1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş yeri hekimi ve risk anlizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve selim uslu tarafından 1 Mart 2018 başlatılmıştır.

1. selim uslu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21418
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Slm Arkadaşlar,
    Ben işyeri hekimiyim çalıştığım OSGB de İş Güvenlizi Uzmanı arkadaşlar Risk analizlerini hazırlıyorlar ve bizde her sayfasını imzalıyoruz.Aynı Durum Yıllık Eğitim Planı ve Acil Eylem Planı içinde geçerli.Risk anlizlerini ayrı ayrı hazırlayabileceğimiz ve sadece herkesin kendi riskleri ile ilgili bölümü imzalaması ve sorumluluk alması daha uygun olmazmı?Bunun için nasıl bir yöntem izliyorsunuz tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.
    Dr.Selim Uslu
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    merhaba Selim bey,

risk analizi ve değerlendirmesi çalışmalarındaki amaç, uzmanın yada hekimin sadece kendi belirlediği/tespit ettiği riskleri raporlamak değil aslında.

ama nedense bu işler sadece iş güvenliği uzmanının hazırladığı ve ekip üyelerinin imzalarının alındığı, bazen de sizin gibi işyeri hekimlerinin de çabasıyla risk analizinin daha kapsamlı oluşturularak yine ekip üyelerinin imzalarının alındığı ve sadece denetimlerde gösterilen bir rapor haline gelmiş durumda.

risk değerlendirme ekibi olarak belirlenen personelin, aslında hep birlikte işletme sahasında, makine ekipman ve personel bazında kapsamlı bir gözetim/denetim yapması, sonrasında risklerin belirlenerek döfler hakkında net bir karar alınması ve termin belirlenmesi, değerlendirme raporunun oluşturması. ..... diye giden bir süreç olması lazım.

örneğin bir makine ve o makinede çalışan personelin maruz kalacağı riskler arasında, teknik, ergonomik, fiziksel ve daha birçok risk bulunmakta iken. sadece uzmanların hazırladığı bir raporda, şahsen ben neyi yazmalıyım, yada şu konuyu yazsam onu niye yazdın bu seni ilgilendirmez, bu sağlık ile alakalı bir konu neden böyle yazdın, gibi gibi bir çok soru işareti kafamda canlanabiliyor. ama bir kurul toplantısında konuşup alınan bir kararı rahatça yazıyorum. çünkü toplantıda konuşuldu karara bağlandı, kimse de sonra niye bu cümleyi yazdın demiyor.

amaç aslında bu iş benim sorumluluğumda, o iş senin sorumluluğunda demek değil de,

ortada mevcut bir risk var ve bu riskten dolayı HEPİMİZ (uzman/hekim/işveren/çalışan temsilcisi/destek elemanı/bilgi sahibi çalışan, daha da eklenebilir....) SORUMLUYUZ ve eğer şu önleyici faaliyeti yaparsak riskleri kontrol edilebilir düzeye indirebiliriz demek.
  3. ismailak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam Doktorlar genelde bu tür evrakları hazırlamadıkları için ve mevzuatta sorumlu tutuldukları halde ani bir iş kazası olduğunda bile göz ardı edildikleri için sanki tüm yük İSG Uzmanlarının üzerinde imiş gibi davrandıklarından bu evrakları bilmiyorlar.... Hiç bir sakınca yok yani hepsine imza atabilirsiniz. Neticede tutuklanmak istenen İş Güvenlik Uzmanlarıdır :). Ama sizden ricam en azından sağlık ile alakalı olan kısma bir göz atın ve katkıda bulunun. Çünkü topluma bu alanda çok büyük katkılar sağlayabilecek konumdasınız. Başarılar ve kolaylıklar dilerim.
  4. selim uslu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21418
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Mart 2018 ---
    Sevgili Arkadaşlar
    İş Güvenliği uzmanı olarak çalışma anında olan olaylarda gözaltına alınma ve mahkemeye çıkma ve hatta ceza almanız söz konusu olmaktadır.İş Yeri Hekimi olarak bizlerin durumu daha farklı.İş nedeniyle oluşabilecek Meslek Hastalıklarında ciddi sorumlulularımız var.Risk analiz de ve Verdiğimiz eğitim ve aldığımız önlemler yetersiz ise burada ciddi sıkıntılar olabilir.Bu durumu düşünerek yapılan işin risk analiz ve eğitim planlamarını ve alınacak önlemleri önemsemeliyiz.
  5. Seda Tınaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Selim Bey
    Öncelikle paylaşımlarınıza saygı duyaraktan şunu demek istiyorm ; Sadece herkesin kendi risklerle ile ilgili bölümü imzalanması doğru olmaz mı diye bir ifade de bulunmuşsunuz. Peki siz kaç defa iş güvenliği uzmanınızla saha denetimine çıktınız? Denetimde gözlemlediğiniz yalnış eksik yapılması gereken durumlar hakkında fikir beyan ettiniz mi? Yıllık eğitimlerde gerçekten fillen siz birebir eğitim verdiniz mi çalışanlarınıza? İmza atıp atmamakla ortadaki sorumluluğunuz artıp ya da azalmıyor.
  6. General OSGB İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    paylaşımınız içim çok teşekkürler..;)
  7. drketen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Seda hanım,neden bu kadar ön yargılısınız? Niye iş güvenliği uzmanları olarak; sürekli hekimlerin iş sağlığı ve güvenlği ile ilgili konularda duyarsız olduğunu,hiç birşey yapmadığını düşünüyorsunuz? Benim gibi tam zamanlı işyeri hekimliği yapan arkadaşların,işlerini laikiyle yaptığını düşünüyorum. Benim de gözlemlediğim;bu işi kismi zamanlı yapan hekim arkadaşaların(işini iyi yapanları tenzih ederek söylüyorum),biraz daha poliklinik kısmına ağırlık verdiği doğru. Onlara da belli oranda hak veriyorum,sonuçta firmada geçirilen kısıtlı bir süre var ve bu sürenin büyük kısmı poliklinik hizmetiyle geçiyor. O yüzden eleştiri yaparken çok ön yargılı olmayalım,genelleme yapmayalım.
    Ben de sahada iş güvenliği uzmanları arkadaşlarla çalışıyorum,hepsi çok iyi niyetli,gayretli çalışıyor. Gel görki sistem o kadar yanlış kurulmuş ki;bir çok firmada siz de biz de iş güvenlikçilik oynuyoruz. İstesem ben de iş güvenliği uzman arkadaşları çok ciddi eleştirebilirim. Ama biliyorum ki sorun büyük oranda sistemde,işleyişte. Birbirimizi böyle acımasızca eleştirip,yıpratacağımıza;birbirimize destek olalım. Enerjimizi içimizdeki kısır çekişmelerde harcıyacağımıza;sistemle ilgili eleştirileri dile getirelim,bulabileceksek onlarla ilgili konulara çözüm yolu bulmaya çalışalım.
    Sürekli okuduğum konularandan biri,iş kazalarında iş güvenliği uzmanları yargılanıyor;ama niye iş yeri hekimleri yargılanmıyor. Diyelim iş yeri hekimleri de yargılanmaya başladı. O zaman iş kazaları azalacak mı? Bu durumun iş güvenliği uzmanlarına ne gibi artısı olacak? Devletin,işverenlerin olaya bakış açısı mı değişecek? Lütfen siz bu konu hakkında bizi aydınlatır mısınız? Bilmek istiyoruz neyi değiştirecek bu durum.
  8. Seda Tınaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben önyargı da bulunmuyorum sadece içinde bulunduğum sisteme göre yorum yaptım. Elbetteki işini hakkıyla yapan iş yeri hekimleri de vardır. Ama kabul edilmelidir ki hekimin görevlerini uzmana yüklenmektedir. Bizler sadece iş güvenliği uzmanıyız tıbbi bilgilere sahip değiliz yapılan işin hekim gözüyle değerlendiremeyiz. Bizler bu işi ortak olarak yapıyorsak sahadaki hekim desteğine de ihtiyacımız var. Evet en başından beri uzmanlar iş kazalarında günah keçileri ilan ediliyor kimse iş yeri hekiminin adından söz etmiyor çünkü dediğiniz gibi sistemin en başından beri düzensiz durumları var zaten bizlerde bundan şikayetçiyiz mesleğin ciddiye alınmaması, gerekli yaptırımların olmaması bizi de zorlayan durumlar. Bende birlik olunması destek olunması taraftarıyım. Sesimiz ne kadar çok yüksek çıkarsa ne kadar büyük bir kitle oluşturabilirsek o kadar o kadar bu meslek saygınlık kazanacaktır. Ama birlik olma durumunda yanımızda uzman meslektaşlardan başka kimseyi göremiyoruz. Yada çıkıpta bir iş yeri hekiminin iş sağlığı ve güvenliğine dair yapılabilecek iyileştirmelere karşı fikirler beyan ettiğini görmedim.(Bunları yapanlar varsa saygım sonsuz bu konuda ) Tekrardan söylüyorum önyargı değil amacım hekimleri acımasızca yorumlamak değil sistemdeki boşluklar, yapılamayan boşlukların bariz ortada olması. Ek gelir kapısı olarak cep de duran bir meslek değilde gönülden severek yapılan bir meslek olmasını istiyorum.
  9. drketen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şu algı da çok yanlış. Tüm uzmanlar işini mükemmel yapıyor,hekimlerin çoğunluğu işini yapmıyor. Benim de gözlemlediğim,uzmanların %90 nı işini doğru düzgün yapmıyor.Çoğu yönetmeliklerden bi haber,klişe öğrendikleri üç-beş bilgiyle uzmanlık yapmaya çalışıyorlar. Risk analizleri konusunda da gözlemlediğim kadarıyla,çoğunuz öyle sahaya çıkıp tehlikeleri ve riskleri belirleyip ;risk analizi yazmıyorsunuz. Hazır şablonlar üzerinde ufak tefek değişiklikler yapıp;kopyala yapıştırla risk analizi yapıyorsunuz(İşini hakkıyla yapan uzman arkadaşları tenzih ederek söylüyorum)
  10. Seda Tınaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    %90 biraz fazla bir rakam olmadı mı sizce? Ya da yönetmelikten bir haber olup hazır şablon üzerinde risk analizi hazırlayanlar genelde farklı bölüm mezunu olup kendi alanlarında iş bulamayıp isg alanında lisansından yararlanıp belge sahibi olanlar zaten. Ama bakın güzel bir gözlem yaptınız. Çoğu uzman arkadaşımın sahaya çıkıp tehlikeleri belirlemeden risk analizi yaptığını söylüyorsunuz sizde sahaya çıkmadan hekime yönelik olması gereken maddeleri kendiniz gözlemleyip yapmıyorsunuz hazırlanan dokümanların altında da imzanız var.:rolleyes: daha önce ki yazınız da birlikte hareket edilmesini de savunmuştunuz buyrun saha çalışmalarınızı uzmanlarınızla yapın.
  11. drketen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben öyle yapmaya çalışıyorum zaten. Benim söylemek istediğim şu;siz ne ölçüde hekimler işini yapmıyor diyorsanız;ben de o ölçüde uzmanlar da işini yapmıyor diyorum. Sistemdeki aksaklıkları,eksiklikleri sürekli olarak bir şekilde iş yeri hekimlerine bağlamanın bir mantığı yok. Yine tekrar etmek istiyorum şu algı çok yanlış;uzmanlar mükemmel çalışıyor,hekimler yatıyor. Bunun savunurken de hekimler işini çok iyi yapıyor demiyorum,sizin eleştirilerinizin çoğuna da katılıyorum. Ama uzmanların da şunu kabullenmesi lazım;çoğunluğu işini çok iyi bilmiyor ve öyle anlatıldığı gibi çokta özverili çalışmıyor. Buradaki asıl sorunun hekim veya uzman sorunu olmadığını;sorunun sistemden kaynaklı olduğunu da tekrar belirtmek istiyorum.
  12. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    İş yeri hekimi ile iş güvenliği uzmanın yapması gerekenleri yönetmelik olarak baktığınızda topu topu 2,3 madde fazlasını İSG uzmanı yapıyor. Önemli olan, iş yeri hekimi bunu yapacak İSG uzmanı bunu yapacak diye bir ayrımın olmaması. Biz genelde tüm işlerimize hekimleri dahil ediyoruz ve her şeyi birlikte yapıyoruz. Sen, o değil ekip içerisinde birlikte yapınca bence daha kıymetli oluyor her şey.

Yaşlı hekimlere de arada destek oluyoruz o ayrı. İş yeri hekimlerinden İSG uzmanı kadar dokuman hazırlamasını beklemek ne kadar doğru bilemedim. Önemli olan denetimlerde, toplantılarda, eğitim hazırlanmasında ve diğer konularda bize katılıp, bilgi ve birikimleri ile bize destek olsunlar yeterli. Olmama konusunda ısrarcı olan hekimlerle, aynı durum İSG uzmanı için geçerli, yolları ayırmak bence en doğrusu. Bu iş bireysel değil takım halinde olması daha yararlı.
  13. Seda Tınaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Serkan bey bizler zaten hekimler en az bizim kadar dokuman hazırlasın demiyoruz yapılan hazırlanan evraklarda kendilerininde tıbbi bilgilerinden görüşlerinden faydalanmak istiyoruz ki ortaya daha sağlıklı daha güzel işler çıksın. Takım halinde çalışmak ve birlik olmakta zaten başından beri hemfikiriz ve savunuyoruz.