1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işe giriş eğitimleri hakkinda

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve AYDIN_06 tarafından 25 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar bir sorum oalcaktı

Yönetmelikte geçen eğitim konuları aşağıda belirtilmiştir.Sorum şu konuda olacak: Yıllık eğitim planlarında bu konular yıl içerisine yayılarak planlanıp veriliyor.Fakat özellikle yapı işlerinde yeni bir işçi işe yeni başlarken iş başı eğitimi verilmeden drekt olak sahaya gel başla diye işe sokulmaması gerekiyor.İşe ilk girişte bu konuların hepsini mi vermek zorundayız yoksa işe belirli bir kısmı verilmesi yeterli mi İşe ilk girişte sahaya işçi sokulmadan hangi eğitimler veriliyorsunuz ve ne kadar süre veriyorsunuz ?Birde denetimden geçmiş 2015 yılına ait planladığınız bir yıllık eğitim plan örneğiniz varmı acaba paylaşırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

1. Genel konular

a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,

b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,

c) İşyeri temizliği ve düzeni,

ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar

2. Sağlık konuları

a) Meslek hastalıklarının sebepleri,

b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,

c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,

ç) İlkyardım

3. Teknik konular

a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,

b) Elle kaldırma ve taşıma,

c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,

ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,

d) Ekranlı araçlarla çalışma,

e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,

f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,

g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,

ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,

h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,

ı) Tahliye ve kurtarma
  2. mesut turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12845
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tüm çalışanlara işe girişte tüm konuları vermen gerekiyor, mevcut personele yıl içinde parça parça eğitim verebilirsin
  3. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Öncelikli olarak tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde kişinin işiyle ilgili karşılaşabilecekleri riskler konusunda eğitim verilir. Diğer konular ise yıl içerisinde verilerek tamamlanır.
  4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hepsini özet içeren 4 saatlik bir eğitim öneriyorum, öyle yapıyorum sorun olmuyor
  5. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Eğitim süreleri ve konuları
    MADDE 11 –(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
    a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
    b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
    c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
    olarak her çalışan için düzenlenir.
    ...

Yönetmeliğin ilgili maddesinde çalışanlara verilecek eğitimlerin çalışanların işe girişlerinde düzenlenmesine dair bölümünden çıkardığım sonuç, işe girişlerde Yönetmelikte yazılı konularda eğitimin tamamının belirtilen sürede verilmesi gerektiğidir. Mevcut personele ise yukarıda yazdığı gibi belirlenen plan dahilinde Yönetmeliğin izin verdiği biçimde parçalar halinde eğitimler verilir.

---------------------------------------------------------------------------------------
    İşverenin yükümlülükleri
    MADDE 5
    ...
    (4) İşveren, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanları işe başlatamaz.

Aynı Yönetmeliğin başka bir maddesi ise başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanlara ilişkindir.

....................................................................................................................
    İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri
    MADDE 6 –
    ...
    (2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar.

Alıntıladığım son iki Yönetmelik maddesinde ifade edilen kapsamda eğitimlerin verilmiş olması bu tehlike sınıfındaki işyerlerinde verilmesi gerekli olan 12 saatlik veya 16 saatlik eğitimin verilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

Yönetmelik:
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 15.05.2013/28648