1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Işsiz gençler, düşük ücret nedeniyle özel maden sektörünü istemiyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İşsiz gençler, düşük ücret nedeniyle özel maden sektörünü istemiyor
  [​IMG]

  ABDULLAH KARABACAK - ZONGULDAK
  20 Ağustos 2014, Çarşamba

  Taşkömürü maden havzası olarak bilinen Zonguldak’ta 20 bin 317 kayıtlı işsiz var. Özel maden ocaklarından işçi talebi olmasına rağmen, işsiz gençlerden sadece 49’u maden ocağında işbaşı yaptı. Gençler, daha riskli gördüğü ve ücreti düşük olduğu gerekçesiyle özel maden ocaklarını tercih etmiyor.

  Zonguldak merkezde 2014 yılının ilk 6 ayında özel maden şirketleri 609 işçi talebinde bulundu. Fakat kayıtlı 20 bin 317 işsizden sadece 49’u iş başvurusu yaptı. Zonguldak Çalışma ve İş Bulma Kurumu Müdürü Gönül Demirsu, geçtiğimiz mayıs ve haziran ayında kentte faaliyet gösteren binin üzerindeki özel iş yerinde yaptıkları iş gücü piyasası araştırmasında en çok maden ve tekstil sektöründe ihtiyaç tespit ettiklerini açıkladı.

  Demirsu, bölgede madencilik faaliyetinin yaygınlığına bağlı olarak özel maden işletmelerinin, yoğun işsizliğe rağmen işçi temin etmekte zorlandığını kaydetti. İşçilerin özel maden ocaklarında çalışmayı tercih etmemesinin altında riskli bulma ve ücret yetersizliği kaynaklı olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Demirsu, “Bölgemiz bilindiği gibi maden sektörü ağırlıklı bir ekonomik yapıya sahip. Ancak işsiz gençlerin özel madenleri tercih etmediğini görüyoruz. Araştırmalarda, maden ve tekstil sektöründe her dönem personel ihtiyacı bulunduğunu tespit ettik. Şu anda kayıtlı işsiz sayımız 20 bin 317’dir. 2014’ün ilk 6 ayında 28 maden şirketi 609 işçi talep etti; fakat sadece 49 kişiyi yerleştirebildik. Ayrıca ilk 6 ayda diğer sektörlerdeki 5 bin 374 işçi talebinden 3 bin 332’sini işe yerleştirdik.” ifadelerini kullandı.

  Bir kamu kuruluşu olan Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ihtiyaç olması halinde başvuruların çok yoğun olduğunu hatırlatan Demirsu, şu bilgiyi verdi: “Kamu ocağı olan TTK’ya başvuru çok yoğun olurken, özel sektör maden ocakları söz konusu olduğunda işsizlerimiz rağbet göstermiyorlar. Düşük ücret, sosyal haklar ve iş güvenliği gibi nedenlerle talep az olabiliyor.”

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   25,1 KB
   Görüntüleme:
   2.130
 2. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Özel ocakların durumunu bilmeyen mi var Zonguldak'ta oradaki maden mühendisi arkadaşların dertlerini bi anlatsalar da dinleseniz, hangi şartlarda üretim yapılıyor!
 3. Mustafa ESEN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  000000
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Bizede günaydın demek düşüyor.