1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş ve sosyal haklar noktasında çalışma barışı:güvenlik kültürü nasıl tesis edilir?

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş ve sosyal haklar noktasında çalışma barışı:Güvenlik kültürü nasıl tesis edilir?

  [​IMG]

  14.12.2014 00:14:51

  Mesaim bitmiş TV izliyordum. Meclisde bir millet vekili Taşeron çalışanlarının sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili çok akılcı ve nokta atışı meseleleri hararetli olarak anlatıyordu. Taşeron sisteminin ve altında ezilen ve emeği çalışanan umutsuz ve mutsuz çalışanların hem çalışma hem de sosyal yaşantılarının ne kadar umutsuz ve kötü olduğunu örnekler ile hem anlatıyor hem de çözüm önerisini şu soru ile dinleyenlere yöneltiyordu;

  -'Taşeron çalışan işçiinin maaşını neden devlet yada Ana firma Banka hesap numarasına yatırmıyor ki'

  Ardından şu soru geliyor;

  -'10 yıl çalışan yada iki yıl çalışan işçi, iş bitince sosyal haklarını alamadan işsiz aşsız neden kalıyor'

  Bu iki soru baya canımı sıktı, neden mi? İş kanunu ve sosyal haklarını tam anlamıyla yaşayamayan çalışana 6331 nolu iş sağlığı ve güvenliği kanunu ya lüks kaçıyor yada kıçıyla gülen adam konumuna sokuyor da o yüzden. Emeği sömürülen iş hukuku hiçe sayılan yada hızlandırılmış projelerde kırılıp geçirilen bu önemsiz ucuz iş gücü çarkı içinde ocaklarına kan ve göz yaşı düşen bu elleri nasırlı çalışanlarımız mutsuz ve sizler bu kişilere baret taktırarak mutlu edemessiniz.

  İş garantisi olmayan,

  Fazla mesai ile çalıştırılan ve ek mesaisini alamayan,

  Az maaşa çalıştırılıp ve maaşını aylar sonra alabilen,

  Tuvalet, banyo, yemekhane ve yatakhaneleri insanlık dışı ortamlara düçar kalan,

  Bir iş elbisesini, bir baretin bu insanlara çok görüldüğü,

  SSK sının bile yatıp yatmadığını bilmeyen yada eksik yatırılan,

  Değersizleştirilmiş ve insan dışı çalışma ortamlarına muhtaç bırakılan bu emekçi çalışanlarımıza 6331 nolu iş sağlığı ve güvenliği kanunu hiç bir menfaat ve fayda getirmemiştir.

  Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri üzerinden özelleştirilen ve rant haline sokulan bu sosyal haklar, ticari kaygılar ışığında pazarlık unsuru haline gelmiş, samimiyetsizleştirilmiş ve özünden uzaklaştırmıştır. Bu osgb'lerde çalışan profesyoneller, bakanlık tarafından muhbir ilan edilmiş ve denetçi pozisyonuna sokmuş ve de ağır bir en kazın altında şamar oğlanı vazifesi yüklemiş ayrıca osgb'lerinde sırtından para kazanılan meta ve paçavra haline sokulmuştur.

  Sizler çalışanların yaşam standartlarını ve ekonomik kazanımlarını yükseltmediğiniz sürece Güvenlik Kültürü kağıt üzerinde yazılıp çizilen mevzuattan öteye geçemeyecek ve birilerinin rant sağladığı ama temeli çalışan sağlığından uzak bir özürlü sistem haline gelecektir.

  İş hayatı; Devlet sektörü ve Özel sektör diye ikiye ayrılmış durumda, Devlet sektörü burjuva hayatı yaşıyor amaçsız gayesiz ve hedefsiz; kendini yaşayamayan yığınlar halinde ama rahat,

  Özel sektör, kime emanet belli değil büyük bir kıyım yaşanıyor, sigorta maaşı temsil etmez, mesai mefhumu kanun dışı, görev tanımı yok, tatil yok, hak hukuk ayaklar altında adeta çalışanların sırtından kanından; para, politika ve siyaset devşiriliyor.

  Güvenlik Kültürü önce taşeronlaşma zihniyetini ortadan kaldırma ile başlanmalı ve sonra insana değer verme ve çalışan sağlığını ve güvenliğini merkeze almaya ile başlanmalıdır.

  Erkan DÜNDAR

  Maden Mühendisi

  B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   43 KB
   Görüntüleme:
   12.598
 2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  elinize sağlık
 3. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  insanoğlunun hep daha çok para diye hırsından gözü dönmesinin emaresi bunlar. Bir işin belli bir bedeli vardır. ama sen hayır ben bunu daha az paraya hallederim dersen bunun acısı ya işçiden çıkar ya vatandaştan.. Taşeronluk sistemini kaldırmadan ne iş kazaları sayısında azalma sağlayabiliriz ne de insanlar daha sağlıklı çalışma ortamlarını yakalayabilirler..
 4. Osman Ç. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şuanda ki sistem özellikle şantiyelerde heralde bundan daha açık ve net ifade edilemezdi.

  Elinize sağlık erkan bey
 5. gülşah akkaya kozan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Düşüncelerinize sağlık...
 6. ramazan altun İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  25853
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  zaten teşeronluğu en fazla kullanan devletin taaa kendisi ise ne beklersin bu düzenden en basit örnek adam eğitim de dahi kadrolu öğretmen atamak yerine sırf daha ucuz diye işletme mezunu adama matematik dersi verdiriyor ücretli öğretmen adı altında biz daha neyi tartışıyoruz yazık cidden yazık heba olan bir nesil heba olan bir gelecek ziyanda olan bu günlerimiz
 7. seniso İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  on numara yazı olmuş tebrikler
 8. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  konuyu ince ince ele almışsınız. hemen hemen her noktasına değinmişsiniz. esasen buradaki tüm arkadaşların vakıf olduğu, ama hayat akışında aklımızdan çıkıp giden şeyler hepsi. unutulan bu gerçekleri böyle arada hatırlatmanızı takdir ediyorum Erkan Bey. Teşekkürler.
 9. Ahmet Hamdi ASLANKOÇ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80129
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Düşüncenize sonuna kadar katılıyorum. Ayrıca profesyoneller işletmelerde tamamen şamaroğlanıdır.