1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işletme denetimi ve kontrolü

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Resul Akdeniz tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Hepinize selamlar arkadaşlar ;Ramazan münasebeti ile çalıştığım yeraltı kömür ocağında şartlar uygun olduğu için(tek vardiya çalışılıyor) ramazan boyunca gece (0:00-08:00) vardiyasında çalışıyoruz.Sabah eve gidip uyumak için uzanır uzanmaz bir tel geldi,uzman olarak görev yaptığım fabrikalar denetlenecekmiş.Doğruca fabrikaya gittim dentlendim.' fabrikaların denetlenmesi saat 16.30 gibi bitti bense saat 12:00 da zaten bitmiştim.Denetlemede benden dolayı bir eksiklik çıkmadı çok şükür yapılması gerekenleri eksik fazla yapmıştım.Ama fabrikalara yaptıramadığım bir çok şeyi müfettiş arkadaşlar eksik olarak yazdı ve sadece 1 hafta süre tanıdı.Bu benim için; yaptıramadıklarımı yaptırmak adına çok iyi oldu.Denetlemede yaptığım risk analizini inceleyen müfettiş arkadaştan da faydalandım.Müfettiş risk analizimi genel olarak beğendi ama bir açmaza yani yönetmelikte istenen bir açmaza dem vurdu ki beni biraz sıkıntıya soktu.Buna göre yaptığımız risk analizinde (ben 3t metodunu kullanarak yaptım) sonuç acil önlemleri planlayıp uygula gibi çıkarsa acil uygulatıp yeni değerlendirmeyi yapmamız gerekiyormuş.(Ben sadece kontrol önlemlerini yazıp geçmiştim).Aksi takdirde risk analizi olmuyormuş.Burada ki çıkmazı şöyle açıklamak isterim;Fabrikada risk analizi yaparken bir priz gördüm,kırık içine el girecek kadar açık resmini çektim yetkiliye yapılması gerektiğini de söyledim ama 1 ay geçmesine rağmen yapılmadı.Ben bunu risk analizinde belirttim ve sonuç kontrol önlemlerini derhal uygula! yazdım.Ama yapılmadı benim uzman olarak görev yaptığım bu iş yerinde işçiler üzerinde bir yetkim yok yani bu ve bunun gibi işleri yaptırma yetkim yok,kendileri de yaptırmıyorlar ;ne olacak şimdi ben risk analizini yapmayacakmıyım.Müfettiş arkadaşa da durumu bu şekilde izah ettim,sıkıntı çıkarmadı. Orada bulunan ve bu işleri ciddiye almayan fabrika yetkililerine dönerek ben bu risk analizini yok sayarsam ki bu durumda öyle bir yetkim,hatta görevim var dedi ödenecek cezayı nasıl açıklarsınız dedi.Sonuç olarak benim için eğitici bir denetleme oldu.Paylaşarak sizlere de faydası olmasını istedim.Bu konuda sorularınız olursa cevap veririm.Hepinize hayırlı Ramazanlar.
  2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    neyse atlatmışsınız gözünüz aydın geçmiş olsun:)bilgilendirme için tşk.ler.
  3. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Birde şöyle bir sorun çıktı fabrikalardan biri 35 işçi çalıştırıyor ;ama uzman ve hekim sözleşmesini istediler.Yasa henüz ertelenmedi ertelenene kadar yürürlükte asla taviz yok,haftaya olmazsa ilgili cezayı yazarız dediler.
  4. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Resul Bey, öncelikle denetiminizin verimli ve olumlu geçmesinden dolayı tebrik ederim. Sıkıntılı ortam çalışan ve işverenlerin oldugu, bagımlı mı bagımsız mı oldugu tam olarak bilinmeyen mevzutlarla uzmanın bu süreci basarıyla götürmesi oldukca zor. Avrupa mevzuatlarında profesyonel, danısman olarak geçmektedir.

Denetmelerde müfettişlerinde üzeirnde sık sık durdugu ve benimde değişik platformlarda Risk Yönetiminde ( Ürün ve ürün güvenliği, mali RY, iş güvenliği) yapılan yanlış tarif ve tanımlarının yanında 2. bölümdeki hususların aynı gözle değerlendirilmediği, bu kısımların değerlendirilmesini profesyonel olmayan kısılere bırakılmasındakı yanlısların ciddi sonuclar doguracak ve bunun altından kımse kalkamayacaktır. Risk Değerlendirmelerinde ikinci bölümün takip gözetim ve kontrolu değerlendiren uzman tarafından yapılmadıgı sürece topal ördek hikayesine dönecektir. Zaten ikinci kısımdali aksiyonların sonuc ve yeterliliklerinin dogrulanması Risk Rönetimi felfesine terstir.
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    geçmiş olsun hem faydalı hemde işverenin size bakış açısını değiştiren ciddi bir denetim geçirmişsiniz, müfettişin risk analizini yok sayması işverene sıkıntı, risk analizini gördü onayladı bu seferde yapılmamış olan döf lerden yine işverene sıkıntı,

bende de aynı problem var yazıyorum yazıyorum ama teknik birimin dediği en çok kullandığı kelime
    OLMAZ OLMAZ ÖYLE YAPILMAZ.....