1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Iş sağliği ve güvenliği yasa tasarisi yasalaşti

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 4 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. erdal81 İSGforum Üyesi

hayırlı olsun ulkemız ıcın pratıkte uygulanabılırlıgı olursa mesafa alırız . Iş guvenlıgı uzmanlarını ılgılendıren kısmında sektorel duzenleme gelmıs gorunuyor ? bunun acılımı nasıl olucak bılen var mı ?
  2. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Şu FON işi olmadı galiba, ben değişikliklerde göremedim...
  3. alibzdgn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yasa İş güvenliği uzmanı ve hekim bulundurma zorunluluğunu yine ötelemiş. Hem de 1.1.2016 ya. Gerçekten laçkalaştırdılar bu işi !
    Meclis tutanaklarında bu süreyi 45 güne indiğini ve fon kurulacağının söylemişlerdi halbuki :s
  4. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Zorunluluk önceki; 01.07.2016 değil miydi, ben bakmadım ama sizin deyişinize göre şimdiki 01.01.2016 ise bu durumda ötelenmemiş yakın tarihe çekilmiş oluyor.
  5. alibzdgn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hayır. Sizin verdiğiniz tarih az tehlikeli sınıfların zorunluluğu için başlayan tarih. Buradaki tarih İSG hizmeti almayanların affa uğradığı tarih.
    Normalde yasanın yürürlülüğe girişinden itibaren 3 ay olarak verilmişti bahsettiğim süre
  6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü 1 Ocak 2018, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü 1 Ocak 2017'ye kadar yerine getirilecek.
    Ne yani yalan mı olduk ::)
  7. Tevfik AKSOY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111511
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    C ler tehlikeli sinifta B nin yerine 2017 ye kadar mi bakacak simdi. Salak oldum yahu..2018 mi?
  8. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Tehlikeli sınıfa 1/1/2017 tarihine kadar C sınıfı uzman bakabilecek
    Çok Tehlikeli sınıfa 1/1/2018 tarihine kadar B sınıfı uzman bakabilecek
  9. Tevfik AKSOY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111511
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Hay saol. Okuyom okudugumu da anlamiyom..
  10. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kürşat Bey'in söylediklerini asıl anlamamak için ısrar eden sizsiniz gibi geliyor bana. Bu yasa metni olduğu gibi kuvvetle muhtemel olduğu gibi geçecek ama aslolan RESMİ GAZETE. Orada yayınlanmadığı sürece bir geçerliliği yoktur.
    Herhangi bir konuda sizin bahsettiğiniz linklerdeki yayınlanmış haline göre bir işlem yaptığınızı farzedelim. Resmi gazetede yayınlanmamış olsun ve yaklaşık 15-20 gün içinde yayınlanacağını varsayalım. böyle bir durumda iken bir problem ortaya çıkarsa, hakimin karşısına çıkıp "tbmm resmi sitesinde yayınlanmıştı ama derseniz :) hakim artık ne der merak ediyorum.
    Anadolu ajansının haberi doğrudur ama Bİ RESMİ GAZETE DEĞİL :)
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    neyin tartışmasını yapıyorsunuz anlamış değilim, hepiniz biliyorsunuz prosedürü ama orta yolu bulmuş değilsiniz

...........İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek YASALAŞTI.
    ...........birkaç güne/haftaya/aya kalmaz, Resmi Gazete de yayınlanarak RESMİLEŞİR.

artık hangi kriteri çalışma hayatınıza uygularsınız, o da sizin seçiminizdir.

iş güvenliği profesyoneli olarak en doğru seçimi yapacağınızı biliyorum.;)
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Değişen ve eklenen maddeler ekte mevcuttur..6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu son hali...

Ekli Dosyalar:

13. kenan çavga İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99891
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Erkan bey ,kişisel koruyucu kullanmayana 3 uyarı sonrasında tazminatsız fesh hakkı kaldırılmış dediniz ama ben böyle bir değişiklik göremedim.Bu değişiklik nerde acaba?
  14. umit_kovanci İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100682
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DİKKAN METAL A.Ş.
    bilgi için çok teşekkürler,
    İzmir'den selamlar...
  15. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet. Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Nisan 2015 ---
    Erkan Bey,

KKD kullanılmaması durumunda 3 ikaz ve fesih ile ilgili açıklama yapar mısınız? Benden başka bir arkadaş da sormuş.
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Meclis Komisyondan geçen yasalaşan ve resmi gazatede yayınlanması beklenen tasarıdan o madde kaldırılmıştır.Taslak son hali sitede mevcuttur.
  17. Kaan PASTIRMACI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101435
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim ödül-ceza sistemimde bu madde kanunlaşacak diye hesaba katmıştım. Peki erkan bey, ikazları nasıl yasallaştırmamız uygundur. KKD takmayanları ikna etmek gerçekten zor. Eğitimse eğitim, tek tek konuşmaysa konuşma. Ama maalesef tabirimi maruz görün, abayı göstermeden olmuyor. O yüzden ödül-ceza sistemine gittim. Bu maddenin yasalaşmaması üzdü beni.
  18. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
    Çalışanların yükümlülükleri
    MADDE 19 –(1) Çalışanlar, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili aldıkları eğitim ve işverenin bu konudaki talimatları doğrultusunda, kendilerinin ve hareketlerinden veya yaptıkları işten etkilenen diğer çalışanların sağlık ve güvenliklerini tehlikeye düşürmemekle yükümlüdür.
    (2) Çalışanların, işveren tarafından verilen eğitim ve talimatlar doğrultusunda yükümlülükleri şunlardır:
    ...
    b) Kendilerine sağlanan kişisel koruyucu donanımı doğru kullanmak ve korumak.
    ...
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------
    4857 sayılı İş Kanunu
    İşverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı
    Madde 25-Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:
    ...
    h) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.
    ı) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.
    ...
  19. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kkd teslim formuna, "kullanmadığım taktirde meydana gelebilecek sağlık ve diğer sorunlardan bilgim olduğunu, direkt yada dolaylı yoldan zarar vermesi ve kötü örnek teşkil etmesi muhtemel davranışlarında bilincinde olduğumu, ileride oluşma ihtimalinde, sonuçlarından kaynaklı zararlardan, çalışanların, firma sahiplerinin sorumlu olmayacağını, kendimin sorumlu olduğunu, oluşacak maddi ve manevi zararlarin bana rücu edileceğinin bilincinde olduğumu okudum (bu okudum kelimesinin yazılmayarak kişinin el yazısıyla yazmasi sağlanmalıdır) ve özgürce imzaladım." Yazarsanız ve zaman zaman çalışanlara imzaladiklarinin neler olduğunu hatırlatırsaniz fazlasiyle ikna edici olur.
  20. cansuchemıcal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    GAYET GUZEL ..KESKE BUNU HER ISG UZMANI YAPABILSE.