1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işe giriş sağlik raporlari ile ilgili duyuru

Konusu 'Bakanlık Duyuruları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORLARI İLE İLGİLİ DUYURU

  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15. maddesinde işe giriş sağlık raporları, sağlık muayeneleri ve bu raporların kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.

  Bilindiği üzere; 11.9.2014 tarihli ve 29116 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6552 sayılı “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun” un 17 nci maddesi ile 6331 sayılı Kanunun 15 inci maddesinin üçüncü fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

  “Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları işyeri hekiminden alınır. 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için ise kamu hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilir.”

  Söz konusu düzenleme ile birlikte kamuoyunda, 50’den az çalışanı olan ve az tehlike sınıfta yer alan işyerlerinde sağlık raporlarının kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenemeyeceğine dair yanlış bir görüş hasıl olmuştur. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre 50’den az çalışanı olan ve az tehlike sınıfta yer alan işyerlerinde işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğü 01.07.2016 tarihinde başlayacağından, bu tarihe kadar iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri önceden de olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenebilir.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur..

  Kaynak:İSGGM
 2. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  "10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri " nden kasıt tüm az tehlikeli işyerleri ve 10 dan az çalışanı olan işyerleri mi yoksa 10 dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri mi?

  sanırım ilk söylediğim seçenek ancak emin olamadım.?
 3. Abidin Özler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63771
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Meditek Yazılım
  O değilde rapor verecek doktor rapor almaya gelen çalışanın "10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri" statüsünde olduğunu nasıl bilecek ?
 4. esrasel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79788
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhaba,bunu zaten doktorun bilmesine gerek yok.ise alinacak personelin evraklarini tamamlamasini isteyeceksiniz. Eger personel sizin icin uygunsa,onun is yerihekimine ya da kamu saglik hizmeti sunucusuna yonlendirmesini yapacaksiniz. Personlin sigorta girisi yapildiktan 1gun sonrada işe başlatacaksiniz.Zaten iş yeri hekiminiz varsa personel neden baska bir yerden rapor alsin ki?
 5. Abidin Özler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63771
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Meditek Yazılım
  Ben aile hekimlerinden bahsediyorum.
 6. Fatih Göksay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Aile hekimi olarak benim verdiğim işe giriş raporlarında
  *İşyeri hekimi olan kurumlarda geçersizdir.(işe giriş raporu vermek işyeri hekiminin vazifesidir)
  *10 kişiden az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde geçerlidir.
  *Sadece anamnez ve fizik muayeneye istinaden düzenlenmiştir.
  *Laboratuvar ve radyolojik yöntemlerle tanılanan hastalıkları kapsamaz.
  ibarelerini otomatik olarak ekliyorum.