1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işsizlik

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve aykutcengiz tarafından 16 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. aykutcengiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benım anlaymadıgım bır nokta var calısma bakanı bız bu ıs guv belgelerını almadan once kamuda 20 bın toplamda da 100 bın acıgımız faln var dedı ıyı guzel de bu kakadar ıs guvv uzmanı nıye işsiz hala onu cozemedımm
  2. Mehmet Bal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25180
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yeşil inş
    uzmanlık yetmiyo işveren ingilizce bil şu bölüm olsun şu konuda10 yıl çalış gel daha nice zırvalıklar istediği için uzmanlığın ne demek olduğunu anlatmak lazım
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

benim en çok kızdığım noktalardan birisi budur, bir yasa çıkartıyorsunuz, bu yasanın gerekliliklerini her yerde anlatıyorsunuz, şu kadar iş güvenliği uzmanına ihtiyaç var diyorsunuz, onbinlerce insana umut veriyorsunuz, insanlar gidip emek verip beklentiyle belge alıyor sonra yok efendim oynamam ben bu yasayı erteliyorum, değiştiriyorum diyorsunuz, bir film çevrildi ama uyanamadık. herkesin bir yerde nasibi vardır, önemli olan mücadele etmektir, tez zamanda güzel bir iş bulmanız dileğiyle.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::

Bence o dedikleri kadroya kimlerin atanacağı belli.
    Laf söz olmaması için de piyasaya bol miktarda kurban sürdü. İçlerinden sessiz sedasız açıktan alımlarını yapıp çekilecek kenara.
    Var mı bu konuda benle iddiaya girecek olan?
  5. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Sait bey zaten devlet kurumlari kendi bunyesindeki İSG uzmani olabilecek memurlarini işçilerini kurslara gondererek belgeyi aldirdilar. Devletin yanlis uygulamasi bu işte madem bir istihdam olusturacaksin niye kendi bunyesindeki adami yapmasina izin veriyorsun? Aciktan atamalar konusunda da sunu soyliyeyim adamlar bunu legal olarak yapiyorlar artik:) yani gizli deil malesef aleni yapiyorlar. Torba yasada 100 bin sozlesmeli personele kadro geldi.
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Biliyorum bende ondan dolayı söyledim zaten. Birilerinin kanunsuz alımını legalleştirmek için birtakım oyunlar yapılıyor ülkemizde. Başvuru şartlarında öyle şartlar belirtiliyor ki o duruma uyan kişi zaten önceden belirlenmiş kişi oluyor. Bir itfaiye eri alımı için örneğin 4 yıllık kamu yönetimi mezunu olmak ve yüksek lisansını felsefe alanında yapmak gibi bir ilan vardı geçtiğimiz sene. Zaten kim olduğu hemen ortaya çıktı. Başkanın yeğeni.
  7. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

kendimi sizin gibi düşünmemek için zor tutuyorum aklımda bi yer yok yawww diyor :)
    ama büyük bi yanı da kpss girilmeden hiç bir şart dahi konulmadan bir haftalık sözleşmelilerin kadroya geçirildiği gerçeğini yok sayamıyor.
  8. Gülnaz Tercan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sabah sabah morelim bozuldu.Bizim ülkenin sistemi "sistemsizlik" her alanda her sektörde geçerli.
    Bende umutlu bir şekilde başlamıştım iş bulmadan sektöre atılmadan resmen soğudum.Herkes için umarım iyi olur diyebiliyorum en son.
  9. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    boşuna çabalıyoruz bu kadar.eğitimlere harcadığımız paraları sermaye yapsaydık şimdi iş adamı olmuştuk:)en iyisi alacaksın pilav arabasını pilav satacaksın:):)
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yabancı dilin ve tecrübenin önemli olmadığını düşünüyorsunuz,

bu yetiler olmadan uluslar arası büyük bir firmaya başvurursanız kabul etmeyeceklerdir tabii ki. firmalar muhasebeci alırken bile yabancı dil istiyorlar artık. tüm firmaların yabancı bağlantıları var. müşteri denetimlerinde bile İSGye bakılıyor yabancı dil gerekiyor, yurtdışına raporlama yapılıyor, tabii ki isteyecekler
    adamlar arıyorlar ve buluyorlar ki taleplerinden vaz geçmiyorlar. demekki açık o işletmeler ile ilgili değil. iş bulamamanız onlardan değil.

uzman açığı kobilerde, ama kobiler yine kapsam dışına çıktı şu anda piyasadaki açık askıda anlayacağınız. 2014 ocağa kadar tüm piyasa durgun. ocakta açılır ama o zaman da uzman sayısı o kadar çok artacak ki yine iş bulamayabilir insanlar.
    küçük şehirleri deneyim. büyük yerlerde zaten uzman fazlası olmaya başladı.

açık devlet kurumları için bildirilmedi, tüm piyasa için bildirildi. devletin ek görevle yapacağı belliydi.
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bende öyle düşünmek istiyorum Ayça hanım ama yaşadığım olay şu.
    Alanımda önümde sadece 21 kişi var, gireceğim kurumda çok büyük açık var ( bunu bana orada çalışanlar söylüyor ) oysa tercihlerde kuruma 1 kişilik bile kadro alınmıyor. Atama sonuçlarından öğreniyorum ki aynı kurumun sadece İstanbul Şubesine 50 önlisans mezunu atanmış. Kurcalıyorum işi, bana yapılan açıklama şu;
    Yeterli sayıda 4 yıllık mezunu başvurusu olmadığı için 2 yıllıklardan alım yapıldı.
    Oysa ben 22. sıradaydım. Bu durumda iyi niyetimi hepten kaybettim devletimin o kurumlarına.
  12. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

yaşadıklarınızın samimiyetine inanıyorum.. bu sistemi değiştirecek olan da bizleriz ama ne kadar yeteriz onu bilemiyorum.. milletvekillinin oğlu sınava benzerini sokuyor!! en yakın aklım da kalan haberlerden biri bu.. devlet kadro açmaz iken kadrolar biran da dağıtıldı.. herkes her şeyi biliyor aslında ne yapması gerektiğini de ama çok adaletsiz bir ülke de yaşıyoruz:(
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Temmuz 2013 ---

iş verenler hazıra konmak istiyor sen meslek sahibi bi personel arıyorsan öncelikle onun mesleki yeterliliğine bakman lazım tabi ki bu zaman da yabancı dil çok önemli ama işveren öncelikli olarak mesleki yeterliliği olan personeli alıp dil konusun da destekleye bilir..
    bakın her meslekte olduğu gibi kendi adıma mühendislik teknolojiyle gelişen ve ilerleyen bi alandır yani her gün bir şeylerin gerisin de kalabiliriz..
    işverenlerin çalışanına yatırım yapmasından yanayım
  13. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Güzel arkadaşlarım hepinize günaydın ,
    Hepimiz bu ülkenin onuruyla bugünlere taşıdığı evlatlarıyız. En azından böyle düşünmek istiyorum. Bugüne kadar yazdıklarımda , teknik detaylardan öte duygusal bağlamda yaklaştım konulara. Hem de ilk günden beri. Kimsenin umutlarını yoketmek değil elbette amacım. Ama birşeyi unutmamalı önümüzde bir Türkiye gerçeği var. Bu gerçeğin farkında olarak yaşamalı , eleştiri bombardımanına tutup , yöntem yokluğu girdabında dönüp durmamalıyız. Çözümler üretmeli minimum mutluluk için maksimum çaba harcamalıyız. Uluslararası ve develetten daha ileri kurumsal yapıdaki işletmelerde yeralabilmek harika bişey. Hiçkimse daha işin başında böyle bir adresi elde edemez . Teknink donanımınız ve ufkunuzla buna hazır olmalısınız . Hep yazdım " insanların umutlarını satın aldılar " dedim . Ki bu insanlar aile kurabilecek ve topluma fertler yetiştirebilecek düzeydeki insanlar . Bizim insanlarımız. Umarım savaşım yeteneğinizi yitirmeden , küçük mutluluklara açılan kapılardan girer , büyük hayallere ulaşmanın zor olmadığı sabahlara uyanırsınız .
  14. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bence bu yılın sonunda 100binin üzerinde uzman olacaktır.
    içinde muhtelif yabancı dil bilenler ve enterasan çizim proğramlarına hakim olanlarda var olacaktır
    umut eğer igu ise başka bahara derim...
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eğer piyasada hazırı yoksa ya da hazırına o kadar para vermek istemiyorsa işveren anca o zaman yatırım yapar.
    uzmanlık kalifiye olmaktır ama kalifiye eleman ekstra özelliklere de sahipse yabancı dil gibi, diğer kalifiye elemanlardan öne geçer. adam neden hazırı varken geliştirsin?

benim ingilizcem var ama o da yeterli gelmiyor artık gözüme. ispanyolcaya başlıyorum.

işveren tabii ki öncelikle uzmanlığına bakıyor. iyi bir uzman değilse ingilizceyi ne yapsın?

ama iyi uzman olup ingilizcesi de olanlar çok da az değil. özellikle uluslar arası firma sayısına oranlanınca piyasada çok eksik yok. o nedenle yatırım yapma gereği duymuyor.
  16. Halid Taş İSG Üyesi

• Asayiş Birimi
    • E-Bülten Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Maalesef bu meslekte enflasyona maruz kalarak çok düşük ücretlerle çalışmaya mahkum kılacak insanları. Kobiler için sıkıntı yok onlar kalite yönetim sistemlerinin gerekliliklerini yerine getirmek için mutlaka tüm kaideleri yerine getirecek ve esktra özellkleri olan personelleri bünyesine katacaktır. Buda dil bilgisayar ve diğer kalifiye özelliklerden geçmektedir. Bu sebepten ötürü iyi bir iş yerinde çalışılmak isteniyorsa bunları yerine getirmek artık zorunlu. Her meslekte bu mevcut firmalar artık bir personelden alacağı maksimum verimi nasıl sağlarım diye düşünerek personel seçimi yapıyor. Umarım herkes yakın zamanda istediği gibi bir iş bulur.
  17. Kevser Semiz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37780
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çok daha taze , giresunlu eski iş arkadaşım dan öğrendim,giresunun bir ilçesinde söylemiyim şimdi burdan sözleşmelilerin kadroya geçirilieceği haberi duyulunca biegünde 24 kişi işe alınıp bir hafta sonra hepsi kadraoya geçirildi.25 haziran öncesi olması şartını taşıdıkları için.ve bu işe alınanların bir kısmı orda çalışanların eşleri çocuklar bir kısmıda maddi durumu çok iyi sözü geçer insanların çocukları.şimdi alın burdan yakın niye hala işsiziz...
  18. dogan7 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    valla bende aldıgıma bin pişman oldum bu ülkenin adının türkiye oldugunu bi anlık unutup bi umutla hevesle bu belgeyi almak için zaman , para , emek harcadım bu ülkede herşeyin bi modası vardır sonra suyu çıkar buda öyle bişey osgb lerde 1000 -1500 tl ye çalışmayın sakın diyorlar ama sistem sizi zaten oraya itiyor Allah herkesin gönlüne göre versin ne diyim artık
  19. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Neden adını söylemekten imtina ediyorsunuz ? Bunca insan iş için kapılarda beklerken , ayıplı insanların yaşadığını bildiğiniz kentin o ilçesini neden açıklamıyosunuz ? Hepimizin bilip de itiraf edemediklerini korkusuzca yazan kişiyi kaynakçasıyla veriyorum.

" Fatma Sibel YÜKSEK/ Açık İstihbarat "

Bilboardlardaki resimlerine baktım; güya “kudretli” görünesin diye en çılgın bakışlı fotoğraflarını seçmişler.

Kontrolsüz bir adrenalin ile geldiği yeri hazmedemeyişi harmanlayan deli bakışları.
    Ne yapsan olmuyor.
    Kültürsüzlüğün, görgüsüzlüğün, basitliğin, açlığın her şeyin önüne geçiyor.

Sadece çalma, çırpmaya, vebal almaya işleyen kıt aklın bile durup durup sana “Saygı görmüyorsun, sende bir şeyler eksik” diye fısıldıyor.

Bu fısıltıyı duydukça iyice kontrolden çıkıyorsun. “Bana saygı duyun, önümde eğilin. Eteklerimi öpün” diye tepiniyorsun ama olmuyor.

Olmuyor işte.

En yakınındakiler bile senin iflah olmaz kifayetsizliğine, insanlıktan çıkmış öfkene, Allah'a şirk koşma noktasına gelmiş kibrine dayanamıyorlar. En uyanıklar ile kullanım tarihinin tamamen sona gelmesini bekleyenler kaldı sadece çevrende. Bir de bir delinin gölgesi ardında kirli oyunlarını yürütenler.

Boşsun, bomboşsun. Bir genelev fedaisi kadar ruhsuz ve hoyratsın. Kabadayılığın da hikâye, dobralığında yalan, “delikanlılığın” da naylon. Hak, hakkaniyet, adalet, merhamet gibi kavramlar kapından bile geçmemiş.

Alım-satım ustalığından, ticari uyanıklıktan dem vurarak örtmeye çalışıyorsun bu büyük eksikliğin üzerini.

Sahi kimsin sen?

Hep aynı yerden servis edilen üç adet gençlik, çocukluk ve askerlik fotoğrafından başka neden görüntün yok senin?
    Hangi okulları bitirdin, kimlerle aynı sıralarda oturdun? İlkokul öğretmenin kim?
    Neden bir kişi bile çıkıp seninle ilgili bir tek anısını anlatmıyor?

Seda Sayan'ın bile mahalle yıllarından bir fotoğraf çıkıp geliyor da, senin geçmişin neden bu kadar sis perdelerinin ardında gizli?

“Olmayan” biri misin yoksa sen; laboratuarda mı imal edildin?
    Hangi merkezlerde programlandı hastalıklı beynin?

Bütün değerlerden neden bu kadar yoksunsun; en kutsal kavramların içini boşaltmada nasıl bu kadar maharetlisin?

Hurafe, iftira, şirret ve cehaletten beslenen dilin; hırstan ve doymamışlıktan ibaret kişiliğin, bir ağaç kovuğundan başka hiçbir şey olmayan fani bedeninle tarihin onurlu sayfalarında yer almaya soyunma cesaretini nereden buldun.

Duyduk ki şimdi de “padişahçılık” oynuyormuşsun.
    Şah oldun, sıra şahbaz olmaya geldi.
    Her mevki ve makamı tattın, geriye “padişahlık” kaldı öyle mi?

Senin montaj ürünü kimlik ve bedeninden kuşkusuz bir Fatih, bir Yavuz, bir Kanuni olmaz ama Deli İbrahim-Vahdettin karışımı bir kukla, pekâlâ olabilir.
    Seni bütün bu defolarınla sahnede tutanların işine fazlasıyla yarar böyle acınası bir bez bebek.

Esiyorsun, gürlüyorsun, tepiniyorsun. Pazarcı gibi tiz çığlıklar atıyorsun. Deli bakışlarını devire devire, boyun damarlarını şişire şişire höykürüyorsun. İyi de sen ne istiyorsun?

Karun oldun. Çocukların ülkedeki simit tablalarından bile haraç alıyor, gudubet karın ipek kumaşlara, paha biçilmez mücevherlere büründü.

Şakşakçıların ceylan derisi koltuklarda basen büyütüyor. Bu kadarı da olmaz ki diyen kim varsa işinden aşından ettin, zindanlara attın, ailelerini açlığa mahkûm ettin.

Gencecik üniversite mezunları işsizlikten intihar ediyor.
    Doktorlar, öğretmenler, polisler, subaylar açlık sınırında yaşıyor; emekliler pazarlardan sebze artığı topluyor.
    Sen hâlâ üstündeki pahalı elbiselerin, özel yapım som altın kol saatin, ipek kravatınla karşımıza geçip kusuyorsun da kusuyorsun.
    Kime bu kinin?

Nereye doğru gittiğini bir gün olsun düşündün mü?
    Olmayan vicdanınla bir gün olsun kendine “Acaba biraz ileri mi gidiyorum” diye sordun mu?
    İtikadın da yalan biliyoruz.
    Ama bir gün olsun “Ya hesap günü varsa” diye endişelendiğin oldu mu?

Evet var. Hesap günü var. Ve sanki bu saldırganlığın, bu doymazlığın, tamah etmez azmışlığın, O hesap gününü biraz daha yaklaştırıyor.

Artık Allah’ın gözüne batıyorsun birader!

Fazla parazit yapıyorsun, ortalığı hacminden fazla kirletiyorsun. Elde ettiklerinle şükür etmeyi, biraz da başkalarını düşünmeyi başaramadın. Böyle bir kapasiten yok çünkü.

Dünyaya yemeye, içmeye, dışkılamaya, kin ve nefret aşılamaya gelmişlerdensin.
    Üste bir de kibir yapıyorsun, işte bu hiç çekilmiyor...

Senin sonunu da bu yamyam kibrin getirecek…
    " Fatma Sibel YÜKSEK/ Açık İstihbarat "

20. ya sanki Türkiye'de ki tüm firmaların kaydını siz tutuyorsunuz :D

Yabancı dil tüm firmalarda ihtiyaç ve tüm firmaların yabancı bağlantıları var ? ???? Fazla genelleme olmadı mı sizce ? Hatta aşırı bir genelleme ????

Biraz konuşurken dikkat edin bence . Bilmiyorum ne kadar tecrübeniz var yada kaç yüzbin firma ile görüşmeye gittiniz yada kaçının kaydını tutuyorsunuz ama bildiğim birşey varsa o da bü ülkede insan kaynakları konusunda gerçekten komik şeyler oluyor .

Biraz ilanlara bakın ne istendiğine neler arandığına sonra konuşun . Belli ki iş arama maceranız kısa sürmüş ki bu kadar sallıyabiliyorsunuz...