1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü kalk tımı?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve mahmut.. tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. mahmut.. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32133
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü kalktı mı? yani risk değerlendirme yaparken dayanağımız sadece kanun ve yönetmelikler mi olacak? isig tüzüğünün dayanağının kalktığı ama yerine yeni tüzük çıkarılıncaya kadar tamamen kalkmadığına dair rivayetler var!

sizlerden cvp bekliyorum arkadaşlar
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Tüzüğün yasal dayanağı kalmadı fakat fiilen kalktığına dair tüzük taslakları henüz resmi gazetede yayımlanmadı, 21 aralık sınavına kadar önemli yönetmeliklerin birçoğu yayımlandığı için 21 aralık sınavında da gördük ki bundan sonraki sınavlarda sorular yönetmeliklerden sorulacak.
  3. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tüzükler aynen geçerli diye biliyorum çünkü yenisi yayınlanmadı.
  4. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    tüzükler devam arkadaşlar
  5. mahmut.. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32133
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hepinize ayrı ayrı teşekkürler!
  6. vlaciner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüklerinin kaldırılması konusunda bir tasarı taslağı mevcut. Bkz: www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/.../isigtuzugununkaldirilmasi‎

Ben bu konuda bir yazı yazdım ve makale olarak da yayımlandı.
    Bkz: http://www.terazi.com.tr/makalegoster.aspx?id=2306

"İş Güvenliği Tüzüklerinin İşlevi ve Bu Tüzüklerin Kaldırılmasına İlişkin Tasarı Taslakları Üzerine Eleştirel Bir Yaklaşım" Terazi Hukuk Dergisi, Ocak 2014 sayısı.
    Ümit ederim Çalışma Bakanlığı dikkate alır. Kaldırılması şu aşamada isabetli değil kanaatimce. Güncelleştirilerek mevcut iş güvenliği mevzuatına eklemlenmesi çok uygun olacaktır.
    Y.Doç.Dr.Vedat Laçiner (ÇOMÜ, Çanakkale)
  7. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dergi paralı diyor arkadaş, burda paylaşsaydın da hepimiz varsa öğrenebileceğimiz birşey öğrenseydik daha iyi olmaz mıydı?
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bu soruyu iş müfettişlerine bizzat sordum resmen kalkmadı ama uygumlamada kalktı ona göre değerlendirmiyoruz dediler..
  9. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    net olarak kalktı diye bir belge yönetmelik falan yok..
  10. burcak pilan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    konunun başlığı da çok güzel olmuş, değ ilmi?
  11. Yalçın CEYLAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92080
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    21 Aralık 2013 sınavında sorulmuş 3 soru var. Sorular iptal edilmedi ve tüzüğün de iptal olduğuna dair resmî bir yayın yok. İçeriğinde, son yayımlanan yönetmeliklerle çelişen hususlar olsa da (mesela Yapı İşlerinde İSG Yönetmeliği'ne göre korkuluklarla ilgili standartlar değişmiştir.), İSİG Tüzüğü'nün iptalinden ziyade güncellenmesinin daha faydalı olacağını değerlendiriyorum.

İSİG Tüzüğü (A-2013.12.21) 49 C.JPG İSİG Tüzüğü (A-2013.12.21) 66 C.JPG İSİG Tüzüğü (C-2013.12.21) 58 A.JPG
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    o sorular tüzükten ziyade teknik içerisine de girebilir. Kasım Özer'in de "tüzükmü kaldı" şeklinde açıklaması var.
  13. vlaciner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yalçın Ceylan Bey'e katılıyorum. "İSİG Tüzüğü'nün iptalinden ziyade güncellenmesinin daha faydalı olacağını değerlendiriyorum". Yeni yönetmelik hükümleri yetersiz. Tüzük hükümleri içerisinde oldukça ayrıntılı düzenlemeler var, ancak bunlar içerisinde de modern tekniğe, hiyene ve iş güvenliğine uymayan hükümler var. Acilen modernize edilerek çerçeve yönetmeliklere eklemlenmeli. Yoksa iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin kurallar havada kalıyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Şubat 2014 ---
    Bu konuda bkz: http://www.terazi.com.tr/makalegoster.aspx?id=2306
  14. vlaciner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    telif nedeniyle makale tam olarak verilemiyor maalesef. özelden paylaşılabilir.
  15. Yalçın CEYLAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92080
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Devlet işleri lafla değil, icraatla yürür malûm. O açıklamayı yapmışlar da kanunî bir adım atmışlar mı? Hayır. O zaman tüzükler kalktı diyemeyiz. Müfettişler en fazla der ki: "Kalkmadı, ama biz ka'le almıyoruz."
  16. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Yalçın CEYLAN
    Doğru diyorsunuz. Bir kaza olsa ve bilirkişi tüzük maddelerine göre kusur belirtse, hakim cezayı verir.
  17. vlaciner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Efendim burada Tüzük hükümlerinin kalkmamış olması, somut olayda değerlendirmeyi oldukça zorlaştıracaktır. Hukuk kuralları arasında öncelik sıralamasına ilişkin bazı hukuk ilkeleri vardır. Yani bu konuda bir hukukçuya ihtiyacınız olacak. Ancak size birkaç ipucu vermek gerekirse; eskiyen düzenlemenin yerine yeni düzenleme suskun kalmışsa, burada hala eski düzenleme geçerli. Eğer yeni düzenleme de birşeyler söylemişse, burada kural olarak yeni düzenlemenin geçerliliğinden bahsedilecek. Ancak bu kadarla sınırlı değil. Velakin konu çok ayrıntılı olduğundan somut olayın durumuna göre hukuki yorumlama şart.
    Olması gereken nedir diye soracak olursanız: Yeni yönetmelikler çok genel. Bunların özel düzenlemelerle ayrıntılandırılması gerekiyor. Tüzükler elden geçirilerek güncel hale getirilerek, yönetmelik hükümlerine eklemlenebilir.
    Saygılar.
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Zaten devlet işleri lafla yürütmüyor, bununla ilgili birçok önemli yönetmelik 2013 yılında yayımlandı. Tüzüklerin yasal dayanağı kalmadığı ve hükümlerinin geçersiz olduğuna dair açıklama:

-İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,

-Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,

-Parlayıcı Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük,

-Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük,

adlı tüzükler, 25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesine dayanılarak çıkartılmıştır.

25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri, 10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Ancak aynı kanunun (4857 sayılı İş Kanununun) Geçici 2 nci maddesiyle “1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.” Hükmü gereğince yürürlükte kalmıştır.

Fakat, Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

Özetle tüzüklerin son yasal dayanağı olan Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı yukarıda sayılan tüzüklerin herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.
  19. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman