1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Iş sağliği ve güvenliğine ilişkin işyeri tehlike siniflari tebliği

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 29 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 26.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28509

DEĞİŞİKLİK
    26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinin Ek-1’inde yer alan İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi ekteki şekilde değiştirilmiştir. (29.03.2013 Tarihli 28602 Sayılı Resmî Gazete)

Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi

Ekli Dosyalar:

2. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    GÜNCELDİR..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI

TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

MADDE 1 – 26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine ekli ek-1 İşyeri Tehlike Sınıfları Listesinde yer alan 46.72.03, 46.73.02, 46.75.04 ve 95.25.02 kodlarının tehlike sınıfı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

NACE

Rev.2_Altılı

Kod

NACE Rev.2_Altılı Tanım

Tehlike Sınıfı

46.72.03

Değerli metal cevherleri ve konsantrelerinin toptan ticareti (altın, gümüş, platin vb.)

Az Tehlikeli

46.73.02

Boya, vernik ve lak toptan ticareti

Tehlikeli

46.75.04

Zirai kimyasal ürünlerin toptan ticareti (haşere ilaçları, yabancı ot ilaçları, dezenfektanlar, mantar ilaçları, çimlenmeyi önleyici ürünler, bitki gelişimini düzenleyiciler ve diğer zirai kimyasal ürünler)

Tehlikeli

95.25.02

Mücevherlerin onarımı

Tehlikeli

MADDE 2 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.
  3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Talha BEY
    Bir konuda fikrinizi öğrenmek istiyorum.
    Şimdiden yardımınız için tşkler.
    SGK Sicil No : 2 5210 Şeklinde ( TEHLİKELİ ) olan bir işyerimiz bulunmakta ve Bu işyerinin İSG KATİP üzerinden de nace kodunun 472990 ( AZ TEHLİKELİ ) olarak görüldüğünü görüyorum. Bu durumda ne yapabilirim sizce.
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Çalışan sayısı tutuyor mu ?

Yani işveren sisteme girdiğinde aşağıdaki Top. Çlş. Sayı sutunu normaldeki ile tutuyor mu ?

2014-02-21 11_18_14.png
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sistem hata vermiyor çünkü NACE KODUNA göre az tehlikeli olarak gördüğü için sıkıntı çıkmıyor.Asıl sorun İş müfettişleri yapacakları denetimde şunu diyebilir SGK SİCİL numarana göre sınıfın TEHLİKELİ olmalı Siz AZ TEHLİKELİ olacak şekilde NACE kodu almışsınız ve AZ TEHLİKELİ İŞLETMELERE göre İSG çalışmalarınızı yapmışsınız.
    Bunun cezai yaptırımları olabilir .Ben bu açıdan değerlendiriyorum
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    fatih bey

sizin belirttiğiniz
    521002---Frigorifik depolama ve antrepoculuk faaliyetleri (bozulabilir gıda ürünleri dahil dondurulmuş veya soğutulmuş mallar için depolama) tehlikeli
    521003---Hububat depolama ve antrepoculuk faaliyetleri (hububat silolarının işletilmesi vb.) tehlikeli

fakat isgkatipte görülen
    472990---Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda başka yerde sınıflandırılmamış diğer gıda ürünlerinin perakende ticareti (hazır yemek, gıda tuzu, sos, maya, çorba, pekmez, reçel, fındık ezmesi, makarna, bal, ev hayvanı yemleri vb.) az tehlikeli

şöyle bir durum var zaten açıklamaların birbiriyle pek bir benzer yanı yok
    bence sgk dan nace kodunuzun değişmesi için talepte bulunun doğru nace kodu sisteme işlensin
    olmaz olmaz lakin bir denetim olur ise müfettiş önce yapılan işe bakar tehlikeli ise uzman hekim nerde diye sorar. zira nace kodlarının takibi ve güncel tutulması işverenin sorumluluğunda
  7. mel16 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    NACE kodu X712001XXX... şeklinde olan işyerinin listede karşılığı yok. Bunu 71.20 başlığı altınamı almalıyız.
  8. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    71.20 Teknik test ve analiz faaliyetleri
    71.20.05 Kara yolu taşıma araçlarının teknik muayene faaliyetleri (otomobil, motosiklet, otobüs, pikap, kamyon ve diğer kara yolu araçlarının periyodik teknik muayene hizmetleri) Tehlikeli
    71.20.07 Bileşim ve saflık konularında teknik test ve analiz faaliyetleri (atık, yakıt, metal, mineral ve kimyasallar gibi maddelerin biyolojik ve kimyasal özellikleri ile mikrobiyoloji, biyokimya vb. ilgili alanlarda test ve analiz faaliyetleri) Tehlikeli
    71.20.08 Su, hava vb. kirliliği konularında teknik test ve analiz faaliyetleri Tehlikeli
    71.20.09 Fiziksel özellikler konusunda teknik test ve analiz faaliyetleri (metal, plastik, tekstil, beton ve diğer maddelerin mukavemeti, esnekliği, iletkenliği gibi fiziksel özellikleri ile gerilim, sertlik, darbe direnci vb. test ve analiz faaliyetleri) Tehlikeli
    71.20.10 Ürünlerin ruhsatlandırılması faaliyetleri (tüketim malları, motorlu kara taşıtları, uçaklar, ilaçlar vb.) Az Tehlikeli
    71.20.11 Gıda konusunda teknik test ve analiz faaliyetleri (veteriner denetimi de dahil olmak üzere gıda hijyeni alanında teknik test faaliyetleri) Tehlikeli
    71.20.12 Entegre mekanik ve elektrik sistemleri konusunda teknik test ve analiz faaliyetleri (mekanik ve elektrik bileşenli makine, motor, otomobil, alet, cihaz, iletişim ekipmanı vb. ekipmanların test ve analiz faaliyetleri) Tehlikeli
    71.20.13 Polis laboratuvarlarının analiz faaliyetleri Tehlikeli
    71.20.90 Diğer teknik test ve analiz faaliyetleri (makine parça ve yapıların kusurlarını belirlemek için radyografik, manyetik ve ultrasonik testleri, sanatsal çalışmaların doğruluğunun kanıtlanması, kaynakların radyolojik muayenesi ve diğerleri) Çok Tehlikeli

71.20 başlığı altında hangi faaliyet size uyuyor ?
    Hepsi TEHLİKE SINIFI aynı olsaydı sorun olmaz dı . Ancak farklı tehlike sınıfları size karşı sıkıntı doğura bilir.Bu yüzden sizin yaptığınız faaliyete uygun NACE KODU belirtilmemişse NACE KODUNUN belirlenmesi için dilekçe ile başvuru yapmanız daha sağlıklı olacaktır.Ki nace kodlarının güncel tutulması tamamen işverenin sorumluluğundadır.
    " İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ"
  9. mel16 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Teşekkürler Fatih bey. Dilekçe ile başvuruyu işveren yapacak herhalde değil mi? Başvuru yapmanız demişsinizde.
  10. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Başvuruyu İşveren/İşveren Vekili Yapması gerekmektedir.Büyük işletmelerde ise Yetkili Kişi diyelim.Dilekçenizde yaptığınız faaliyete uygun Nace Kodunu bulamadığınızı belirterek yapmış olduğunuz faaliyete/faaliyetlere uygun nace kodunun belirlenmesini isteyebilirsiniz.
  11. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Tehlike sınıfları tebliği 18.4.2014 tarihli resmi gazetede yeniden yayınlanmış, aşağıda belirtilen 12 yeni kod ilave olmuştur.

10.89.07 Jelatin ve süt albüminlerinin imalatı (yalnızca gıda endüstrisinde kullanılanlar) Çok Tehlikeli
    15.11.14 İşlenmiş derinin başka işlemlere tabi tutulmaksızın yalnızca tamburda ütülenmesi ve kurutulması Çok Tehlikeli
    20.12.02 Tabaklama ekstreleri, bitkisel kökenli; tanenler ve tuzları, eterleri, esterleri ve diğer türevleri; bitkisel veya hayvansal kökenli renklendirme maddelerinin imalatı Çok Tehlikeli
    20.30.14 Boya ve vernikler, polyester, akrilik ve vinil polimer esaslı olanların (susuz ortamda dağılanlar, çözülenler ve çözeltiler) imalatı Çok Tehlikeli
    20.30.15 Hazır boya pigmentleri, matlaştırıcılar (opaklaştırıcı) ve renklendiriciler, camlaştırılabilir emay ve sırlar, astarlar, cam firit, sıvı cilalar ve benzerlerin imalatı Çok Tehlikeli
    20.30.16 Boya müstahzarları hazır kurutucu maddelerinin imalatı Çok Tehlikeli
    23.91.02 Dokuma tekstil kumaşlarına, kağıt ve mukavvaya tutturulmuş olan zımparaların imalatı Çok Tehlikeli
    25.62.03 Lazer ışınlarının kullanılması yoluyla metallerin kesilmesi veya üzerlerinin yazılması Çok Tehlikeli
    27.20.05 Akümülatör kutu ve kapaklarının imalatı Tehlikeli
    42.22.06 Uzun mesafe telekomünikasyon (iletişim) hatlarının inşaatı (uzun mesafe yer üstü/altı veya deniz altı telekomünikasyon iletim hatları) Çok Tehlikeli
    42.22.07 Kentsel (kısa mesafe) telekomünikasyon (iletişim) hatlarının inşaatı (anten dahil iletim kuleleri ve trafo istasyonları ve yerel sınırlar içerisindeki dağıtım alt istasyonları vb.) Çok Tehlikeli
    74.90.06 Gemi Klas Müesseseleri, Deniz Ekspertiz ve Deniz Sürveyör faaliyetleri Az Tehlikeli

18 Nisan 2014 CUMA

Resmî Gazete

Sayı : 28976

TEBLİĞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI

TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

MADDE 1 –26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkinİşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinin ekinde yer alan ek-1 ekteki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.

Tebliğin eki için tıklayınız

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/04/20140418.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/04/20140418.htm

Ekli Dosyalar:

12. fuat yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17944
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tebliğe göre tehlike sınıfı değişen Yeni nace kodu varmı
  13. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Bakanlık listede olan değişiklikleri zaman zaman resmi gazetede yayınlayarak İşyeri Tehlike Sınıfları Listesini revize ediyor.

Takip edilmesi gerekiyor ...

Ekli Dosyalar:

14. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Hayır, tehlike sınıfı değişen Nace kodu yok, ancak yukarıda belirtilen on iki yeni Nace kodu var.
    En son 4 Şubat'ta 4 Nace kodunun tehlike sınıfı değişmişti.
    Abdi Bey'in üstteki mesajında 01.2 - Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ.doc
  15. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ
    Değişik:RG-18/4/2014-28976)

Şu an en günceli bu

Ekli Dosyalar:

16. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Doğrudur ...
  17. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

Ekli Dosyalar:

18. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  19. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Gözden kaçırmışım, aşağıdaki Nace kodlarının tehlike sınıfları eskiden az tehlikeli iken, yeni yönetmelikte tehlikeli olmuştur, düzeltirim.
    45.20.04 Motorlu taşıtların koltuk ve döşemelerinin bakım ve onarımı Tehlikeli
    46.77.02 Atık ve hurda toptan ticareti (kağıt, cam, plastik vb. olanlar) (metal olanlar hariç) Tehlikeli
  20. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Listeye Yeni Eklenen Sektörler / İşler:

NACE Rev.2_Altılı KodNACE Rev.2_Altılı TanımTehlike Sınıfı
    10.89.07Jelatin ve süt albüminlerinin imalatı (yalnızca gıda endüstrisinde kullanılanlar)Çok Tehlikeli
    15.11.2014İşlenmiş derinin başka işlemlere tabi tutulmaksızın yalnızca tamburda ütülenmesi ve kurutulmasıÇok Tehlikeli
    20.12.2002Tabaklama ekstreleri, bitkisel kökenli; tanenler ve tuzları, eterleri, esterleri ve diğer türevleri; bitkisel veya hayvansal kökenli renklendirme maddelerinin imalatıÇok Tehlikeli
    20.30.14Boya ve vernikler, polyester, akrilik ve vinil polimer esaslı olanların (susuz ortamda dağılanlar, çözülenler ve çözeltiler) imalatıÇok Tehlikeli
    20.30.15Hazır boya pigmentleri, matlaştırıcılar (opaklaştırıcı) ve renklendiriciler, camlaştırılabilir emay ve sırlar, astarlar, cam firit, sıvı cilalar ve benzerlerin imalatıÇok Tehlikeli
    20.30.16Boya müstahzarları hazır kurutucu maddelerinin imalatıÇok Tehlikeli
    23.91.02Dokuma tekstil kumaşlarına, kağıt ve mukavvaya tutturulmuş olan zımparaların imalatıÇok Tehlikeli
    25.62.03Lazer ışınlarının kullanılması yoluyla metallerin kesilmesi veya üzerlerinin yazılmasıÇok Tehlikeli
    27.20.05Akümülatör kutu ve kapaklarının imalatıTehlikeli
    42.22.06Uzun mesafe telekomünikasyon (iletişim) hatlarının inşaatı (uzun mesafe yer üstü/altı veya deniz altı telekomünikasyon iletim hatları)Çok Tehlikeli
    42.22.07Kentsel (kısa mesafe) telekomünikasyon (iletişim) hatlarının inşaatı (anten dahil iletim kuleleri ve trafo istasyonları ve yerel sınırlar içerisindeki dağıtım alt istasyonları vb.)Çok Tehlikeli
    74.90.90Başka yerde sınıflandırılmamış diğer mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler (çevre danışmanlığı, güvenlik danışmanlığı, matematikçiler, istatistikçiler, agronomlar vb. tarafından verilen danışmanlık hizmetleri, patent aracılığı vb.)Az Tehlikeli