1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işe başlama eğitimi ve temel eğitimler

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Serkan Kala tarafından 3 Ocak 2019 başlatılmıştır.

1. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    154119
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Merhaba,
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK kapsamında bazı şeyler kafama takıldı.

Sorularım şunlar;
    1-) İşe başlama eğitimi: Çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı işe, varsa kullanacağı iş ekipmanına ve işyerine özgü iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini içeren konularda uygulamalı olarak verilen eğitim olarak tanımı yapılmış. Uygulamalı olarak dediği için slayt vb. şeylere gerek var mıdır?
    2-) İşe başlama eğitiminin eğitime katılım formuna konu olarak neler yazıyorsunuz?
    3-)Ek-2 Temel Eğitim Belgesinde işe başlama eğitimini belirtmek gerekir mi, bazı yerlerde gördüm o yüzden sordum? MADDE 15 – (1) Düzenlenen işe başlama eğitimi, temel eğitim, bilgi yenileme eğitimi, ilave eğitim ve benzeri tüm eğitimler belgelendirilerek çalışanın özlük dosyasında saklanır. Belgeden kasıt eğitime katılım formu mu?
    4-)Diğer konular(çalışanın yaptığı işe özgü....) da 8,12,16 saatin içine dahil mi?
  2. Suat Tekerci İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    156475
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Toyota Motor Manufacturing Turkey
    Merhabalar,

İşe başlama eğitimi genel tanımıyla oryantasyon eğitimi diyebiliriz. Ancak bu eğitim gördüğüm kadarıyla yanlış anlaşılıyor ve firmanın tanıtımı, kişilerin tanıştırılması, lavabo, yemekhanenin gösterilmesi vb. yapılıyor. Burada aslında istenen DOJO ve OJT (on the job training) denilen, yeni çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce yapacağı işin standartlarını tam olarak anlaması, proses ve işi kavraması, kalite, verimlilik, iş güvenliği açısından tam olarak öğrenmesini amaçlamaktadır. DOJO kısmı çalışma alanından ayrı bir yerde, çalışma alanı simule edilerek uygulamalı eğitim verilir ve daha sonra gerçek çalışma alanında OJT eğitimine geçilir. Bu aşamaların tamamı değerlendirme formları ile takip edilmesi ve çalışanların kişisel dosyalarında saklanması gerekir. Bu eğitim normalde sadece yeni çalışanlar için değil mevcut çalışanların görev, proses değişikliklerinde de uygulanması gerekir. Burada kritik nokta tüm bunların yapılabilmesi meşakkatli bir iştir ve öncelikle işin standartlarının belirlenmesi gerekir. Bu bahsettiğim eğitimler verildiğinde sizin elinizde bir eğitim katılım formu değil, bir dosya olduğunu göreceksiniz.