1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tespit ve öneri defteri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve yildizlar tarafından 27 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    DEFTERİN İLK SAYFASINDA OLACAK BİLGİLER.

Firma Ünvanı :
    Firma adresi :
    SSK Sicil No:
    Nace Kodu:
    Tehlike Sınıfı:
    Telefon:
    Fax:
    Bcm NO:

İş güvenlik uzmanının kaşesi imzası ve T.C. kimlik numarası
    İş yeri hekiminin kaşesi imzası ve T.C. kimlik numarası
    İşveren kaşesi imzası, T.C. kimlik numarası ve açık ev adresi
  2. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalıştığım firma üç ortak işverenden oluşmaktadır. Ancak tespit ve öneri defterinde işveren bölümü altına idari işlerde görevli insan kaynakları ve personel sorumlusu imza atmaktadır.Yasal olarak uygunmudur acaba? İşveren vekili sayılacağını düşündüğüm için uygun olacağı kanaatindeyim.Bu konuda fikir sahibi olan meslektaşlarımın görüşünü öğrenmek isterim.
  3. Hakan BARTIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    62085
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İşverene temsile imza sirküsü ile yetkisi var ise sıkıntı yok
  4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İdari işlerden sorumlu personel, zaten kendisi kurulda olmak zorunda. Zaten kendi ünvanının altına imza atmak zorunda. İşverenin yerine imza atacak başka bir işveren vekili lazım.
  5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    a.ş lerde şirket yetkilisi kabul edilen(şirket adına imza yetkisi olan)yönetim kurulu başkanıdır
    ltd .lerde şirket adına ortaklardan atanmış kişidir.
    basit usul de zaten şirket şahıs adınadır.yetkili kısmında karmaşa yaşanmaz.
    bunlar imza sirkülerine sahip şirket adına yetkililerdir.birde bu yetkiye sahip olanlar işlerinin bir kısmını veya tamamınında görevlendirdiği bir sorumlu müdür atayabilir.(noterden onay şartı ile)sizin insan kaynakları müdürünün atanmış bir yetki belgesi varsa sıkıntı yok
  6. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkaraşlar,

13 taşeronun bulunduğu bir şantiyede tüm taşeronlar asıl işverenin sigortası altında görünüyor. Bu durumda tespit ve öneri defterini doldurduğumda ilgili taşerona yazı ekinde defter fotokopisini versem olur mu?
  7. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Asıl işverenin sigortasında gözüküyorlarsa onlar taşeron olmaz ki. Asıl işverenin çalışanları gibi çalışan oluyorlar o zaman.
  8. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Burda benim bahsettiğim tespit ve öneri defteri yani kurul defteri değil.Tespit ve öneri defterinde imza için ayrılan üç bölüm var.İş güv. uzmanı , İşyeri hekimi ve İşveren şeklinde.Açıkçası bu benimde işime geliyor.Gördüğüm her eksikliği rahatca yazıp imzalatabiliyorum :)
  9. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uygunsuzlukları önce sözlü yapılmazsa tutanakla yazılı yapıp eğer buna rağmen yapılmazsa deftere işlemek gerek miyor mu?
  10. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uygunsuzlukları gördüğümüz an deftere yazmaktan yanayım.Çünkü olur yaparız halledilir deniyo ve ama bir sonuç alınamıyor.O süre zarfında bir kaza olsa çok zor durumda kalnabilir.O yüzden her gördüğünüzü yazın yazdıktan sonra sözlü olarak bildiri. Hem söz uçar yazı kalır boşune dememişler ;)
  11. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Neticede işverenin imzalamış olduğu detaylı tutanak var, detaylı dediğim yönetmeliğe atıf yapılmış, öneri sunulmuş ve uygunsuzluğun resmi ek olarak verilmiş gibi. bu tutanağı verip imzalatmak ile deftere yazmak aynı şey bana kalırsa
  12. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir nüshasıda sizde varsa bu tutanağın daha iyi olur.
  13. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hazırlamış olduğum tutanakları iki nüshalı çıkartıyorum. birini işverene veriyorum diğerini kendime alıyorum. neticede deftere 3-4 satırlık cümleler yazabiliyoruz ama tutanak ile uygunsuzluğu detaylandırabiliyoruz. Eğer buna rağmen yapmazsa deftere işlenebilir.

Deftere yazmayıp tutanakta tutmazsak o zaman kendimizi savunamayız diye düşünüyorum.
  14. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Önemli olan tespit ve öneri defterini uzmanın imzalaması. Uzman imzaladıktan sonra işverene tebliğ etmiş sayılıyor. İşveren bazen imza atmaktan imtina ediyor. İmza atmasa bile o deftere yazıldıktan tebliğ edilmiş sayılıyor
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Defteri; almak, yazdırmak,saklamak,noter tasdik ettirmek,işyerinde bulundurmak,müfettiş gelince göstermek, işverenin yükümlülüğüdür,önlem ve tavsiyeleri yazmakta isg profesyonellerinin yükümlülüğüdür kanunen..
  16. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar defterim 21.11.2013 tarihinde şantiyeye geldi ve ben bugün geriye dönük tuttuğum tutanaklardan yapılmayanları yazdım. Yazdım yazmasına ama nasıl yazacağımı bilemedim. Benim derdim bir uygunsuzluğun şeklen nasıl yazılmasıdır. yazdıklarımdan bir örnek:

" Kule vinç çalışmalarında sapanlama işini yapacak sapancı ve operatörü yönlendirecek işaretçi bulunmamaktadır. 07.11.2013 tarihinde UYR_9 sayılı uyarı yazısı ile sepete T tipi 3 nolu cezaevi binasında çalışan işçinin sepete asıldığı ve operatörün yerden belli bir yüksekliğe kaldırdığı Proje Müdürü .... bildirilmiştir.

Bu ve buna benzer tehlikenin oluşmaması için sapancı-işaretçi görevlileri/ görevlisi atanmalı ve bu kişilerin konuya ilişkin gerekli eğitimi alması sağlanmalıdır. "
  17. mehtap hüseyinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27237
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar teşekkür ederim yardımınız için :)
  18. Noter onalı defter 2013 yılı için onaylatılmıştı, 2014 yılı için ayrı bir defteri mi Notere onaylatılmalı ?
  19. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Teşekkürler İbrahim bey... elinize sağlık...
  20. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Az tehlikeli ve 50 den az personeli olan yerlere de mecburimidir?
    Risk analizi, Acil durum planları ve eğitim hizmetleri yapılmış bir yere?