tüm işyerleri için geçerlidir
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    OSGB ler bu defterlerin doldurulmuş ve kurul tutanaklarının birer kopyalarını dosyalarında saklamalı
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    her kurul toplantısında önceki toplantıya ilişkin kararlar ve bunlarla ilgili uygulamalar hakkında başkan veya kurulun sekreteri tarafından kurula gerekli bilgi verilir ve gündeme geçilir.(toplantı tutanağı gündemine birinci maddeye geçen toplantıda alınan kararların görüşülmesi başlığı yazılır)
  8. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    BU ŞEKİLDE BİR DEFTER OLACAK DEFTER 3 NUSHALI OTOKLOPİLİ OLACAK BİRİ DEFTERDE KALACAK İKİNCİSİ İŞ GÜV UZM DİĞERİ İŞYERİ HEKİMİNDE SAYFALARI NUMARALI OLACAK EN ÖN SAYFASI VE EN ARKA SAYFASINA NOTERDEN YADA İŞ KUR YADA ÇSGB ONAYLATILACAK (FOTOLARI TEKNOLOJİ HARİKASI TELEFONUMDAN ÇEKTİĞİM İÇİN BU KADAR GÜZEL VE NET ÇIKTI :) )

[​IMG][​IMG]
  9. NAZLI YEŞİLYURT AKSU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler çok yararlı oldu, bende defterimi doldurdum. Benim çalıştığım işletme insan hayatına sıfır değer veren ve İSG' yi devletin işverene zorunlu bir yaptırımı, garibana ekmek kapısı mantığı ile baktığından önlemleri ve tehlikeleri pek önemsemediğinden dolayı deftere her gördüğüm aksaklığı yazma kararı aldım ve de yazdım.
  10. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Merhaba tespit öneri defterinde bilgileri bulanan iş güvenliği veya iş yeri hekiminin işten ayrılması gibi durumlarda, aynı defteri göreve gelen uzman veya hekim kullanabilir mi?
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet kullanabilir..Saçma olan işkurun böyle anti spastik(Sinirden yazdım ne anlama geliyor bilmiyorum) uygulamaları yapmasından kaynaklanıyor..
  12. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Böyle birşey daha geçende başıma geldi ve işkuru aradım. Yenilemeniz gerekiyor dedi. Benim yaşadığım yerde böyle yapıyorlar, sizin yaşadığınız yerde durum farklı olabilir, yaşadığınız yerdeki işkuru arayıp sormanızı tavsiye ederim.
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşkur, uzman yada hekim değiştiğinde aynı defter yazılmaya devam edildiğini bilmez..Teknik nezaretçi defteri içine aynı durum geçerlidir mesela yaşadık yıllarca bunu.İşkur keyfi uygulama yapmaktadır.OSGB isterse her atamasını değiştirir yetersiz görürse uzmanı değiştirir zırt bırt defter değişmez bu yüzden.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ekim 2013 ---
    zaten isgkatipten atamasının olması önemlidir uzman ve hekimin o zaman yazabilir kanunen defteri..Defterin üzerinde mevzuat yok şöyle yazacak böyle yazacak diye bir ibare geçmez..Devlet memurları anlamazlar yeni dünya düzeninden hızlı ve gelişen Özel sektörden anlamazlar..Bizler ilerde onlar geriden takip eder..
  14. Ali Ünal İSGforum Üyesi

noterden işlemlerinizi yapın bürokrasiden kurtulun
  15. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Dediğiniz doğru da işte adamlara laf anlatılmıyor ki :)

Noter parayla imzalıyor, bedava varken notere gidilir mi?
  16. Ali Ünal İSGforum Üyesi

parayı uzman olarak cebinizden mi veriyorsunuz? O zaman mızmızlanmaya devam edeceksiniz
  17. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ne alakası var? İşverene ekstra maliyet çıkarmamaya uğraşıyoruz.
  18. mehtap hüseyinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27237
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tespit öneri defterinin ÇSGB 'de onayı için dilekçe örneğine ihtiyecım var .Dilekçe örneği olan meslektaşlarım paylaşımda bulunursa sevinirim.Şimdiden teşekkür ediyorum.
  19. C.Etem Ünlü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben size bir örnek yazayım​
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı​
    XXXX(hangi şehirdeyseniz) Çalışma Bölge Müdürlüğü'ne​
    İş sağlığı ve Güvenliği mevzuatlarında zorunlu kılınan, işletmemize ait tespit ve öneri defterinin onaylanması için; gereğini bilgilerinize arz ederiz​
    Adres;​
    en altada imza ve kaşe bastırırsınız​
  20. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    SAYI : EYST-44 04 EKİM 2013
    KONU : İş Güvenliği Öneri ve Tespit Defteri

ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ’ne

.............adresinde bulunan .......... Yapım San. Ve Tic. A.Ş. nin İş Sağlığı ve Güvenliği faaliyetlerini yürüttüğü ve bu faaliyetlerini kayıt altına aldığı İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defterinin onaylanmasını arz ederim.

.................Müdürü
    Yönetim Kurulu Üyesi