1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Iş sağliği ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinde değişiklik yapilmasina dair yönetmelik

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve aktasi tarafından 18 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bence bizim memlekette bu isten anlayan hic mufattis yok arkadaşlar... Direkt olarak yabancı mevzuatları turkcelestirip yayinlasinlar... TSE EN gibi... Once bu isle uğraşacak 1000 lerce insana sertifika dagitip sonrada bunları nasip alirim diye düşünen bir mantik olamaz. Mevzuatları düşmeye basladikca 2016 ya kadar is kazalari 10 kat artarken uzman ve osgb sayisi hizla azalir...
 2. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  inşaat sayısı, olası süre artışı gözönünen alınarak, mevcut inşaat mühendisi iş güvenlik uzmanı olarak a sınıfı uzmanlık yapacak uzman sayısı ile oluşacak eskisi gibi fahiş fiyat uygulamaları ile bu yönetmelik çıksa da buradan geri dönüş olacaktır. kaldı ki kazaların kök analizinde uzmanların sektörel farklılığı yatmadığı görülecektir. inşaatta yüksekten düşen yada elektrik çarpan iş kazalarında inşaat mühendisi iş güvenliği uzmanı olmadığı için olmadığı değildir, sorun işveren yada işveren temsilcisinin bunu uygulmakta direncidir. cezalar ve yaptırımların uygulanması bunu getirecektir. bunu bir akıl olarak gördükleri kedin. yineliyorum. şirketimd e2 b bir a uzman var inşaat mühendisi ancak uzmanluk yapmıyorlar, yaptıramadıkları için beni işe aldılar. çok net
 3. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  DOUBLEPOST=1419088061][/DOUBLEPOST]
  Yani aynı anda biri inşaat müh. olmak üzere iki uzman mı görev yapacak?[
 4. selami cartıllı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97706
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Araştırma yapılmadan sürekli yeni mevzuatlarla bir şey yapılmaya çalışılıyor.
  Bence her yeni mevzuat çalışması daha uygulanmadan aynı konuda yeni bir mevzuat
  düzenlemesi yapılıyor.
  Konu üzerinde yeterince araştırma yapılıp iyice düşünüldükden sonra
  yönetmelikler çıkarılsa bu kadar karmaşa olmaz.
 5. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İnşaat sektöründe uzmanda mesleki eğitim öncellikli olduğu taktirde hem A uzman hem inşaat mühendisi hemde bu sorumluluğu alacak uzman bulmakta zorlanacaktır kanısındayım, bence böyle bu düzenleme de C sınıflarının önü açılmalı İnşaat mühendisliği mezunu C sınıfı uzmanlar belli bir süre inşaatlara bakabilmeli.(.gerçi daha önce böyle bir madde vardı iptal edilmişti, kendi meslek grubundaki C ler belli bir süre A gibi çalışabilir deniyordu)
 6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  İptal olunmasının nedeni, sektörel düzenleme konusunun kanuna dayandıralamamasıydı. Şimdi yeni kanun değişikliğiyle bu problem gideriliyor. O sistem bence en doğru mantıklı çözümdü ama menfaat lobisi kanun metnindeki eksiklikten faydalanarak yürütmeyi durdurdu. Sonra bakanlık durumu kurtarmak için hormonla a ve b sınıfı üretme çiftliği kurarak kısa sürede 10000 A sınıfı, 8000 civarıda B sınıfı üretti. 100000 civarıda c derken bunlarda bir üst sınıfa baktırayım derken. Malum sonuçları elde ettik.
  İş güvenliği kültürü ve uygulamasında havanda su döğdük, ölümler aynı hızında devam etti.
 7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Zamanında kanunu yazanlar şu sektörel cümlesini kanunun ilk haline koymayı unutmasalardı, meslekteki tecrübeliler kendi alanlarında sınırlı olmak üzere çok tehlikeli ihtiyacını karşılayacaklar. Bu yüzden hormonlu a ve b ihtiyacı olmayacak, şu anda piyasada ne 10000 tane A, Ne 8000 tane B olmayacaktı ve bu işin bir kıymeti olacağından kendi sektörlerinden İş güvenliği sektörüne çekilen mühendisler çok daha düzgün bu işi yapacaktı.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Aralık 2014 ---
  Şimdi de anladığım kadarıyla bari en azından çok tehlikeli yerleri ürettiğimiz hormonlulardan koruyalım diye uğraşıyorlar.
 8. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Az tehlikeli yerlerde manavi bakkali uzman yapacaklar. Adamların uzmanlık anlayisi değişmeli. Uzmanin elini guclendirmedikleri surece bir arpa boyu yol alinamaz. Mufettislerin arkasında devletinggücü olmasa kapidan içeri almazlar. bence tüm yönetmelikleri çöpe atip is güvenliği uzmanin tanimini adam gibi yapmaları lazim. Görev yetki sorumluluk yönetmeliğini de adam gibi yazip biraksinlar. Bu şekilde uzmanin duracagi yer bile belli değil. Yatacak yerimiz yok. Aslında var herkes anlamistir... bu isin birde talihsizliği su 100 duzeltme yaparsin 200 kazayi onlersin kimse farketmez birinin eline diken batar gel uzman kardeşim sen suclusun bu güllerin burada ne isi var.
 9. Ahmet Hamdi ASLANKOÇ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80129
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Haha keşke biz yazsaydık kanunları da, en azından kendi kendimizi yargılayabilsek. Bildiğim kadarıyla kanunumuzu İTalyadan aldık :) Sonra bunu tercümesini yaptırdık sonra lank diye 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu olarak vitrine koyduk. Şimdi de uygulamada eksiklikleri görüyoruz, bunları da düzeltelim derken haklı olan bir çok insan (igu) haksızlıkla karşı karşıya kalıyor. Zaten bizim işimiz yönetmelikler sınırlı ve bu yönetmeliklere hakim olmamız demektir. Bu yönetmeliklere hakim olduğumuz sürece ve 1 yılın üzerinde mesleki tecrübe edinildiğinde sektör ayrımının yapılacağını zannetmiyorum. Sadece iş sektör değişikliklerinde gerekli oryantasyon eğitimleri dahilinde 1 aylıklık bir süre içerisinde yine gerekli (6331 kanun ve yönetmelikler doğrultusunda) çalışmaları yapabileceğimizin kanaatindeyim.