1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş sağliği güvenliği pratik hazirlik notlari /415 madde -isgforum.net

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 5 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ HAZIRLIK NOTLARI
    PRATİK NOTLAR
    1. 1 ölümlü yada ağır yaralanmalı kaza, 29 yaralanmalı kaza, 300 ramak kala.
    2. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişleri Devlet adına Denetleme yapar.
    3. İş kazası ve meslek hastalığı sonucu oluşan işveren kusurunun cezai yönden yaptırımları
    Ceza Kanununda yer alır.
    4. İşverenin, iş akdinden doğan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini alma borcunu düzenleyen
    hukuk Borçlar Kanununda yer alır.
    5. Anayasada İş Sağlığı ve Güvenliğine ilişkin bir madde bulunmaz.
    6. İşverenler işyerlerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalıklarını
    en geç 3 iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmelidir.
    7. İşyeri sağlık ve güvenlik birimleri ile ortak sağlık ve güvenlik birimleri yönetmeliği 4857
    sayılı İş Kanununa dayanmaktadır.
    8. OHSAS 18001’ in temel felsefesi risk değerlendirmesi yapmaktır.
    9. Risk değerlendirmesinin tanımı; sistematik olarak tehlikeleri belirlemek, riskleri ortaya
    çıkarmak ve riskleri kontrol etmek için uygun nitel ve/veya nicel yöntemler kullanılarak
    yapılan çalışmaların bütünüdür.
    10. Ses basınç birimi Pascal (N/m2)’ dir.
    11. El-kol titreşimi sınır değeri 5 m/s2
    12. El-kol titreşimi etkin değeri 2,5 m/s2
    13. Tüm vücut titreşimi sınır değeri 1,15 m/s2
    14. Tüm vücut titreşimi sınır değeri 0,5 m/s2
    15. İş yerindeki hava akım hızı 0,3-0,5 m/sn
    16. MAC: Müsaade edilen azami konsantrasyon.
    17. STEL: 15 dakikalık sürede maruz kalınan aşılmaması gereken limit değer.
    18. Kabul Edilebilir Limit Değer: Mesai esnasında işçinin maruz kalabileceği maksimum
    konsantrasyon.
    19. TWA: Haftada 40 saat çalışan bir işçinin, 8 saatlik mesai süresince maruz kalabileceği
    ortalama konsantrasyon.
    20. Patlama üst limitinde oksijen fazlalığından patlama olmaz.
    21. En sık görülen enfeksiyon türleri; viral enfeksiyon, bakteriyel enfeksiyon, mantar.
    22. Çalışma yaşamında karşılaşılan biyolojik risk etkenleri; hücre kültürleri, mikroorganizmalar,
    insan parazitleri.
    23. Spontan; aşırı zorlayıcı işlerde çalışanın kendisince verilen dinlenme aralarına denir.
    24. Maskelenmiş; halen yapılan işle ilgili olmayan ikincil bir işin yapılmasıdr.
    25. Paratoner ve yıldırıma karşı alınan diğer koruyucu tertibat en az yılda bir kontrol edilip
    belgelendirilmelidir.
    26. Enerji nakil ve dağıtım hatlarının topraklaması en az 5 yılda bir yapılmalıdır.
    27. Elektrik üretim, dağıtım ve iletim hatlarında topraklama en az 2 yılda bir yapılmalıdır.
    28. Parlayıcı, patlayıcı, tehlikeli ve zararlı maddeler bulunan yerlerde, aydınlatma devresi de
    dahil olmak üzere elektrik tesisatı en az yılda 1 defa kontrol edilmelidir.
    29. Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Politikası işveren ve işçi sendikalarına danışılarak Devlet
    tarafından hazırlanmalıdır.

devamı WORD belgesinde

Ekli Dosyalar:

2. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  3. elgin8586 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sınava girmiyeceğim ama güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık.
  4. volkan seven İSGforum Üyesi

teşekkür ederiz...
  5. Feyza ACAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    notlarda iş kazaları en çok metal sektöründe yazıyor maden değil miydi?
  6. yigiten İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    en çok metal, en fazla ölüm inşaat.