1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Işte geleceğin meslekleri

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 23 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Dünyadaki değişim meslekleri de yetişen kuşaklar aracılığıyla değiştiriyor. Y kuşağı ile hayatımıza yeni meslekler girmeye başladı. Uzmanlar, geleceğin mesleklerini sıraladı.

  Y kuşağı ve LYS sonuçları “geleceğin meslekleri neler olacak?” sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. Önde gelen İK uzmanları ve beyin avcıları, gelecekte ilginin odaklanacağı meslekleri ve yeni trendleri sıraladı.
  Son dönemde sıkça sözü edilen “Y kuşağı”, birçok bilim adamı tarafından hemen her açıdan didik didik edilip analiz ediliyor, inceleniyor. Özellikleri,nitelikleri, sosyolojik tabanı, arzuları, siyasi eğilimleri saptanmaya çalışılıyor.

  Sosyal medya parlıyor
  Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Y kuşağının geleceğine damga vuracak meslekler konusunu da gündeme getirdi. Tahmin edilebileceği gibi sosyal medya, geleceğin meslekleri klasmanında ilk akla gelenlerden oldu. Bu vesileyle biz de geleceğin mesleklerinin neler olduğunu, hangi mesleklerin öne çıkacağını ve önem kazanacağını insan kaynakları uzmanlarına sorduk. Bu soruşturmamız sırasında, günümüzün gözde mesleklerini de sıralama imkanı bulduk.
  Zambak Yayın Grubu İnsan Kaynakları Uzmanı Zafer Avcı Y kuşağının gelecekte damga vuracak meslekleri hakkında önemli uyarılarda bulundu: “Y jenarasyonu genel itibariyle; internet gençliği, cool, özgür, egosu yüksek, rahat, zeki, pozitif, sorumsuz, zeka yarıştıran, kibar,rahatına ve menfaatine düşkün olarak tanımlanmaktadır. Buna bir yönüyle çalışma hayatına ilişkin olarak zamanın hükmü gözüyle bakılabilir.
  Uluslararası firmaların rekabet konuları; çalışanların sosyal psikoloji yönüyle analizi değil, aynı zamanda ana sektörlerinoluşturabileceği yan sektörler, maliyetleri azaltıcı etkinliği artırıcı geleceğin meslekleri ve üretim teknolojileri, geleceğin tüketim alışkanlıkları, siyasal –sosyal-ekonomik makro dengelerin gelecekte nasıl bir seyir içinde olacağı ve buna karşılık kendi stratejilerinin ne olacağı gibi konular da bu rekabet konuları içine girmektedir.” dedi.
  Avcı; küreselleşme, bireysel pragmatizm, evrensel insani değerlerin cazibesi, nüfus kalitesi, dijital yaşam tarzı, küresel iklim değişikliği ve teknolojik ilerleme gibi etkenler dünyada geleceğin mesleklerinin neler olacağını şekillendireceğini söyledi.

  İşte geleceğin meslekleri:
  - Sosyal medya ve sosyal ağlar iletişim uzmanları
  - İnternet pazarlama,
  - Mobil uygulama yazılımcılığı,
  - E-ticaret yazılımcılığı ve girişimciliği
  - Girişim ve proje danışmanlığı
  - Risk Yöneticiliği
  - Bilgi Teknoloji (IT) uzmanları ve denetçileri.
  Özellikle; veri madenciliği yazılımı uzmanı ve yazılım geliştirme mühendisleri, veritabanı yöneticileri, SAP/ERP
  - Bilgi teknolojilerini kullanabilen İnsan Kaynakları uzmanları
  - İç kontrol sistem uzmanı (risklerin erken teşhisi için)
  - Anlaşmazlıkların kanuna ve dışarıya yansımasını (marka değerine zararı) engelleyecek ve kendi içinde çözebilecek adalet birimleri / uzmanları
  - İş ve çevre güvenliği uzmanı (Çevresel etki değerlendirmesi uzmanlığı dahil)
  - Çalışanların 360 derece kuşatılması için iş-meslek-yaşam danışmanları
  - Denetim , vergi ve teşvik uzmanları
  - Çağrı merkezi ve Müşteri ilişkiler uzmanlığı
  - İç ve dış çevreyi analiz edecek Sosyal ve Sektör araştırmacıları / uzmanları
  - Veri Analisti
  - İş zekası uzmanı
  - Proje yöneticisi
  KAYNAK-23.07.2013

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   147,2 KB
   Görüntüleme:
   24.672
 2. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  İş ve çevre güvenliği uzmanı böyle bir uzmanlık var mıdır?
 3. Kaya Tanyel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  60628
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Helena Wood Art
  Bu tuhafliklar yerine bilim adamligina yada temel muhendisliklere yonlenilse cok daha faydali olur. Ama olmaz insanlar sıkıldı. "Ben fizikciyim" demek banal mi gelmeye basladi ki tuhaf meslekler buluyorlar. :)
 4. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  Bunu yapacak adam LYS'den önce IQ testine mi sokucaz ? İnşatta doğudan gelen efsanevi kalıpçı/Demirci ustları için İş zekası kavramını yeniden kurmak çok zor olacak. Umarım mesleğini uygulayabilir :D
 5. E.AYHAN BAL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16654
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İLMER OSGB
  ARKADAŞLAR C SINIFI İŞ GÜVENLĞİ UZMANIYIM ANKARADA İŞ ARIYORUM.
 6. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Geleceğin mesleğini kapmışsın iş arıyorsun ;)
  Çevre ve isg uzmanı değilde seç mühendisi deseymiş keşke