1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Iş sağliği ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinde değişiklik yapilmasina dair yönetmelik

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve aktasi tarafından 18 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  18 Aralık 2014 PERŞEMBE

  Resmî Gazete

  Sayı : 29209

  YÖNETMELİK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİNDE

  DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Aralık 2014 ---
  (10) İşveren, sektörel düzenleme çerçevesinde maden ve yapı ile diğer sektörlerde öncelikli olarak hangi mesleki unvana sahip iş güvenliği uzmanlarının ve bunların yanında görev yapacak diğer mesleklere sahip iş güvenliği uzmanlarının belirlenmesine dair usul ve esaslar Bakanlıkça düzenlendikten sonra sektörel iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olan iş güvenliği uzmanı görevlendirmek zorundadır.”


  bu madde dikkatimi çekti. bakalım nasıl belirlenecek, yeni bir arapsaçı yolda.

  Ekli Dosyalar:

 2. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  "sektörel iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip" evet benim de dikkatimi çekti, sanırım yeni bir uzmanlık daha yaratacaklar.
 3. ismail şeker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  inşaat ve maden bunlarda yaşanan kazalardan dolayı böyle bir çözüm bulmak istiyorlar. Tam anlamıyla uygulanırsa iyi bişey yine formalite olursa zaten boş... inşaat mühendisi İGU nun inşaatında kaza olmaz mantığı var bu sefer de inşaat mühendisi İGU tamamlanmadığı için geçici maddelerle durumu geçiştirecekler..
  adama demezlermi madem sen sektörel uzmanlık çıkartacaktın neden A B C sınıfı çıkarttın işin en başında A B C yi kaldırıp sektörel uzmanlık çıkartaydın.
  iş güvenliği formalite olarak görüldüğü müddetçe ister sektörel ister vektörel uzmanlık getir hiç fark etmez önce iş güvenliğini kabul ettirmen lazım patroncuklara uzmanını hekimini sen görevlendir kendi çatın altında olsun bak o zaman sektörel uzmanlığa gerek kalıyormu mevcut kanunlar zaten yeterli sadece tek çözüm BİR İSG HAVUZU
 4. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

  • Mevzuat Grubu
  Sertifika Numarası:
  21761
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çağan OSGB
  İşveren, sektörel düzenleme çerçevesinde maden ve yapı ile diğer sektörlerde öncelikli olarak hangi mesleki unvana sahip iş güvenliği uzmanlarının ve bunların yanında görev yapacak diğer mesleklere sahip iş güvenliği uzmanlarının belirlenmesine dair usul ve esaslar Bakanlıkça düzenlendikten sonra sektörel iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olan iş güvenliği uzmanı görevlendirmek zorundadır.”
 5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  sektör değil meslek ön planda tutulacak görünüyor. Gene kaos çıkacak muhendis odaları danıstayın önünde sıraya girecektir. Ülkemizde henüz meslek standartı oluşturulmamış ve oturmamıştır. Mühendislik bilimleri ve konular birbirine girmiş girft halde iken bunu nasıl ayıracaklar zor görünüyor.
 6. murat torgay İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126770
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar değişen yönetmeliğe göre
  (“(9) OSGB’lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır. Ancak tuvalet ve arşiv bölümleri hariç OSGB’lerde bulunması gereken diğer bölümler, yol seviyesinden girişi olmayan katlarda kurulamaz. Tuvalet ve arşiv bölümleri ise OSGB’ye ait olmak kaydıyla bodrum katta bulunabilir. Kat niteliklerinin tespitinde tapu kayıtları esas alınır.)
  deniliyor
  mevcut osgb ler yerini değiştirecek mi ?
  yönetmelik çıkmadan önce sgb yetkisi için bakanlığa başvuru yapmış olanları o kapsar mı ?
  belgelendirme neye göre yapılacak
  bilgisi olan varsa yardımcı olsa sevinirim.
 7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Bu sektörel düzenleme ile alakalı kanunda da değişiklik yapılması lazım yönetmelikle bu iş çözülemez geçen seneki gibi danıştay kanuna aykırı bulup anında yönetmeliğin yürütmesini durdurur...
 8. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Taslar yerine oturdukca önümüze kocaman bir duvar oluşuyor. İs güvenliği uzmanlari gerçekten bu ülkeye agir geliyor arkadaşlar.
 9. NeoCrown İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Sektörel iş güvenliği uzmanlığı belgesi, ile yeni bir sertifikasyona gidilecek bence. Yani branş önemli değil, inşaat için uzmanlık belgesi alan diğer branşlar bu sektörde çalışabilecek. Her sektör için ayrı bir sertifika, her biri için ayrı kurs, ayrı para vs vs vs.... Düzenlemeden benim anladığım budur.
 10. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  benim anladığım da budur...
 11. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İnşaatta iskelenin statik raporunu yapamayan insaat mühendislerinden benim ne farkin var acaba
 12. NeoCrown İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bence olması gereken bir düzenleme idi. Sektörlere ait olası tehlikeleri bilmeden, o sektörde çalışma yetkisi olan veya OSGB tarafından görevlendirilen uzmanlar zorluk çekmekteydi. Şimdi ki aslı mesele bu sektörel uzmanlık kurslarının fiyatı ne olacak? İSG de kurslar bitmiyor. Dershanelere yine gün doğdu desene :)
 13. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  iki sira korkuluk yaptirdinmi insaatin % 60 tehlikesini zaten ortadan kaldiriyoruz arkadaşlar.isg calisma ortamında paylasimla olacak bi olgu. İnsaattan sorumlu s.şefi. yapi denetim. Usta Basi. Formen....calisan herkes üstüne düşen vazifeyi biliyomu acaba. Şantiye yüzü görmemiş şantiye sefine uzmanlık verseniz ne düzeltecek... Eğitimlere mutaahhitten başlamak lazim... 18 yasini doldurmamis gençleri cikartiyoruz hergun insaatlardan... Buda ayri sıkıntı...
 14. EMİNE ÜNAL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32566
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  fizik kimya yine mağdur olcak gibi hissettim
 15. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Mevcut durumda yetki almış osgb'lerde değişiklik olmayacak ancak, mevcut yetkisiyle yer değişikliği talebinde bulunacak, taşınacak osgb lerde 18.12.2014 tarihli İSG Hiz. Yön. madde 9 şartı aranacak.
 16. NERMİN KARAAYTU İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  eski yönetmelikle bir farkı yok zaten eski yönetmelikle birlikte okursanız anlarsınız sadece eskiden mesken olarak kayıtlı binalara kurulamaz diyordu simdi site sakinlerinin onayı ile kurulur diyor, birde kat planlarında mimar vs. onayı olacak diyor mevcut osgb'ler için değişecek bir şey yok
 17. İsg katipte bilgilerim kısmına bakarsanız orada uzmanlık alanları şeklinde bir kısım var ve boş durmakata. Bence oradaki boşluğu mezun olunan branşlara göre dolduracaklar. Daha önce yayınlanan tebliğdede bu amaçlanmaktaydı.
 18. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yenisi;
  MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin dokuzuncu ve onuncu fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “(9) OSGB’lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır. Ancak tuvalet ve arşiv bölümleri hariç OSGB’lerde bulunması gereken diğer bölümler, yol seviyesinden girişi olmayan katlarda kurulamaz. Tuvalet ve arşiv bölümleri ise OSGB’ye ait olmak kaydıyla bodrum katta bulunabilir. Kat niteliklerinin tespitinde tapu kayıtları esas alınır.

  Eskisi;
  (9) OSGB’ler tapu kütüğüne işyeri olarak kayıtlı bölümleri hariç mesken olarak kullanılan çok katlı binalarda ve işyeri olarak kayıtlı olsa dahi bodrum katlarda kurulamaz. OSGB’lerin zemin katta veya müstakil binalarda kurulması esastır.

  Bence fark var.
 19. HASAN YAVAS İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  34195
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
 20. Arasındaki fark artık osgb tuvaleti ve arşivi bodrum katta olabilicek. OSGB'ler zemin katta tuvalet ve arşivler birlikte en az 60 metre kare kadar oluyordu. Şimdi ise OSGB zemin katta en az 47 metre kare bodrumdada tuvalet ve arşiv. Buda demek oluyorki OSGB kurmak için bir çok dükkan uygun hale gelmiştir. Kiralar daha uygun olacaktır.

  (3) OSGB’ler, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesine ve personel sayısına yetecek asgari büyüklükte; işyeri hekimi tarafından kullanılmak üzere en az 10 metrekarelik bir muayene odası, 15 metrekarelik ilkyardım ve acil müdahale, 10 metrekarelik iş güvenliği uzmanı odaları ile 12 metrekarelik bekleme yeri, uygun büyüklükte arşiv odası ve en az bir tuvalet ve lavabodan oluşur.