1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işitme koruması -42-

Konusu 'İşbaşı Konuşmaları' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 4 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  -42- İŞİTME KORUMASI​

  Gürültü; iş performansını, güvenliğini ve sağlığınızı etkileyen istenmeyen seslerdir. Gürültünün pisikolojik etkileri rahatsızlık ve konsantrasyon bozukluğudur. Fiziksel etkileri ise işitme kaybı, ağrı, mide bulantısı ve maruziyet ciddi boyuttaysa iletişim bozukluğudur.
  Gürültü maruziyeti kaynağında kontrol edilemediğinde işitme koruması zaruridir. Kulak tıkaçları ve kulaklıklar iç kulak gürültü seviyesini azaltan fiziksel bariyerlerdir ve işitme kaybı oluşumunu önlerler. Bununla beraber insanlar sıklıkla bunları kullanmayı reddederler veya doğru şekilde kullanmazlar.
  Çalışanlar, kulaklık kullanmaya diğer kişisel koruyucu ekipmanlara oranla daha fazla direnç gösterirler. Bir sebebi, gerçekten ihtiyacı olduklarını düşünmeyişleridir. Fakat işitme kaybının azar azar oluştuğunu (yüksek maruziyette bile) farkettiğinizde, geri dönüşü olmayan bir hasar artık oluşmuştur. Kulak koruyucusunun kullanılmayışının diğer bir sebebi rahatsızlık veriyor gibi hissedilmesidir. Bazen çalışanlar yukarı kulaklıkları kaldırırlar, böylece kulaklığı uygun kullanmamış, uygun tıkama yapmamış olur veya amirlerini kandırmak için kulak tıkacının iç kısmını koparıp sadece dış kısmını bırakırlar. Eğer böyle bir şey yapmaya ihtiyaç duyarsanız, amirinize gidin ve kulağınıza uyan sizin için daha konforlu başka bir modeli kullanın.
  Deri yüzeyiyle kulak koruyucu yüzeyi arasında güzel bir sızdırmazlık sağlandığında başlangıçta az bir rahatsızlık beklenebilir. Elde ettiğiniz koruma miktarı iyi bir sızdırmazlığa bağlıdır ve küçük bir kaçak bile esasen koruma etkililiğini azaltabilir. Her gün sızdırmazlığı birkaç kez kontrol etmeyi unutmayınız. Koruyucular – özellikle kulak tıkaçları – konuşma veya sakız çiğneme sonucu olarak gevşek çalışma eğilimine sahiptir.
  Düzgün bir şekilde dizayn edilmiş, takılmış ve temizlenmiş kulak koruyucuları çalışanlara iş güvenliği gözlüğü kullanmaktan daha fazla rahatsızlık vermeyecektir. Kulak tıkaçları, kulak kanalına hasar vermeyi önelemek için neopren gibi yumuşak bir malzemeden yapılmıştır. Kulak tıkacını kullanmaktan dolayı oluşan deri tahrişleri, incinmiş kulak zarı veya diğer muhalif reaksiyonlar, eğer akla uygun bir şekilde temiz tutulursa çok nadiren oluşur.
  Mevcut bir sürü değişik stilde, çeşitte ve markada kulak koruyucuları vardır fakat doğru yerleştirildiğinde hepsi benzer seviyede koruma sağlarlar. Sizin için en iyi işitme koruyucusu size en uyanıdır böylece uygun bir şekilde kullanabilirsiniz.
  İşitme koruyucusunu kullanmanızı gerektiren bazı işaretler şunları kapsar:
  1. Eğer çok yüksek bir sesle konuşmanız gerekiyorsa veya sesinizi duyurmak için birinin kulağının içine direk konuşmanız gerekiyorsa şu anlaşılmalıdır ki, gürültü seviyesi işitme korumasını gerektirecek kadar yüksektir.
  2. Günün sonunda kulaklarınızda gümbürtülü veya çınlama sesleri varsa, muhtemelen aşırı gürültüye maruz kalıyorsunuzdur.
  3. Eğer işten ayrıldığınızda konuşma veya müzik sesleri sizi boğuyor fakat sabah işe geri döndüğünüzde aynı sesler size çok net ve temiz bir şekilde geliyorsa, geçici işitme kaybına yol açan gürültü seviyelerine maruz kalıyorsunuz demektir. Eğer dikkat etmezseniz, ilerde kalıcı işitme kaybına yol açabilir.

  HEARING PROTECTION
  Noise is unwanted sound that can effect job performance, safety, and your health. Psychological effects of noise include annoyance and disruption of concentration. Physical effects include loss of hearing, pain, nausea, and interference with communications when the exposure is severe.
  Hearing protection is essential when noise exposures can't be controlled at their source. Both earplugs and earmuffs provide a physical barrier that reduces inner ear noise levels inner ear and prevent hearing loss from occurring. However, people often resist wearing these or use them incorrectly.
  Employees resist wearing hearing protection more than any other type of personal protective equipment. One reason is, they don't think they really need it. But hearing loss occurs so gradually (even in intense exposures) that by the time you notice it, irreversible damage has already occurred. Another reason for not wearing hearing protection is that it can feel uncomfortable. Sometimes workers "spring" the muffs so they don't seal properly against the head, or snip off the inner portion of ear plugs leaving only the outer end to fool their supervisor. If you feel the need to do this, see your supervisor about obtaining a different type or style that fits you correctly and comfortably.
  Slight initial discomfort may be expected when a good seal between the surface of the skin and the surface of the ear protector is made. The amount of protection you obtain depends on obtaining a good seal and even a small leak can substantially reduce the effectiveness of the protector. Remember to check the seal several times each day. Protectors - especially ear plugs - have a tendency to work loose as a result of talking or chewing, and must be resealed occasionally.
  Properly designed, fitted, and clean ear protectors will cause no more discomfort to most workers than wearing a pair of safety glasses. Earplugs are made of soft material such a neoprene to prevent injury to the ear canal. Skin irritations, injured eardrums, or other adverse reactions from using ear plugs are very rare if they are kept reasonably clean.
  There are many different styles, types, and brands of ear protectors available, but when correctly fitted, they all provide similar levels of protection. The best hearing protector for you is one that fits correctly so that you can wear it properly.
  Some signs that you should be wearing hearing protection include:
  1. If it is necessary for you to speak in a very loud voice, or shout directly into the ear of a person to be understood, it is likely that the noise level is high enough to require hearing protection.
  2. If you have roaring or ringing noises in your ears at the end of the workday, you are probably being exposed to too much noise.
  3. If speech or music sounds muffled to you after you leave work, but it sounds fairly clear in the morning when you return to work, you are being exposed to noise levels that are causing a temporary hearing loss. In time, this can become permanent if you do not take care.

  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır..
  http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/

  Ekli Dosyalar: