1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işsizlik

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve aykutcengiz tarafından 16 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Kevser Semiz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37780
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kemal bey ben bunu arkadaşımdan öğrendiğim için burda onun izni olmadan paylaştığım için çok deşifre etmek istemedim yoksa direk benim öğrendiğim bilgi olsaydı asla affetmezdim
  2. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Kimseyi karalamak ya da yaralamak amaçlı kullanılmamalı sahip olunan bu sayfalar. Sabah da belirttiğim üzere , aile olma aşamasına gelmiş birçok insan yaşam ve onur savaşı verirken , birilerinin gizli hesaplar ve iğrenç planlarla kadrolu koltukları işgal etmesi insanın içini acıtıyor. Burası siyaset kürsüsü değil , bunun farkındayım. Hepimiz bu güzel ülkenin güzel insanları değil miyiz ?
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu yetiler olmadan uluslar arası büyük bir firmaya başvurursanız kabul etmeyeceklerdir tabii ki

bu cümle yeterince sınırlandırdı sanırım,
    daha dikkatli okumanızı rica ediyorum

ama kabul etmeniz gereken bir gerçek var,
    aynı tecrübe bilgi ve iletişim becerisinde iki uzman varsa ve biri ingilizce biliyorsa, o tercih nedeni olacaktır.

her şeyden önce İSG sadece ile ilgili Türkiyede hala bilgi kıtlığı var. Yurtdışı bizden bir adım önce, araştırma yapmak için bile faydalı.

ve esas işsizlik kaynağı ile ilgili konuşulacağına neden yabancı dile bu kadar taktınız anlamıyorum.

ayrıca ben de sadece ingilizce biliyorum ve bunun da yeterli olduğunu düşünmüyorum. artık herkes biliyor ve sıradan oldu. ispanyolca ya da almanca gibi geniş kitlelerin konuştuğu ve mühendisliğin ilerlediği dillerden birini daha öğrenmem gerekiyor.

neden yabancı dilin bir avantaj olduğunu kabul etmek istemiyorsunuz?

iş arayışım uzun olmadı evet çünkü alana zaten çalışırken girdim, çalışırken 2. işi buldum vs. vs. ama çevremde yeni bu konuya giren yeni uzman çok arkadaşım var ve hepsini yerleştirmek için çabalıyoruz.

ingilizce bilmeyenleri firmalara yerleştirmemiz daha zor oldu, onları sıklıkla OSGBlere yerleştirdik.
  4. dogan7 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    afedersinizde ingilizcemiz hangi seviyede olmalı ben bunu anlamadım yani sonuçta mesleki ingilizce diye bi dal var isg hakkındaki tüm terimleri ingilizce olarak bilmek mümkün değil gibi
  5. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

madem muhasebiceden nemen bile ingilizce felan istiyorlar o zman şirketleri niye bakkal makkal mantığıyla yürütüyorlar hakketten merak ediyorum....büyük firmalar ailelerin çocuklarına bıraktığı miras olmuş krallık bir nevi....orta işletmelere gelirsek saldım çayıra mevlam kayıra bırakalım ing..mesele sadece densizlik....
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kamuda kpss ile personel alımı vakti zamanında herkese eşit fırsat verilsin, kamuya herkes beyninin-bileğinin hakkıyla girsin amacıyla yapılan güzel bir uygulamaydı. kadro az aday çok olunca mutlaka bir sınav yapmanız gerekiyor. fakat son dönemde malesef bu sistem sulandırıldı. bazı kurumlar torpil sistemine uyacak şekilde düzenlemeler yaptılar.

her doğru her yerde söylenmez ama biraz açalım.

il düzeyinde belediyeler, il özel idareleri bu işlerin en çok görüldüğü yerler. ali baba'nın çiftliği misali. ilanlar daha çok kişilere özel ve sözleşmeli statüde açılır, çoğu zaman alınacak kişiler bellidir, zaten bazı ilanları siz hiç görmezsiniz. ne tesadüftür ki kadroya alınacak 100 bin sözleşmeli personelin bir kısmı da bu kurumlarda görev yapmakta. el altından sınavsız sözleşmeli al sonra kadroya geçir. yani kpss ile atanacak 100 bin kişinin hakkını yiyorsunuz. hani nerede hak hukuk adalet?

bazı kurumlar kpss tercihleri ile istedikleri niteliklere sahip personelin gelmediğine vurgu yaparak mülakatla alım yaparlar, burada asıl amaç nitelik değil istedikleri şahsiyetleri almak istemeleridir.

daha fazla ayrıntıya girmeyelim :) herkes hakkında hayırlısı olsun.
  7. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ingilizceniz iyi olsaydı bu mesleği yapmazdınız bence ;)
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    -Mesleki ingilizce İSG için çok da zor değil. çoğu terim zaten direk ingilizceden çevrilmiş dilimize. o nedenle anlaşılıyor. olmayan da 3-5 dokümana bakınca çözülüyor.

-yaklaşık 12 yıllık ingilizce okullardan sonra ingilizcem gayet iyi, zaten bir amerikan firmasında çalışıyorum , buraya girebilmek için iyi bir ingilizce gerekiyor, çünkü sürekli yurtdışıyla muhatabım.

mesleğinizi çok düşük görüyorsunuz. oysa bu meslek çok değerli. hem statü hem maaş olarak diğer tüm mühendislerden yüksek olması gereken bir bölüm.sanki son çareymiş gibi bakmayın . siz deri mühendisi olabilirsiniz, alanınızda çok yüksek rakamlar kazanamıyo olabilirsiniz ama ben ingilizcesi de iyi olan bir endüstri mühendisiyim, başka şekilde de rahat iş bulurdum. ama bu mesleği seviyorum.tercih nedenlerim sizlerden farklı.

arkadaşlar kimseye zorla ingilizce öğren demiyorum, ama kendini geliştirirseniz daha iyi firmalarda fırsat yakalarsınız diyorum, o kadar. sonuçta o firmalar bu taleplerinden vazgeçmeyecekler ve 3-5 tane ingilizce bilen kişi o firmalarda çalışabilecek sizler çalışamayacaksınız.
    bahsettiğim firmalar ufak önemsiz yerler değil, her uzmanın gönlünde yatan yerler :)

mesela bu gün kariyer net mail atmış jti uzman arıyormuş. ilan bile ingilizce, ingilizce bilmeyen birini alacaklarını sanmıyorum :)
  9. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ingilizce öğrenmek de kolay değil ki.bikaç ay yurt dışında kalmak gerekiyor.öbürlü türlü zor
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2013 ---
    öbür türlü zor

10. ya bu kadar olmaz . Cidden AŞIRI ÇOK FAZLA YÜKSEK MİKTARDA " REKLAAAAAAAAAAAAMMMM " kokuyor .

yani anlatmaya çalıştım diğer mesajımda da anlamadığınıza göre " EGO " aşırı yüksek . Biz sizin söyledikleriniz bilmeyen insanlar mıyız ? anlamadım ki ? bize ingilizcenin önemi 10 yıldır söyleniyor bunları biliyoruz bize bilmediğimiz şeylerle gelin .

Şurada tüm mesajlarınızda reklam var ya . bu kadar olmaz . " ingilizcem süper ama yetmiyor ispanyolca öğreniyorum " lol , " amerikan şirketinde çalışıyorum çok zor buraya girmek " lol , " 12 yıllık ingilizce eğitimim " lol vsvsvsvsv yani belli ki zengin çocuğusunuz yada şansınız çok iyi gidiyor ama belli ki egonuz tavan ama burada lütfen insanlara yardım etmeye çalışalım kimse burada reklam yapmıyor .

Biz ingilizcede yeteri kadar ilerleyemediysek " sizin reklamlarınızdan şey pardon söylediklerinizden " değil ya olanaklardan yada olumsuzluklardan . Size geçen mesaj belirttim iş bulmanız zor olmamalı diye sizde söylediniz kısa sürdü diye .Biz 12 yıl ingilizce eğitimi almadık kusura bakmayın sizin gibi şansımız çok iyi olmuyor bu konuda .

lütfen yeter reklam yapmadan bize bilmediklerimiz söyleyin . Karşınızdakiler çocuk değil sizde onların hocası değilsiniz sadece " bilmediklerimiz " ile bizi aydınlatın!!!! ağır olduysa kusura bakmayın ama sizde kendi egonuzu tatmin etmekten başka birşey yapmıyorsunuz :cool:
  11. bu nedir allah için :) sözüm meclisten dışarı lütfen bireysel almayın ,şöyle devam etmeli
    " siz ezik olabilirsiniz , işsiz olabilirsiniz ama ben süpeeerr ingilizcem ile endüstri mühendisliğimle "süpeeerr ingilizcem var benim" sizi ezerim hem tercih ediyorum ben ondan "süper ingilizcem var benim" bu işte siz işsizler bunu işsiz kaldınız diye yapıyorsunuz ama ben istedim" süper ingilizcem var benim" !!! :D
  12. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Senin montaj ürünü kimlik ve bedeninden kuşkusuz bir Fatih, bir Yavuz, bir Kanuni olmaz ama Deli İbrahim-Vahdettin karışımı bir kukla, pekâlâ olabilir.
    Seni bütün bu defolarınla sahnede tutanların işine fazlasıyla yarar böyle acınası bir bez bebek.

güzel güzel de
    Vahdettini karıştırmasa daha iyiydi
  13. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Sayın Günel ,
    Ara ara sayfaya girip neler oluyor ve dişe dokunur konulara kimler temas ediyor ; bunlarla ilgilenmeye çalışıyorum. İngilizce için öngörüleriniz hayli dikkat çekici. Gözardı ettiğiniz bişey var . İngilizce bilen bir mühendis , bir işletmeci ve deneyim sahibi biri olarak tek bişey söyliycem. Dünya sandığımızdan daha küçük. Bir tık ötede sizi nelerin beklediğini hayal bile edemezsiniz. Bu onbinlerce kilometrenin bir parmak hamlenizle size nasıl da yaklaştığı anlamına geliyor. Bunun için elbette dil biliyor olmalısınız. Ama artık küçülen dünyanın hergün daha da büyüyen bir gerçeği var. KENDİNİZİ PAZARLAMA YETİNİZ YOKSA değil İngilizce , yeryüzünde geçerli tüm dilleri biliyor olsanız da , mesleğinizde sonsuz ufuklarda gezinseniz de kimse kapısından sizi içeriye almıycaktır. Bunun için sadece mühendis , teknisyen olmak yetmiyor. İyi bir okuyucu , iyi bir gözlemci , iyi bir araştırmacı ve iyi bir reklamcı olup ne anlatmak istediğinizi karşınızdaki kişiye , kuruma ve her kim varsa ona çok iyi ifade etmelisiniz.
  14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haklısınız,
    sonuçta İK uzmanı 20 dakika içinde sizi değerlendiriyor özellikle o dakikalar çok önemli. vücut dili, kullanılan kelimeler, göz teması vb.
    aslında bu konu ile ilgili bir başlık açılabilir
  15. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    55 - 38 ve 7 kuralı ... Çok ama çok önemli !
  16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben bu kuralları bilmiyorum :)
    aydınlatır mısınız
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    vücut ölçüleriyse akla zarar :)
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    % 55 Beden dili ile, % 38 Sesimiz ile, % 7 Sözlerimiz ile iletişim kuruyormuşuz. sanırım Kemal bey buna vurgu yapmak istedi.

yalnız kendinizi bu işlere fazla kaptırıp samimiyetinizi yitirmeyin :) bazı teknikleri aklı sıra uygulamak isteyenler çok komik gözüküyor ve sırıtıyor.
  19. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mesleğinizi çok düşük görüyorsunuz demişsiniz bunu nereden çıkardınız ben dedim ki benim iyi ingilizcem olsa bu riskli mesleği yapmazdım dedim ayrıca diğer arkadaşlar gibi bu mesleğe ek iş olarak bakmıyorum
    bilemiyorum siz endüstri müh ile isg uzmanlığını bir arada mı yapıyorsunuz;)

siz daha iyi bölüm okumuş olabilirsiniz, daha iyi ingilizce biliyor olabilirsiniz, daha iyi bir yerde çalışıyor da olabilirsiniz ama bu sizden daha alt seviyedeki insanları küçük görme anlamına gelmemeli

her gün kariyer.net i takip ediyorum yüz tane ilana baktıysam belki iki tanesi iyi derecede ingilizce bilen diye ilan vermiş

ayrıca başkalarının mesleğini küçük görmeye hakkımız yoktur
  20. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    küçük görmekle alakası yok, alt seviyede olduğunuzu da söylemedim. okuduğunuz bölüm daha kısıtlı iş imkanlarına sahip olduğu için öyle söyledim daha iyi-kötü kıyasının yapılabileceğini düşünmüyorum iki farklı branş arasında.
    ingilizceniz iyi olsa bu işi yapmazdınız demişsiniz ,
    mesleğinizden kastım İG uzmanlığıydı. onu düşük görüyorsunuz. bu mesleği seçmek zorunda kaldığınızı ima ediyorsunuz. sanki kötü bir işmiş gibi , sanki başka seçenek olsa yapmayacakmış gibi. benim için aynı şey geçerli değil.
    anlatmaya çalıştığım benim farklı seçeneklerim olmasına rağmen bu alana yöneldiğimdi.

ifade etmek istediklerimi yanlış ifade ettiysem ve kırdıysam kusuruma bakmayın.

ben bu işin özel bir iş olduğuna inanıyorum. insanların hayatını kurtardığını düşünüyorum.

evet 2 tanesi öyle ama o iki tanesi de onların arasında en iyileri oluyor. patron şirketinde de çalıştım . burasıyla arasındaki güvenlik kültürü farkı çok fazla. keşke hepsi böyle olsa ama değil. o yüzden diyorum ki, ingilizce böyle firmalar girmenin kapısını açıyor. öğrenmenizi salık veririm.

ayrıca uzmanlığı tam zamanlı yapıyorum. ek iş değil.