1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işitme kaybı farklı bir bilgi

Konusu 'Meslek Hastalıkları,Tanı ve Bildirimleri' forumundadır ve Anıl Keskin tarafından 27 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şu an telefondan yazdığım için kaynak gönderemiyorum bana gelen bir bilgiyi paylaşayım bir tahıl taşıma işleri yapan firmaya risk analizi yaparken şöyle bir bilgi buldum 40 yıl boyunca gürültüsüz bir ortamda çalışan bekçi işitme kaybına uğruyor ve yapılan araştırmada buğday yükleme boşaltma sırasında çıkan bir gazın nörotoksik etkisiyle işitme bozukluğuna yakalandığı ortaya çıkmıştır.
  2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Egzoz gazindan mi kaynaklanmis
  3. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yok egzos gazı değil buğdaydan kaynaklanan bir gaz detaylarını bilmiyorum gazın cinsini müsait bir zamanda öğrenmeye çalışıcam görünce şaşırdım gaz ve işitme kaybı nerden nereye kaynak bursada yapılan bir işyeri hekimleri bilgilendirme eğitimi semineri
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sanırım tahıl tozunun ortamda reaksiyona girmesi ile alakalı bir durum. Bu belgelenebilirse sanırım meslek hastalığı olarak kayıt altına alınabilir. ( En azından İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda hassas olan ülkeler öyle yaparlardı. Bizim ülkemiz için kesin şeyler söylemesek daha doğru olur )
  5. sebnem777 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ilginç miş
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    meslek hastalıkları hasanesi bu tanıyı koymaya yetkili sanırım
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Evet onlar yetkili ama merak ediyorum. Yanılmıyorsam 3 tane hastane var meslek hastalıkları ile ilgili. Bu konuda benzer çalışmalar var mı ve bugüne kadar ne gibi çalışmaları olmuş.
    Bütün suç onların demiyorum elbet. Birilerinin onlara yetki vermesi, destek vermesi gerekli ama anlatmaya çalıştığım şey de buydu. Kanun yapıcılar bile sırf işveren acele edip mali bu kadar yükün altına girmesin diye yasayı ötelerken, çalışanı önemsemezken, hastanedeki adam bu meslek hastalığı dese ne olacak. Bu sefer de bürokrasi engeli ile karşılaşacaklar.
  8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    bir vakada mesleki astım meslek hastalığı olarak onaylandı diye duymuştum.önemli olan burada illiyet bağı,yani o hastalığı yaptığı işten tekrarlanan iş ve tekrarlanan sebeplerle aldığının kabul edilmesi.sağlık sorunları bliyorsunuz üçe ayrılıyor ;1) genel sağlık sorunları 2) işe özgü sağlık sorunları (meslek hastalıkları bu sınıfta ) 3 )işle ilişkili sağlık sorunları,hastalıklar (kişide bir hastalık var fakat çalıştığı ortam bu hastalığın seyrini veya hızını arttırabilir(yani yaptığı iş,işyeri hastalığı tetikliyor) kronik bronşit gibi.o zaman bunu meslek hastalığı olarak saymıyorlar.
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    İşte bu ayrımı da meslek hastalıkları hastaneleri yapmalı.
    Her hastalıkta hastaneye gittiğimizde hekimlerimizin bu ayrım için bir şüphe ile yaklaşıp " Mesleğiniz ne?" diye sorabilir. Biraz sorumluluk gerektirir ama işin en makbulü bu olurdu bence.
  10. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NUROL
    Risk analizinde tahıl tozunun parlayıcı özelliği oldugunu unutmayın. ;) Selamlar...
  11. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tahılın siloya boşaltılması, yılda 2-3 defa yapılır ama 95 db civarı gürültü yapar. o da olabilir nedeni
  12. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tahıl kendisi zaten birçok gaz çıkarır bu gazlardan birinin sebep olduğu kesinleşmiş zaten yılda 3-5 kere gürültüye maruz kalmakla kalıcı işitme kaybı olmaz
  13. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NUROL
    Bu gün tesadüfi olarak bir bilgi edindim :) tamda bu konu ile alakalı. tozdan da işitme kaybı olabiliyormuş arkadaşlar... Kulakların sadece odyo testi değil demekki kirliliğinede baktırmamız lazım artıkın :)
  14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    sinir telleri hastalıkları da işitme kaybı yapabilir.buna periferik nöropati denir.periferik sinirler vücudun hareket ve duyumunu kontrol eden sinir ağıdır.sinir telleri hastalığı sinirlere uygulanan aşırı baskı ile karpal tünel sendromundan , ileri seviye de egzoz, bazı hastalıklardan , endüstriden çalışmadan(özellikle ağır metallere maruz kalmadan civa,kurşun gibi), egzoz gazları,alkol,vitamin eksikliği,diyabet,toksik maddelere maruz kalma,yapıştırıcı soluma , endüstriyel ajanlar(özellikle uçucular)vs...... pek çok nedenle ms, parkinson,duyu kaybı ve daha pek çok sinir sistemi ,kas hastalıklarına neden olabilirPeriferik Nöropati Nedir? Periferik sinir sistemi tüm hareketleri (motor sinirleri) ve duyumları (duyum sinirleri) denetleyen sinir şebekesidir. Bu sinir şebekesi merkezi sinir sitemine beyin sapından ve omuriliğin birçok noktasından bağlıdır. Vücudun en uzak köşelerine bile uzanabilen bir şebekedir.

Kaynak: http://hastaneciyiz.blogspot.com/2010/08/periferik-noropati-nedir-belirtileri.html
  15. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bizim arkadaş kulak temizliyodu duymayanların kulağından misket büyüklüğünde çamur katmanı çıkıyodu bir tanesinin kulağından da diş çıkmış çocukluğunda düşürdüğü süt dişi :)