1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işe giriş sağlık raporu hakkında soru

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve Aydın AKÇAY tarafından 11 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Aydın AKÇAY İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=saglikraporlari

  burada yer alan işe giriş sağlık raporları işyeri hekımınden veya hızmet alınan osgb veya ısgb dekı ısyerı hekımınden alınır dıyor fakat bazı tehlıke sınıflarına gore hekım calıstırma zorunlulugu bulunmadıgı ıcın kamu saglık hızmetlerı sunucularından alınacak dıye ıbare var yazının sonunda

  şimdi bu kamu saglık hızmetlerı sunucularına aıle hekımlerı gırıyormu yanı aıle hekımlerınden de ıse gırıs raporu alabılıyorlarmı

  bırde kamu saglık hızmetlerı sunucualrı saglık ocagı,devlet hastanelerı ve bunun dısında aklıan gelenler yazabılırlermı acaba?
 2. xekeru İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hayır, aile hekimlerinin böyle bir yetkisi yoktur.

  Ağır ve tehlikeli işlerde rapor

  MADDE 86. - Ağır ve tehlikeli işlerde çalışacak işçilerin işe girişinde veya işin devamı süresince en az yılda bir, bedence bu işlere elverişli ve dayanıklı oldukları işyeri hekimi, işçi sağlığı dispanserleri, bunların bulunmadığı yerlerde sırası ile en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu, sağlık ocağı, hükümet veya belediye hekimleri tarafından verilmiş muayene raporları olmadıkça, bu gibilerin işe alınmaları veya işte çalıştırılmaları yasaktır. Sosyal Sigortalar Kurumu işe ilk giriş muayenesini yapmaktan kaçınamaz.

  08.02.2013 tarih ve 28553 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik" ile Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği 30/12/2012 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırılmıştır.

  BÖYLELİKLE İŞE GİRİŞ MUAYENELERİ VE İŞE GİRİŞ RAPORLARININ AİLE HEKİMLERİ TARAFINDAN YAPILMASINA YETKİ VEREN TÜM MEVZUATLAR YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMIŞTIR.

  Yani artık rapor almak için sağlık ocaklarının kapısını aşındırmak sadece bir zaman kaybıdır. Sağlık raporu ancak tam teşekküllü devlet ya da özel hastanalerden ve sağlık bakanlığının onay verdiği bazı kurumlardan alınabilir.