1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işe giriş sağlık raporu

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve uzmanist tarafından 10 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar;

Tehlikeli sınıf bir firmanın İş Güvenliği Uzmanıyım.Özlük dosyalarını inceledim.İşe aldıkları personellerden özel hastaneden verilmiş bir sağlık raporu bulunmakta. Bazılarında devlet hastanesinden alınmış.Bu sağlık raporlarının geçerliliği var mıdır.Yasal mevzuat şöyle:

Sağlık gözetimi
    MADDE 15 –
    (2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.
    (3) Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır.

Burdan benim anladığım bu raporu sadece İşyeri hekimi verebilir.Yani bu durumda özel ve hastanelerinden alınan sağlık raporlarının geçerliliği yoktur diye düşünüyorum.
  2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İşyerinin işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu yoksa dışarıdan bu konuda hizmet alabilir. Varsa, aynen dediğiniz gibi raporlar geçersiz kalıyor.
  3. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşyeri 200 kişilik bir firma işyeri hekimi var ancak osgb den değil benim gibi bireysel çalışıyor.Bireysel İşyeri hekiminin vereceği raporlar geçerli olur mu acaba?
  4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İsg katipten doktoru tanıtmışlarsa sorun yok. İSG uzmanları bireysel çalışabiliyorsa, işyeri hekimleri de bireysel çalışabiliyor.
  5. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşyeri hekimi bu raporları neye göre verecek.Belli testleri yaptırtmasını istemeli bence. Çünkü benim firmamda gürültülü çalışma ortamı var bunun için odiyometri testi; kimyasallarla çalışma mevcut akciğer grafisi gerekecek.Yani sadece gözle muayene yaparak vermesi uygun olmaz bence
  6. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    4 test mecburi. odyo, akciğer grafisi, solunum fonksiyon testi, kan sayımı.
  7. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bunu bir yasal mevzuata dayandırabiliyor musunuz? Eğer mecburi diyorsanız illaki yasal mevzuatta yazması lazım. Ben göremedim de.
  8. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Hekim zaten kendini aşan bir durum olduğunda (mesela beyin tomografisi lazım olur, veya ekg lazım olur vb.) dış kuruluşa sevk ediyor. Sizin için rahat olsun. Bu konu doktorları ilgilendiren bir konu. Siz iş güvenliği uzmanısınız.
  9. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Arkadaşlar bende de aynı şekilde bir eleman var gece bekçisi , adamda heyet raporu var ve 6331 göre gece vardiyasında ve ağır işlerde çalışır demişler. Tatmin olur gibi oldum ama haklımıyım sizce !
  10. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    [

sen söyle ona göre versin ne testi istesin belki istediği testler eksiktir bir bak bakalım
    yahu herkes kendi işini yapsın doktormusun sen hastaneye gittiğinde doktora senmi söylüyorsun napması gerektiğini
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Nisan 2014 ---
    hiçbir test mecburi değildir işyeri hekimi yapılan işin durumuna göre bu 4 testi ve daha bir çok testi isteyebileceği gibi hiç test istemeyebilirde buna karar verecek olan işyeri hekimidir
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Nisan 2014 ---
    işyeri hekiminiz yokmu o karar verecek o raporu alıp işçiyi tekrar değerlendirsin gerekirse , sizleri bağlamaz bu tarz durumlar siz iş güvenliği uzmanısınız doktormusunuz ki sizi bundan sorumlu tutsunlar
  11. sencer erşen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    işyerindeki risk taşıyan durumlar ortam ölçümleri yapıldıktan sonra belirlenir ve buna göre hekim risk taşıyan ne ise ona göre tetkik ister.hiçbir tetkik zorunlu değildir-toz ölçüm sonucu risk varsa akciğer filmi,gürültü ölçüm sonucu risk varsa odyometri,yine tozda sft,kimyasal varsa içeriğine göre hemogram,karaciğer enzimi veya kurşun gibi özel tetkik baktırılır..