1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işime son verildi, oysa ki daha eğitim katılım belgesi düzenleyecektim

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Melek Gündoğdu tarafından 3 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Başlıktan da anlayacağınız üzere sağolsun bir osgb yarı maaşımdan daha aza hekim ve uzman teklifi verdiği için işime son verildi. Kurul kararlarında eğitim katılım belgesini tüm eğitimler bittikten sonra düzenlenmesine karar verilmişti. Bu durumda şimdi ben ne yapmalıyım, verdiğim eğitimlere dair belge düzenlemeli miyim yoksa banane demeli miyim?
  2. bilal5454 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yok hayır ilişiğin tamamen bittiyse eğitim katılım belgelerini vermen gerekmez
  3. Funda-3426 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    OSGB de çalışan da uzman. Buna izin vermemeliyiz. OSGB ler uzman sömürücüsü haline geldi. Üç kuruşa uzmanlık yapıyorsa kişi, o işi her yerde bulabilir!
    Sırtına binen yük OSGB sahibi, işveren, üzerine aldığı firmalar..
    Sonra "Tek bir kaza"..
    O kazaya sebep olan eksik bir tespit..
    Sonuç: Sonuç yetersizlik damgası, kusurlu görülme, vicdan muhakemesi, para cezası, hapis cezası.

Türkiye'de iş güvenliği uzmanları yol gösterici değil, danışman değil, asli suçlu, günah keçisi, ceza paylaşımcısı..!

Sonra OSGB de çalışan arkadaş iş gücü olarak onca firmaya yetişemediği için, zamandan kısıtlayıp kopyala yapıştır risk analizi yaptığı için, vereceği eğitimi 4 saat vermek yerine başka işler var diye 2 saatte verdiği ve işçinin de eğitimin 4 saat verilmediğini, işsiz kalacağını düşünerek katılım belgesine imza attırdıkları yönünde savunabileceği durumlar için.. OSGB sahibi yanmaz. Uzman yanar. İmzayı kim atıyorsa sorumluluk onda..
    Bu işi yaparken iki kez düşüneceksin!
    3 kuruşa 5 köfteyle insan hayatını kurtarılmaz.
    Sonra eğitimlerde Türkiye'de iş kazası istatistiği diğer ülkelere kıyasla şu sektörde birinci bu sektörde üçüncü diye konuşur dururuz .
    Osgb nasıl böyle bir fiyat verebiliyor ? Çünkü ucuz işçilik.. İşçisi kim ? Yine uzman!
    İşin uzmanı aldığı sorumluluğu fark etmez, Osgb sistemine ( sözüm işini iyi yapanlara değil) feda ederse kendini, sonra işi ticarete çeviren söz konusu Osgb yüzünden bu uzman arkadaşımız gibi işimi yapamadım imza almalı mıyım kaygısına düşerse işini yapmak isteyen kişi, bu gemi bu denizde yürümez. Yürüyemez...!
  4. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eğitim katılım formlarınız ve katılımcı imzalarınız varsa yeterli bence..
  5. tolgahankutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63176
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    cumartesi günü işime son verdiler.şantiyede tam zamanlı c sertifikalı isg uzmanıydım.maaşım taşeron firmalardan kesiliyor ana firma tarafından ödeniyordu.taşeronlardan biri üstüne düşen maaşımı ödeyemiyorum dedi.ana firma benim yapacak birseyim yok.ödeyemedikleri için beni çıkardılar.2 gündür osgbleri geziyorum.25 civarı osgb var.hiçbiri eleman almıyor.son olarak samsunpark osgb ye gittim.medikalpark hastanesinin şantiyesine tam zamanlı isg uzmanı lazım yaparmısın dedi.tabiki ben zaten bu alanda tecrübeliyim dedim.herseyden sorumlusun.defterleri dolduracaksın.maaş nedir dedim.1000 tl demezmi.sadece güldüm.ayıptır dedim.ben 1000 tlye çalışacaksam benim ekibimdeki eleman ne kadar alacak dedim.aldığım riskin karşılığı bumu dedim.sustu.bunu biz değil firma belirliyor.sahalarda 600-700 tl ye çalışan isg uzmanımız var dedi.sinirlendim.çıktım.ne hallere düştük görün.bu fiyatlara çalışan isg uzmanı.bu riskle bu parayı alacana risk almadan git limon sat.bu işte yıllarca emeği olan insanlar var.kimsenin hakkını yeme.
  6. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Üç kuruşa uzmanlık yapacağına git tezgahtar ol git kasiyer ol akıl var mantık var o üstüne aldığın riske değer mi ?
  7. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Uzmanlarin önce kendisi ve alacaği ücret icin risk degerlendirmesi yapmasını (ozellikle fine-kinney metoduyla)tavsiye ederim.Termin tarihini fazla uzatmamaları gerekir. C sınifi icin 3000, B sinifi icin 5000, A sinifi icin 7000 idealdir.Ancak artı eksi 500-1000 oynayabilir.Türkiyede uzman sayısı az.Bu sinavda 2 kisi A sinifı icin girdi..Buna ragmen fiyatlari düşürme niyeti olanlar varsa sektorden ayrilsinlar.Baskasinin hakkıni yememis olurlar.Insaattaki isci bile 4-5000 aliyor aylik.
  8. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hala OSGB sistemin düzeleceğine, kötülerin ayıklanacağına inanan mı var içiniz de ! İyi misiniz !
  9. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    inancını kaybetmee :(
  10. Tuğçe ERKAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27381
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Tepe İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetleri A.Ş.
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK te yer alan

İşverenin yükümlülükleri

MADDE 5 – (1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile ilgili;

a) Programların hazırlanması ve uygulanmasını,

b) Eğitimler için uygun yer, araç ve gereçlerin temin edilmesini,

c) Çalışanların bu programlara katılmasını,

ç) Program sonunda katılanlar için katılım belgesi düzenlenmesini

sağlar.

Belge düzenlemekle işveren yükümlüdür ancak aynı yönetmeliğin 15. Maddesine göre eğitmenin imzası da olmalı. Süreç doğrultusunda bence katılım formlarını iş yeri hazırlayıp sizinle paylaşmalı sizde imzalamalısınız.

Eğitimlerin belgelendirilmesi

MADDE 15 –(1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

(2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.

MADDE 15 –(1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

(2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.
  11. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Keşke benim de işime son verseler ne kadar mutlu olurum anlatmam, o dakika el frenini çekip arabadan inip arkama bakmadan kaçarım eğitimmiş risk analiziymiş umrumda olmaz !!!
  12. tolgahankutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63176
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bugün itibarı ile bir osgb ile görüştüm.arkadaş kendi firmasını o kadar çok övdüki.yurtdışında okumuşmuş.birden fazla üniversite bitirmişmiş.
    bulunduğu ilin hep en büyük iş yerleri ile çalışmaktaymış.işini dört dötlük yapıyormuş.yok şöyle ekibi varmış.falan filan.en son beni beyendi.konu maaşa geldi.şu an için c sınıfına verdiğim maaş 1000 tl dedi.yanımda çalışan A sertifikalı adama 2000 veriyorum dedi.yine tepem attı.bütün saydığı şeyler benim için fossssss oldu.bumudur.budur işte.halimiz perişan....
  13. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yaw bi yürü git deseysiniz :sinir::eek:
  14. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Yurt dışında okumuş ya belki 1000 euro demek istemiştir, adam nereden bilsin paradan 6 sıfır atılıp değerinin artmadığını 1 euro= 1 tl sanmıştır. :)
  15. tolgahankutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63176
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    diyemedim ya.:):rolleyes::D
  16. isgkervansaray07 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    114536
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kervansaray Hotels
    sana yine araba vermişler bu bile güzel :) otobüsle gidip gelenler otobüsü sağa mı çeksin :)
  17. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yazıktır ya... 600 TL ye uzman çalıştırılır mı... Ayıptır... Ne hale gelmişiz... Bu iş de mesul müdürlük işine mi dönecek sonunda... 250 TL ye uzmanlık yapılacak artık ya da bir depo benzine...
  18. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İçinizin rahat etmediği paraya çalışmamak gerekir.Unutmamak lazımki her baktığınız dosya için son termin Tarihi 10 yıldır.Bakın otomobil fabrikasındakiler bile ücretler arasında farklılık olmasın diye iş bırakıyorlar.Birlikten kuvvet doğar.Komik rakamlara çalışan uzmanlar çok yanlış yoldalar.
  19. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Siz kaç senedir uzmansınız c kaç sene durdunuz b de kaç sene durdunuz ve a sınıfı uzmalığı kaç senedir yapıyorsunuz
    Merakımdan soruyorum