1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işletmelerde iş güvenliği kültürü için yapılan çalışmalar

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 11 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    işletmelerde çalışanlarda iş güvenliği kültürü oluşumu için yapılan çalışmalara örnekler verirmisiniz
  2. Biz işyerinde mevcut etik kurulu, idari işler ve ik aracılığıyla intranet üzerinden (eğitimlerin haricinde) bilgilendirme sunumları paylaşmaktayız.
  3. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konuda lütfen bilgileri paylaşalım yardımcı olalım gerçekten çok önemlı br konu aslında hepimizin karçılaşacagı ve kafasında soru ısaretının olduğu bır konu bence...
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    İntranet olarak nasıl bir sistem bu ?
  5. Şirketin iç bilgilendirme ağını kullanıyoruz. İşin teknolojik boyutuyla ilgili araştırma yapmanızı öneririm zira ilgi alanım dışında olduğundan yardımcı olamıyorum. Örneğin, ergonomiyle ya da elle taşımayla ilgili bir konuyu resimlerle anlatan kısa sunumlar paylaşıyoruz. (Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bir firmadan bahsediyorum) Çalışanlar mola olarak değerlendirdikleri zamanda kısaca faydalanmış ve böyle bir sistemin (isg süreçleri) varlığını anımsamış oluyorlar.

Naçizane fikrim ve insiyatifimdir.
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    İntranet sistemlerini biliyorum. Ancak web tabanlı mı yoksa farklı bir programlama diliyle yazılmış bir program mı kullanıyorsunuz onu merak ettim ;)
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Önce patronun kültürlü olması için mücadele veriyorum genelde...
  8. Ali Ünal İSGforum Üyesi

İş veren destek vermediği, arkanızda durmadığı sürece kültür çok uzaklarda kalıyor... maalesef Türkiye'de durum böyle...
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Önce iş güvenliği kültürünü yöneticiler bazında oturtmak gerekiyor. Bu kapsamda internet, bilgisayar eğitimleri ve özel şirketlerden alınabilecek sertifikalar ve eğitimlerin faydalı olabileceğini düşünüyorum. En zor kısmı ise bu öğrenilen bilgilerin hayata geçirilmelidir ki bir iş yerinde işçilerin katılımı olmadan da bu imkansızdır. Bu nedenle bu eğitimleri onların seviyesinde yapmak gereklidir. İlk etapta görsel olarak afiş, dikkat çekici ve gerekirse rahatsız edici içerikler ile görsel olarak insanlar uyarılmalıdırlar. Daha sonra belgeleme kültürü için de biraz patronun fedakarlığı gereklidir. Örneğin her ay en iyi oluşmamış kaza raporlamasına 50TL para ödülü veya hediye çekleri gibi promosyonlar sağlanabilir. İnsanların bu kültürün önemli olduğuna inandırılması açısından değerli olduğunu düşünüyorum.
    Geziler yapılabilir gruplar halinde. Örneğin çok daha fazla riskli bir başka işyerindeki veya aynı işyerinin farklı bir şubesindeki muhtemel güvenlik açıklarına yönelik vb. vb.
    Bir de insanlara iş güvenliği konusunda çok değerli olduklarını hissettirip onlara da azar azar sorumluluklar ve yetkiler verin.
    ( Bunlar kafadan atılmış şeyler değil, Türkiye'nin en büyük şirketlerinden birisinde başarısı uluslararası klas kuruluşları tarafından onaylanmış yöntemlerdir.)
  10. Erdoğan FİDAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    000359
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Bence tüm yöneticiler ve idari kadro STOP Eğitimi (Safety Training Observation Program=Güvenlik Eğitimi Gözlem Programı) almalı. Bakış açısını ve doğru yaklaşımları geliştirmemize yarayan bir program. Yönetici ve İdari kadronun bu gelişimi dolaysıyla işletmede ki İş Sağlığı ve Güvenliği kültürün de olumlu etkileyecektir.
  11. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ilk adım açık iletişim. bazı iş güvenliği uzmanları ve pek çok mühendis işçi için ulaşılmaz oluyor rahatlıkla gelip derdini anlatabilmeli herhangi bir şeyi birilerina ispiyonlayacakmışız gibi korkmamalı. ben bildirimleri üstlerine ületirken isim vermem o yüzden
  12. Duygu Şenuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57834
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ANKA TOPRAK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.