1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş yerlerinin toplu bulunduğu yerlerde risk analizi nasıl yapılmalı

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Serkan Vayiç tarafından 14 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İşhanı, AVM, Otobüs terminali gibi iş yerlerinin toplu bulunduğu alanlarda risk analizi her işletme için ayarı ayrı mı yapılmalı yoksa hepsini kapsamalı mı?
 2. ouzgnl İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Sektör ( Kayar kalıp, altyapı,sondaj tecrit vs. )
  Bu gibi yerlerde İşhanı Yönetimi, AVM Yönetimi, Otobus Terminal yönetimi üst işveren gibidir. Bunların genel risk analizleri yapıldıktan sonra. her işletme için ayrı ayrı işlerine özgü risk analizi yapılmalıdır. Genel risk analizleri de her bir işletmenin risk değerlendirme dosyasına eklenebilir.
  Misal AVM yönetimine : yürüyen merdiven, asansörle ilgili risk analizi yapılır içindeki diğer işletmelerde bu yerleri kullanacağı için bu risk değerlendirmelerinden haberdar olması için kendi risk değerlendirmelerinin bir bölümünde genel risk değerlendirmelerine de yer vermelidir diye düşünüyorum. Bunun yanında Bu tür toplu işyerlerinin olduğu yerlerde Ana yönetimin Acil Durum planı, SEÇ planı ve Risk analizlerini irdelemek gerekir.
 3. ouzgnl İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Sektör ( Kayar kalıp, altyapı,sondaj tecrit vs. )
  Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
  Birden fazla işveren olması durumunda risk değerlendirmesi çalışmaları
  MADDE 14 – (1) Aynı çalışma alanını birden fazla işverenin paylaşması durumunda, yürütülen işler için diğer işverenlerin yürüttüğü işler de göz önünde bulundurularak ayrı ayrı risk değerlendirmesi gerçekleştirilir. İşverenler, risk değerlendirmesi çalışmalarını, koordinasyon içinde yürütür, birbirlerini ve çalışan temsilcilerini tespit edilen riskler konusunda bilgilendirir.
  (2) Birden fazla işyerinin bulunduğu iş merkezleri, iş hanları, sanayi bölgeleri veya siteleri gibi yerlerde, işyerlerinde ayrı ayrı gerçekleştirilen risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu yönetim tarafından yürütülür. Yönetim; bu koordinasyonun yürütümünde, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden diğer işyerlerini etkileyecek tehlikeler hususunda gerekli tedbirleri almaları için ilgili işverenleri uyarır. Bu uyarılara uymayan işverenleri Bakanlığa bildirir.