1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işsizlik

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve aykutcengiz tarafından 16 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya ben diyorum ki ingilizcem iyi olsaydı yani ana dile yakın anlayıp konuşabilseydim bu riskli mesleği (ısg) yapmazdım dedim
    siz bu cümleden isg uzmanlığı mesleğini düşük gördüğümü çıkardınız ve bu yazıları okuyan kişiler beni farklı tanıyacak ısrarla söylüyorsunuz yapmayın
    isg uzmanlığı mesleğini riskli bir iş olarak söylemem kötü bir iş olarak söylemem anlamına mı gelir
    yazdıklarımı daha iyi okuyun ve yorumlayın
  2. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Özünüzde olmayanı , ne sözünüz ne de gözünüz tamamlayabilir. Komik zamanlara imza atar ve zor durumda kalabilirsiniz .
  3. Enes Delioğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİR OSGB
    bu kadar da olmayın bu ne yav bu sayfa ağlama duvarı gibi olmuş :)
  4. Deniz Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79933
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşın çoğu yazısına denk geldim de, bence okul bitince direk işe girmiş. fazla çekmemiş. yazdıklarından belli oluyor. 1-2 firmada çalışınca heryeri çalıştığı firma gibi sanıyor insan. keşke arkadaşın yazdıkları gibi olsa herşey ama hayalden ötesi değil maalesef.
  5. Deniz Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79933
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

arkadaş tanıdık vasıtası olmadan iş görüşmesine gitmemiş şimdiye kadar anladığım bu :) sadece ingilizceyle olsaydı erasmustan sonra türkiye'ye dönmezdim. zaten mecbur bi döndük saplandık bataklığa çırpınıyoruz burda.

çoğu işveren ingilizce biliyor musun diyor. sırf laf olsun diye ingilizce adam alayım, belki ilerde işe yarar diye. bir gun geliyor çocugunun ödevini koyuyor önüne , al işte ingilizcenin faydaları.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Temmuz 2013 ---
    tipik koç universitesi mezunu :D
  6. Deniz Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79933
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tüh tuturamadık doğuşmuş :)
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşım saldırmaya mı çalışıyorsun?
    1. ben bursluydum aynı bölümün diğer üniversitelerindekilerinin %85inden fazla puan aldım, muhtemelen senden de.
    2. ama ücretli okuyan ve bitiren arkadaşlarım da benim kadar değerlidir. siz sanıyorsunuz ki orada kolayca geçiliyor sınıf, ama öyle değil. o yüzden de 40 kişilik sınıftan 20 kişi mezun olduk.
    3. ilk çalıştığım yer stajdan sonra kalmamı istedi. tanıdık nedeniyle olmadı
    4. ikinci firmama da tanıdık vasıtasıyla girmedim. firmaya kariyer sitesinden başvurdum, hiç kimseyi de tanımıyordum
    5. teklif alıp reddettiğim 3. ve 4. firmalarda da aynısı geçerliydi. tanıdık yok torpil yok.

senin erasmustan döndüğün halde iyi iş bulamamanın nedenlerini kendinde ara, emeğiyle olduğu yere gelenlere laf atma
  8. Deniz Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79933
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tamam 10 numara 5 yildizsin. Biz kazmayiz ondan is bulamiyoruz .:)

9. kimse sana saldırmıyor biraz yazdıklarına bak burada egonu tatmin ediyorsun sadece.aç mesajlarına bak az objektif olmayı dene neler yazmışsın biraz bak . çok mu zor öz eleştiri yapmak ?

Tamam haklısın biz ezbere yönelik eğitim sisteminde ÖSS 'de çok başarılı olamadık ama senin başarılı olman diğer insanları küçümseyip egonu tatmin etmeni sağlamaz .

Bizimde matematik hocası 100 kişiden tek mezun olandı adam gibi adamdı ama kimseye artistlik yapmadan eğitim sistemini eleştirmişti sen ise ben kralım ayağını gene burada yapıyorsun bak .

ilk iki madde ego tatmini gene . diğer maddelere gelince biz ona ÜNİVERSİTE isminden dolayı diyoruz . Tabi ki üniversitenin verdiği eğitim tartışılmaz .

Az biraz daha eğitimin iyi olsaydı en azından burada her şekilde her mesajında ego tatmin etmek yerine gerçekten düzgün konuşmayıda başarmış olurdun ki inan bu kadar güzel üniversitelerden mezun olupta böyle kendini insanlardan üstün gören birilerine hiç mi hiç denk gelmedim anlamadım ki üniversitede burslu olduğun için ezildinde burada mi patlama yaşıyorsun :D
  10. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Temmuz 2013 ---
    senin bu dediğine göre odtü mezunlarının baya baya güzel yerlerde fealn olması gerek ....GEL gör ki bölümü ing bitirsen bilem boş ....yabancı iştirakli şirketlerin elbetteki ing istemsi doğal ama oraya ya torpille girilir başka türlüsü yüzde 99 şans....öbür türlü bunun ing ile alakası felan yok...yoksa bu kadar ing biln insanlar neden işsiz...
  11. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ramazan dolayısıyla fazla alınganlık var üzerinizde sanırım.
    Sağlı sollu saldırmışsınız S.günel hanıma.

İlk 3 mesajında gayet yerinde tespitler yapmış arkadaş.
    Ne dediyse doğru söylemiş .
    Arkadaş büyük düşünüyor Uluslar Arası firmalardan bahsediyor buralara tecrübesiz yada ingilizce olmadan girebileceğini düşünen var mı ?

Öyle bir saldırmıssınız ki sonunda savunmaya geçmek zorunda kalmış .
    Belli ki donanımlı kendinden bahsedincede reklam diye algılamışsınız

Buna rağmen özür dilemiş kırdıysam kusura bakmayın demiş ama yine saldırılar durmamış .

Az sakin olun kimseyi kırmanın bir anlamı yok.
    hanım efendinin de hava attığı falan yok alınganlıgınız biraz üzerinizde sanırım.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  12. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Bir ingilizce muhabbeti almış başını gitmiş yav :) bence bu konuda tartışılması gereken şu arkadaşlar. adam az tehlikeli yada tehlikeli sınıfta olupta 5 yıl tecrübeli C sınıfı uzman arıyor :) yahu adam 5 yıl tecrübeli ise zaten C olmaz hadi diyelim ki bi aksilik oldu da alamadı B sınıfını niye gelsin senin firmanda komik rakamlara çalışsın zaten o tecrübe varsa adamda kendi sınıfında A ya bakabiliyor. diğer özellikleride saymıyorum zaten takip etmişseniz fikstir ingilizce, seyahat engelinin olmaması, erkek adaylar için askerliğini yapmış, raporlama yapabilen, (isg uzmanının yapması gereken temel iş) takım ruhu olan :) vs... sonu gelmiyor isteklerin. Bu ilanları veren insan kaynağındaki adamları yaş odunla dövmek lazım :) Bu ülkenin çok ciddi bir şekilde İNSAN KAYNAKLARI uzmanlarına ihtiyacı var...

13. şöyle yapalım o zaman konuyu açan arkadaşın dediğine bakalım . başlama mesajı bu ,

"benım anlaymadıgım bır nokta var calısma bakanı bız bu ıs guv belgelerını almadan once kamuda 20 bın toplamda da 100 bın acıgımız faln var dedı ıyı guzel de bu kakadar ıs guvv uzmanı nıye işsiz hala onu cozemedımm"

işsizlik üzerine konuşma açılmış ama S.günel hanım her mesajında egosunu tatmin ediyor.

Bir mesajında bile kendi reklamını yapmadan geçmiyor .

Benim patladığım nokta " siz deri mühendisi olabilirsiniz, alanınızda çok yüksek rakamlar kazanamıyo olabilirsiniz ama ben ingilizcesi de iyi olan bir endüstri mühendisiyim, başka şekilde de rahat iş bulurdum. ama bu mesleği seviyorum.tercih nedenlerim sizlerden farklı.""

daha sonra " bu yetiler olmadan uluslar arası büyük bir firmaya başvurursanız kabul etmeyeceklerdir tabii ki. firmalar muhasebeci alırken bile yabancı dil istiyorlar artık. tüm firmaların yabancı bağlantıları var. müşteri denetimlerinde bile İSGye bakılıyor yabancı dil gerekiyor, yurtdışına raporlama yapılıyor, tabii ki isteyecekler adamlar arıyorlar ve buluyorlar ki taleplerinden vaz geçmiyorlar. demekki açık o işletmeler ile ilgili değil. iş bulamamanız onlardan değil."

kimse orada uluslararası firmadan bahsetmiyor hatta anlatmak istediğimiz tüm şirketler eleman ararken ipin ucunu kaçırmış .

daha sonra yaptığı şu tespit " küçük şehirleri deneyim. büyük yerlerde zaten uzman fazlası olmaya başladı. " hani sizin gibiler burada iş bulamaz siz ufak şehirlere dönün der gibi . Yani anlamadım kaç şirket hakkında bilgisi var ki insanlara akıl veriyor ufak şehirlere gidin diye :sinir:

daha sonra " benim ingilizcem var ama o da yeterli gelmiyor artık gözüme. ispanyolcaya başlıyorum. " şuna takıldım .
    daha sonra " ayrıca ben de sadece ingilizce biliyorum ve bunun da yeterli olduğunu düşünmüyorum. artık herkes biliyor ve sıradan oldu. ispanyolca ya da almanca gibi geniş kitlelerin konuştuğu ve mühendisliğin ilerlediği dillerden birini daha öğrenmem gerekiyor." şuna takıldım.

daha sonra " yaklaşık 12 yıllık ingilizce okullardan sonra ingilizcem gayet iyi, zaten bir amerikan firmasında çalışıyorum , buraya girebilmek için iyi bir ingilizce gerekiyor, çünkü sürekli yurtdışıyla muhatabım. " buna
    en son da "ben bursluydum aynı bölümün diğer üniversitelerindekilerinin %85inden fazla puan aldım, muhtemelen senden de.2. ama ücretli okuyan ve bitiren arkadaşlarım da benim kadar değerlidir. siz sanıyorsunuz ki orada kolayca geçiliyor sınıf, ama öyle değil. o yüzden de 40 kişilik sınıftan 20 kişi mezun olduk." bunlara takıldım .

Siz birilerine bilgi mi vermek istiyorsunuz yoksa kendi egonuzu mu tatmin ediyorsunuz dedim ?? Olmadı konu kilitlensin . Ama forumda amacından çıkmasın .
    ne güzel anlatmışsınız düşüncelerimizi . Gerçekten insanı şok edecek şekilde ilanlar görüyorum ve sayıları hiçte az değil . Orada oturan insan kaynakları az ucundan baksa C , B , A sınıfı nasıl olunur diye utanır galiba kendinden :) ama ezbere eğitim sonucu ezbere iş ilanı veriyorlar galiba :)
  14. Deniz Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79933
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    boşuna vaktini harcama, heryerde olur bunlar,

asıl olay ne biliyor musun? devletin politikaları. 100 bin sözleşmelinin(yarısından fazlası torpil) kadroya geçmesi, mühendislik kavramının yerin dibine sokulması birde teknik öğretmenleri sokacak bir yer bulamayınca hadi onları da mühendis yapalım düşüncesi. herkesin kendi mesleğini yapamaması... uzar gider.

ortaya bir kural atarlar kanun atarlar, işveren diğer arkadaşlarına sorar. siz ne yapıyosunuz diye. genel olarak hiçbirşey olmuyor sallayan yok idare ediyoz lafı gezerse. o çıkardığın kanunu da kimse sallamaz.
  15. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Şimdi yine söz hakkı doğdu bana :) " birde teknik öğretmenleri sokacak bir yer bulamayınca hadi onları da mühendis yapalım düşüncesi." cümlesi yanlış bir cümle sayın arkadaşım bu konu üzerine açılmış bütün konular admin tarafından kitlendi :) ama müdahale etmeden geçemiyeceğim. bu bizim hakkımız felan gibi cümleleri çoktan geçtim ben, zamanında İŞSİZ mühendisleri öğretmen yaptıkları için mesleğimizi yapamıyoruz sayelerinde... saygılar..
  16. serkan.anil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB

benim soranlara söylemekten utandığım iş güvenliği uzmanlığı mesleğiyle övünen ve hatta 4 tane teklif alıp reddeden arkadaşa benden selam olsun

17. bu konu hakkında birşey diyemiyorum haklısınız yani bu ülkede işler böyle yürüyor . Eksik mi var yetiştirelim değil amaç hemen açığı kapatalım oluyor :) objektif bakacak olacaksak kesinlikle bu bölümlerin hiçbiri uygun değil

keşke düzgün bir şekilde isg bölümleri açılsa belirli sürede eğitim verilse ve uzmanlar çıksa . Böyle 15 günde uzman yapıp ardından kimsenin çözemediği yasalar çıkartarak komik duruma düşmese ülke ...

ama umudum var belki düzelir diye :) eğer kendi meslek arkadaşlarına böyle davranıyorsa acaba çalışanlara nasıl davranıyor ki EMEKten bahsediyor :eek: Üniversite ismiyle iş bulanlardan bu yüzden haz almıyorum ... Öyle saçma bir eğitim sistemi var ki insanlar daha üniversitede bölünüyor bazıları kendini dünyanın hakimi zannederken bazıları bu sistemde eriyip gidiyor . . .
  18. Deniz Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79933
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    teknik öğretmenlerle ilgili sorunum yok, herkesi birşeyin peşinden sürüklüyorlar.
  19. serkan.anil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB

-Kimisi vardır sıfırdan başlayıp 5-10 yıl içinde devlet kurar,
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Atatürk'ün_Devrimleri#Siyas.C3.AE_alandaki_ink.C4.B1laplar

-Kimiside var ki hazırın üzerine bir şeyler koyar ama bişeye yaramaz.
    buna link koymak sakıncalı

diyeceğim o ki ortada yanlış giden bişeylerin farkındaysak düzeltmek hepimizin elinde