1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Işsiz iş güvenliği uzmanı sayısı 250 bine ulaştı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Karahan Egrioglu tarafından 15 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Karahan Egrioglu Site Kurucusu

• Site Kurucusu
    • Site Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İşsiz iş güvenliği uzmanı sayısı 250 bine ulaştı

İş güvenliği uzmanlığı eğitimi alan 250 bin kişi işsiz kaldı. BİR-DER Başkanı Abdullah Bozkır, “Büyük ümitlerle iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alan ve binlerce lirayı eğitim kurumlarına yatıran işsizler için bir şey değişmedi. Daha önceden mühendis işsizlerdi, şimdi uzman işsiz oldular.” dedi.

İş güvenliği uzmanlığı eğitimi alan, 250 bin kişi işsiz. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yürürlüğe girmesinin ardından büyük umutlarla iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alan ve binlerce lirayı eğitim kurumlarına yatıran işsiz işyeri uzmanlarının sayısı her geçen gün artıyor. Birlik İş Güvenliği Enerji İşçi ve Çevre Sağlığı Eğitim Araştırma Derneği (BİR-DER) Başkanı Abdullah Bozkır, “Ülkemizde iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alan sayısı yaklaşık 250 bine ulaştı. Büyük ümitlerle iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alan ve binlerce lirayı eğitim kurumlarına yatıran işsizler için bir şey değişmedi, daha önceden mühendis işsizlerdi, şimdi uzman işsiz oldular.” dedi.

Birilerinin büyük paralar kazanarak servet sahibi olduklarını dile getiren Bozkır, kimsenin kazandığında gözlerinin olmadığını söyledi. İş güvenliği uzmanlığı noktasında artık piyasanın doyduğunu ve bir maceranın da sonuna gelindiğini savunan BİR-DER Başkanı Bozkır şunları kaydetti: “Peki bu kadar çok iş güvenlik uzmanı var, neden iş kazaları kazalar meslek hastalıklarında bir değişiklik azalma söz konusu değil. Garip bir durum. Kanun kâğıt üzerinde güzel ancak uygulamada sıkıntı var. İş kazaları ve meslek hastalıklarında ne yazık ki büyük bir kısmı resmi kayıtlara geçmediği halde dünyada sıralamamız oldukça kötü. Neden diye sormadan edemiyoruz. Çünkü söz konusu olan insan hayatı. Peki neden bir arpa boyu yol alamıyoruz? Bilindiği gibi en çok ölümlü iş kazası inşaat sektöründe yüksekten düşmekle meydana geliyor. Çevrenizde gördüğünüz inşaatların onda birinde ancak inşaat iskelelerin standartlara uygun olduğunu göreceksiniz. Bazen bu oran onda sıfıra bile düşüyor. Çalışanların emniyet kemeri ve baret gibi kişisel koruyuculardan haberi bile yok. Bunu görmek zor değil. Bir de görünmeyen işyerleri var. Sorun nerede, kanunda mı? Kanun güzel ancak; ne yazık ki sabah, akşam işe başlamadan ve iş bitince birer kez okuyunca meslek hastalıklarına iş kazalarına iyi gelmiyor. Uygulamak lazım. Bu da teftiş sistemini geliştirmekle olur.”

‘2 MİLYON İŞVEREN DENETLENEMEZ’

590 iş müfettişi ile 2 milyona yakın işvereni denetleyerek hedefe ulaşmanın hayalden ibaret olduğunu anlatan BİR-DER Başkanı Abdullah Bozkır, şöyle devam etti: “Kalben istediğiniz kadar duanızı edin, kanunları ezberleyin ancak denetim yani fiili dua olmadıkça insanlarımızın ocağı sönmeye devam edecek. Daha önce de tavsiye ettiğimiz gibi kesin çözüm olmamakla birlikte ‘fahri müfettişliği’ uygulaması getirilmeli. Fahri müfettişliğin denetimin sinir uçları gibi kamu hizmeti yapacağı ve iş güvenlik uzmanı olan meslektaşlarımızdan bu şekilde faydalanılacağı kanaatindeyiz.”

Kanunla ilgili bir diğer sıkıntının da kamu kurumlarında yaşandığına dikkat çeken Abdullah Bozkır, “Geçtiğimiz yaz kanunun bazı maddeleri ertelendi, bunlardan biri de kamu kurumlarının 657’ye tabi memurlar için iş güvenlik uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu idi. Ancak kurum müdürleri tüm kanun ertelenmiş gibi davrandığından dolayı cezalara maruz kaldılar. Tekrar hatırlatıyoruz ertelenen sadece 657’ye tabi çalışanlar için çalışan başına iş güvenlik uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu. Diğer maddeler yürürlükte ve cezai işlem yapılıyor.” değerlendirmesini yaptı. Bozkır “Eğer kamu kurumları 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nu uygulamazsa vatandaşa bunu uygulatamazsınız. Sonra ‘balık baştan kokar’ derler. Her zaman söylediğimiz gibi önlemek ödemekten ucuzdur.” dedi.

KAYNAK

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      44,3 KB
      Görüntüleme:
      8.875
  2. toraderm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bunun sebebi gözlerini para hırsı bürümüş bazı A sınıfı uzmanlardır.Dava açtınız binlerce kişiyi ekmeğinden ettiniz.Şimdi de bir işletmeye 5.dk bile ayıramıyorsunuz yarım yamalak risk analizi yapıyorsunuz.Bence herkes kendi mesleği ile ilgili yerlere bakmali A sı B si C si yok..İnanın A sınıfı uzman risk analizi yaptığı çalıştığım şirkette risk analizine bakıp gülersiniz bizim usta daha iyi iş çıkarırı ondan bide gelir bana yalvariyor kendisi yardım et diye yardım ediyorum insanlık adına.Kendisinin zamanı yok 10000 tl kazaniyor.Diğer meslekten mühendis arkadaşlarımda boş geziyor borçlu sıkıntılı....
  3. toraderm yaşa...
  4. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Abdullah bozkıra nasıl ulaşabiliriz?
  5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hayırdır murat bey:)
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
  7. anadolu akademi İSGforum Üyesi

21 ARALIK SINAVI SONUCUNDA MEVCUT DURUM (SINAVI KAZANANLAR DÂHİL EDİLDİĞİNDE)

A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

8.832

B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

5.794

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

75.241

TOPLAM İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

89.867

İŞYERİ HEKİMİ 21.159

.

bu rakamlar ÇSGB rakamlarıdır..Adaşım iyi ABARTMIŞ doğrusu ..herkes de inanmaya hazır nedense...

ekdeki dosyayı ltfn inceleyin..bu kadar neden ABARTIR anlamak mümkün değil...insan biraz araştırır...slm.

ABDULLAH AKÖZEL
    İşyeri hekimi ve İşgüv.Uzman Eğiticisi
    İşgüvenliği Uzmanı(A)

Ekli Dosyalar:

8. yalnız eğitim alan 250 bin diyor bence oda abartı
  9. anadolu akademi İSGforum Üyesi

öNEMLİ OLAN KAÇ iŞGÜVENLİĞİ UZMANI OLDUĞUDUR..
    İHTİYAÇ NEDİR DERSENİZ..
    YİNE ÇSGB RAKAMLARI
    A-14000
    B-75000
    C-75000

BU RAKAMLAR GÖSTERİYORKİ 1 SENE SONRA ÇOOK FAZLA B SINIFINA İHTİYAÇ OLACAKTIR..
    30.06.2015 TE C SINIFI B SINIFINA BAKAMAYACAKTIR.
    SLM
    ABDULLAH AKÖZEL
    İşyeri hekimi ve İşgüv.Uzman Eğiticisi
    İşgüvenliği Uzmanı(A)
  10. çsgb rakamlarının tarihi ve kaynağı nedir abdullah bey
  11. anadolu akademi İSGforum Üyesi

12. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    c sınıfları o tarihten sonra b yerine bakamasa da az tehlikeli ve kamu kuruluşları kapsama girsin c ler tekrar değer kazanır merak etmeyin...
  13. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    toplam iş güvenliği uzmanı derken sınav sonucu kazananlarmı yoksa bu iş başladı başlıyalı toplam alınan belge sayısımı?...bence 89.867 rakamı çok çok az...bi sınavda belge için başvuran 150 bin insan var...buradan bakmak gerek..
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    uzman sayısından çok devletin bu kanunu sürdürme kararlılığı belirleyici olacak.
  15. mert kgul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sonuçta bu işi yapmak isteyenin kendi seçimi. Kimse bize zorla iş güvenliği uzmanı olun demedi. O nedenle şu kadar sayı iş güvenliği uzmanı işsiz kaldı demek uygun bir görüş değil bence.
  16. Barbaros Yüksel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Her sinavda sayi artacaktir. Kurslara giden herkes bu isg ni yapmayacaktir. Yapmak isteyende karsilasacagi problemlerden dolayi yapmayacaktir. Yine bu işi yapan kesim aşagi yukari ayni kalacaktir bence.( Tabi kanuni yaptirimlar degismedigi surece)
  17. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bence Abdullah Hocanın tespiti doğru.
    Hem şahsen tanıdığım ve takip ettiğim bir Eğitimci olarak bilgilerine güvenmekteyim.
    Ki aynı değerleri de 21 Aralık sonucu diye Bakanlıkta yayınlamıştı.
    Ama sayı kontrolsüzce artmakta bunu da belirtmek lazım
  18. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    her otobüse binince bir uzmanla karşılaşır oldum artık...:)
  19. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İnanırım
    Hatta Otobüs Şoförü bile uzman çıktı.
  20. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir uzman 40 50 firmanın sorumluluğuna atanırken diğer yandan umutla iş bekleyen binlerce uzman olması bu işin tamamen dengesiz olduğunu gösteriyor...